If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Ať raději hru zpirátíte než platíte překupníkům

Nezávislí tvůrci zuří.

V minulých dnech se rozhořela kauza mezi malým studiem TinyBuild a překupníky podvodně získaných klíčů k digitálním hrám. Tvůrci populární retro bojovky Punch Club či SpeedRunners si veřejně postěžovali a spočítali, že překupnický web je údajně připravil o stovky tisíc dolarů.

Obchodní model má fungovat zhruba takto: na internetu seženou databázi kradených kreditních karet, jdou k distributorovi nakoupit plno herních klíčů a pak je nahodí na překupnický web za poloviční cenu. Když majitelé kreditek časem zjistí, že došlo k jejich zneužití a tyto nákupy nechají přes banku zrušit, distributor a posléze i vývojář o veškeré peníze za klíče přijdou. Jenže ty už si dál žijí svým životem na známých překupnických webech, kde si je spousta lidí nevědomky pořídí jen díky nižší než běžné ceně na Steamu či jiných seriózních obchodech.

Alex Nichiporchik, šéf studia TinyBuild, sice přiznal, že mohou veškeré takto získané klíče zrušit, ale nechtějí prý, aby to odnesli koncoví hráči, kteří o zákulisí tohoto šedého trhu nemají ani ponětí. Jiný nezávislý vývojář Lex Decrauw, zakladatel RageSquid (tvůrci Action Henk), proto nyní přišel proto s neobvyklým, ale vzhledem k souvislostem pochopitelným vzkazem:

"Preferujeme, ať naši hru zpirátíte, než abyste si ji koupili na překupnických webech, protože tím jen dáváte peníze do špatných rukou a my jako tvůrci z nich většinou nic neuvidíme. Raději si hru stáhněte z torrentu, klidně vám dám i link, než podporovat šedý trh. Pirátství není zase tak špatné. Potěší mě více, když bude hru pirátsky hrát více lidí, užijí si s ní zábavu a doporučí ji kamarádům, než když nákupem podpoří překupníky."

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments