Skip to main content

Andrej Anastasov: Vyskočil jsem z vlaku časopisů včas

Level a Score jsou na tom dle něj velmi zle.

Dřív jej živily počítačové hry, nyní sex. Tak uvádí týdeník EURO rozhovor s Andrejem Anastasovem, který výjimečně zveřejnil kromě papíru i na jeho webu zdarma pro kohokoli.

Legenda domácí herní scény a zároveň dost kontroverzní osoba v něm po většinu času hovořila o nynějším podnikání. Tím jsou stále weby poskytující erotické služby, tzn. jak to s nimi přesně funguje, jak se tento trh postupně mění a kolik řádově vydělává.

Pár otázek se naštěstí stočilo i na to, jak se Andrej Anastasov dívá na současné herní magazíny. Svého odchodu před mnoha lety v žádném případě nelituje a v množném čísle mluví díky spolupráci s jiným bývalým redaktorem Janem Eislerem:

"Prodávat časopis o počítačových hrách anebo jakýkoli jiný tištěný časopis je čím dál těžší. A já myslím, že jsme prostě z toho vlaku vyskočili včas. Když jsme dělali Score a já byl jeho šéfredaktorem, měli jsme náklad 64 tisíc výtisků a z toho se 50 tisíc prodalo. [...] Score nebo Level jsou na tom teď velmi zle a nové časopisy nevznikly. Co se týče internetových serverů o hrách, tak ty jsou teď z finančního hlediska také vesměs mrtvé, nebo spíše přežívají. Rozhodně nikoho neuživí."

EURO bylo zvídavé a optalo se i na přerod z herního novináře do byznysu s erotikou, což bývá vděčné téma. Anastasov, který hry ve volném čase stále vášnivě hraje a píše o nich stručně na Facebook, to přirovnal k myši, která skáče do vody a snaží se doplavat na nejbližší souš, protože původní plavidlo bylo neperspektivní:

"Neznám jediného herního novináře z naší doby, ani prodejce her nebo kohokoli, kdo fungoval v herním průmyslu, kdo by vydržel dodnes. Až na pár lidí, kteří hry designují, šel herní byznys v Čechách pod vodu," tvrdí (zapomněl např. na Slavomíra Pavlíčka z JRC či autora tohoto článku) v rozhovoru, který nechť si starší čtenáři v kompletní podobě přečtou zde.

Read this next