Eurogamer.cz

Jak vrtule českého Take on Helicopters zatočily s piráty

Marek Španěl zareagoval na "zvláštní rozmazání grafiky".

Výrobci her prodělávají na pirátech nejen tím, že za jejich produkt nic nezaplatí, ale i často zbytečným zatěžováním linky technické podpory. Její provoz samozřejmě také něco stojí a zdržování se s desítky piráty den co den může ve finále generovat docela nepříjemnou ztrátu.

Někteří, zejména menší tvůrci nebo ti z Východu proto neřeší ochranu kontrolou pravosti, že se nelegální hra nedá spustit (protože k tomu může dojít i z plno jiných důvodů), nýbrž namísto toho umisťují sotisfikované DRM přímo do samotné hratelnosti. Možná i špetka nostalgie s hledáním desátého slova na patnáctém řádku na páté straně manuálu...?

Ač to nebylo nikde dopředu medializováno, zdá se, že to je i případ nové vrtulníkové simulace Take on Helicopters od tvůrců série ARMA z českého studia Bohemia Interactive. Jak si Eurogamer všiml, do oficiálního diskusního fóra někdo z hráčů napsal dotaz: "Proč se mi obrazovka při hraní rozmazává, jako bych byl pod vodou? Co dělám špatně?"

1

Když dotyčný přiložil obrázek, pouhých osm minut poté se mu dostalo odpovědi přímo od Marka Španěla, samotného šéfa Bohemia Interactive Studia: "Prosím, pošli mi soukromou zprávou doklad o nákupu hry i CD klíč a pak se na tvůj problém OSOBNĚ podívám."

Pokud tipujete, že pak se onen uživatel s přezdívkou Kcannon už nikdy znovu neozval, trefili jste se. Pravděpodobně totiž šlo o hráče pirátské verze Take on Helicopters, která tím pádem zřejmě používá něco na způsob ochrany FADE jako svého času Flashpoint od těch samých tvůrců. V jeho nelegální verzi neúčinkovaly některé zbraně, střílely pomaleji nebo hráč byl rychleji mrtev, kvůli čemuž hra bez originálky v mechanice v době vydání prakticky nešla hrát.

Trailer z Gamescomu

Update - Eurogamer požádal PR manažera Otu Vrťátka o oficiální komentář. Šéf tvůrců hry Marek Španěl k tomu uvedl: "Bohemia Interactive využívá různá protipirátská opatření, a mohu potvrdit, že obrázek uvedený na našich fórech, je jedním z jejich mnoha projevů. Originální verze Take On Helicopters podobnou degradací obrazu v žádném případě netrpí. Pirátství pro nás, nezávislého vývojáře na PC, představuje velký problém a snažíme se naši podporu směřovat výhradně na uživatele originálních verzí hry."

Digitální verze Take on Helicopters v zahraničí vyšla minulý týden a ta krabicová S ČESKÝMI TITULKY (oprava) za 899 Kč se u nás má objevit do Vánoc.

REKLAMA

- komentáře (29)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

  • Nahrává se...