KOMENTÁŘ: Jak opravdu pomoci českým občanům drženým v Řecku?

Žádné petice, nýbrž pořádně tlačit na ta správná místa.

Komentář - Pojďme se projednou oprostit od faktu, že dva Češi zadržovaní proti své vůli v Řecku již druhým týdnem jsou herními vývojáři (členy naší komunity) nebo že je známe osobně z výstav jako ochotné a sympatické kluky. Pokusíme-li se na celou kauzu nahlížet nezaujatě a s chladnou hlavou, nabízejí se dle dosud dostupných údajů v podstatě jen dvě možné vysvětlení:

1) Buď se tam oba muži dopustili něčeho opravdu nezákonného, o čem zatím neznáme podrobnosti (nezbývá než čekat na nezávislý zdroj informací, který zatím chybí) a bylo to natolik závažné provinění, že na základě toho musela být (oprávněně dle místních zákonů) uvalena vazba. 2) Nebo si je řecké úrady vytipovaly jako vhodnou oběť, kterou si vychutnají při snaze o exemplární potrestání za to, že si Bohemia Interactive zvolili jejich ostrov Limnos jako dějiště válečného konfliktu ve hře, když s tím nic jiného nezmůžou a když s tím dlouhodobě nesouhlasí.

Pokud by byla pravdivá varianta číslo dvě (což zatím s jistotou nevíme, byť je pravděpodobnější), byli by Ivan Buchta a Martin Pezlar drženi neoprávněně, něco jako rukojmí. Variantě číslo dvě by nasvědčovalo, co se příliš neví - že Ivan Buchta je jeden z šéfů tvorby ArmA 3, nikoli jen nějaký s odpuštěním "řadový" vývojář, poslaný někam vedením firmy. Jinými slovy, jde o "velkou rybu", tvář hry, která může mít podíl na zasazení právě do této lokality a jejíž zatčení se perfektně hodí pro demonstrativní účel.

1

K rychlému vyřešení a propuštění obou mužů do vlasti nenahrává ani včera započatá stávka řeckých soudců, která potrvá alespoň pět dnů, dost možná i déle. Za takové situace je potřeba vyvinout co největší tlak na patřičná místa. Petice jako tato, nyní s 4000+ signátáři (vč. autora článku), jsou fajn, ale málokdo asi doufá, že by je některý ze zainteresovaných orgánů vůbec bral v potaz nebo je chápal jako něco více než jen "hlas pár závisláků na internetu". Slouží pouze jako jakési symbolické gesto pro rodiny obou mužů a ukázka, že hráči umí držet při sobě (když zrovna chtějí), nic víc.

Důležitější je v tuto chvíli dát všem vědět, že v Řecku může docházet k nezákonnému zadržování cizích státních příslušníků. A především kontaktovat přímo řecké úřady, které jsou těmi jedinými, kdo s tím může něco udělat. Užitečný seznam toho, co v nynější situaci může každý z nás podniknout, nezabere to tolik času a může to vývojářům ArmA 3 opravdu pomoci (na rozdíl od petičních archů se zbytečným veřejným uváděním vašeho povolání a adresy, což může být i nebezpečné), zkompiloval na svém blogu jejich kolega - autor modifikace DayZ pro ArmA 2, Dean "Rocket" Hall.

Nejjednodušší je obrátit se na velvyslanectví Řecka v ČR sídlící v pražských Střešovicích (kontaktní adresa, telefon a email). Napsat zprávu na Twitteru premiérovi řecké vlády (Antonis Samaras - jeho účet zde), který někdo z jeho podřízených nejspíš sleduje. Vyjádřit se dá i na facebookových stránkách ostrova Lesbos, pod nějž oblast spadá, nebo se ozvat tamním médiím. Nebo prostě zmínit absurditu celé záležitosti na svém blogu či profilu na sociální síti, aby se o ní dozvědělo co nejvíce vašich přátel.

Jsem přesvědčen, že pokud by se řecké ambasádě v Praze ozvaly řádově stovky lidí (jen desetina ze signatářů petic) s tím, že zvažují zrušení své cesty do Řecka kvůli riziku porušování práv s odvoláním na tuto kauzu, už by to nebylo jen nevýznamné plivnutí do moře. Mohlo by to časem začít ohrožovat jejich příjmy z turistického ruchu i pověst oblíbené dovolenkové destinace, což si v bankrotu rozhodně nemohou dovolit. Nepochybně by to pak ambasáda musela reportovat do své země, aby v dané věci něco podnikla a aby něčí lokální zájmy nebyly nadřazeny respektování lidských práv. Tím by se věci mohly dát do pohybu (pokud se tak už neděje třeba na základě každodenních zmínek ve zpravodajství ČT24) a rodinám obou zaměstnanců Bohemia Interactive by svitla naděje co nejdřívějšího návratu jejich blízkých domů. Za Eurogamer držíme palce!

P.S. krátce po dopsání tohoto komentáře se objevily nové informace přímo od obhájce zadržených, které svědčí o nesmyslnosti celého obvinění.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (10)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna