If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Analytik předpovídá cenu Xbox One a PS4 velmi nízko

Tipuje ji úplně jinak než zahraniční obchody.

Nestor všech analytiků, Michael Pachter, se v interview pro Gamezone odvážil předpovědět cenu next-gen konzolí. Buď se stane hrdinou, nebo mu to budou všichni jeho odpůrci příštích několik let předhazovat, jak se šeredně pletl. Ale od toho přeci analytici jsou, aby podobné odhady na základě svých znalostí i interních informací vyjadřovali.

Podle jeho názoru mohou zákazníci počítat s tím, že za Xbox One budou muset zaplatit jen 400 dolarů (v přepočtu 8000 Kč), a za PlayStation 4 o něco méně, pouhých 350 dolarů. Pachter si myslí, že za tyto ceny se obě konzole v obchodech okamžitě vyprodají, i v reakci na jím tipované "velmi úspěšné" účinkování Sony i Microsoftu na veletrhu E3.

Zajímavé na těchto predikcích je fakt, že všechny obchody, které Xbox One dosud nahodily do nabídky, tipují jeho cenu úplně jinak. Naposledy dnes britský Amazon uvádí 600 liber za Xbox One, což je opravdu vysoká částka (18000 Kč), ale řádově korespondující s jeho francouzským bratříčkem z dřívějška s nálepkou 600 eur.

Samozřejmě, oba online-shopy zdůrazňují, že to jsou pouhé odhady, které se mohou změnit, nebo že to je pouze doporučená maloobchodní cena, která bývá ve finále o něco nižší, ale velikán typu Amazon z něčeho určitě vychází a asi tam nepracuje někdo, kdo by byl tak mimo mísu. Oproti tomu české obchody věští tu nižší variantu, jak jsme psali minulý týden.

Různým komentátorům a diskutérům se Pachterův odhad vůbec nezdá a považují ho za přehnaně nízký, protože takhle nízkou cenovou hladinu obou nových next-gen konzolí nikdo nečekal. Znamenalo by to mimojiné, že staré konzole by musely zažít výrazné zlevnění, aby nestály podobně, nehledě na potom nekonkurenceschopnou současnou cenu Wii U. Jiná věc ještě je, že pokud by DRM-free PS4 opravdu byla o něco levnější než Xbox One opatřený restrikcemi, pak by asi mnozí hráči neměli co řešit. A Pachter není jediný, kdo si myslí, že Xbox One může být o něco dražší.

Na druhou stranu, Microsoft i Sony opakovaně řekli, že díky PC architektuře bude moci být cena příštích konzolí mnohem nižší než u minulé generace, i díky nižším nákladům na vývoj. Také si prý uvědomují zvýšenou konkurenci na trhu kvůli mobilům, tabletům a jiným hračkám. Nicméně nepředpokládáme, že by prodejní cenu PS4 a Xbox One ohlásili již na E3 konferencích, spíš až koncem léta nebo začátkem podzimu.

Tagged With

Comments