If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Analytici odhadují cenu příštích konzolí na 350-400 dolarů

PS4 v říjnu a příští Xbox v listopadu?

Nemusí to být ve finále nic jiného než bohapusté plácání do vody, přesto na tom něco může být, protože za zdroj se udávají různé schůzky na veletrhu CES s mnoha společnostmi působícími ve vývoji a distribuci her.

Analytická firma Baird Equity Research proto předpokládá, že nové konzole od Microsoftu a Sony nebudou při uvedení v USA stát více než 350 až 400 dolarů. To by byla menší částka, než na které začínala PS3 v roce 2006 (500-600 USD), zatímco Xbox 360 v roce 2005 startoval na shodných 400 USD.

Její analytik Colin Sebastian rozeslal investorům zprávičku, ve které tipuje PlayStation 4 už na říjen letošního roku a nový Xbox na již dříve spekulovaný listopad 2013. Jedním dechem však dodává, že u Sony vše mohou zhatit potíže s výrobou. Sony by takový měsíční náskok mohl pomoci, ostatně již v minulosti řekla, že by nerada opakovala delší zpoždění jako u současné generace, na kterou doplácí dodnes (viz Skyrim DLC).

Předpověď dorazila jen krátce po ranní předpovědi Sony ohledně oznámení PS4 v květnu nebo červnu. Jiné zdroje, jako je časopis Game Informer, věští ohlášení nových konzolí už v březnu okolo konání konference GDC, na speciální akci podobné těm od Apple.

"Naše zjištění napovídají, že hardware příští generace by mohl být sestaven z high-endových PC komponentů při využití hybridního distribučního modelu (Free-2-Play, předplatné...), pokročilého hlasového ovládání, širších multimediálních schopností a s integrací Kinectu i propojením s Win8/Windows Mobile zařízením u každého Xboxu," zopakoval výše citovaný analytik to, co se šeptá již po několik let.

Podle něj by přechod Sony na PC architekturu namísto vlastního speciálního silikonu mohl přinést výhody pro vývojáře a snížení zahajovací ceny. Také vyjádřil obavy ohledně Nintenda, zda Wii U dokáže upoutat pozornost i jiné skupiny hráčů než skalních fandů. Doporučuje mu urychleně dojednat podporu od third-party výrobců a převést všechny své známé série na Wii U, aby to neskončilo negativním scénářem, kdy by muselo dojít k snížení ceny.

Tagged With

Comments