If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Activision Blizzard koupilo samo sebe za 8 miliard dolarů

To je v přepočtu 156,7 miliard korun.

Společnost Vivendi vlastnila Activision Blizzard, ale svůj podíl chtěli prodat. Jenže se zdálo, že nikdo nemá dost peněz na odkoupení. Víte ale, kdo měl dost peněz? Sám Activision Blizzard.

Vivendi vlastnilo většinu akcií, 61 procent a téměř všechny koupil Activision Blizzard (Vivendi si nechává 12 procent akcií). V podstatě koupili sami sebe za 8 miliard dolarů. Co tím získali? Ve své podstatě se stali zcela nezávislými na nějaké firmě, která je nad nimi. Už jsou závislí jenom na svých akcionářích.

Zajímavou informací je, že šéf společnosti Bobby Kotick a Brian Kelly, který je v hierarchii pod ním, dali do nákupu 100 milionů dolarů ze svých soukromých peněz. Asi se jim to dost vyplatí, jelikož získali spoustu akcií, jejichž hodnota by měla stoupat, pokud budou dělat pořád dobrou práci jako doposud (za 100 milionů dolarů koupili 172 milionů akcií, které mají teoretickou hodnotu 2,34 miliard dolarů, takže vydělali velice rychle).

Není to ovšem tak, že by Activision Blizzard poslal Vivendi na účet 8 miliard dolarů. Je to poněkud složitější operace, kdy jim poslali 1,2 miliard dolarů v penězích a zbytek je v dluhopisech, splátkách a podobně.

Vivendi se snažilo svůj podíl v Activision Blizzard prodat už delší dobu, protože chtějí snižovat své dluhy. Analytici už od počátku říkali, že s prodejem Activisionu to bude složité, protože neexistuje společnost, která by na to měla dost finančních prostředků.

Comments