Čeština pro GTA 5 PC ohrožena, nastaly komplikace

Navíc je o dost ukecanější než konzolovka.

Dochází na slova škarohlídů, kteří nepovažovali za úplně moudré slibovat dlouho dopředu něco, u čehož nebylo jisté, jestli to vůbec půjde technicky realizovat.

Neoficiální čeština pro PC verzi Grand Theft Auto 5 (recenze, koupit na Alza.cz) se totiž zatím potýká s komplikacemi. Autorům se sice za méně než týden podařilo překonat první překážku, kterou je dostání textů ven ze hry, která je v jiném formátu než předešlé konzolovky. Jenže momentálně je ještě neumí dostat zpět a není jasné, kdy a zda se to kompletně podaří. Citujeme jejich poslední vyjádření z facebookových stránek:

"Mame klic a texty k PC verzi, dneska zrovna dukladne porovnavame texty mezi PC a X360, je zde mnoho rozdilu a mnoho neprelozenych veci, ale to se postupne vyresi a doplni. Budu naprosto uprimny, R* udelal to nejhorsi, co mohl, pro moderskou komunitu, do ktere bouhuzel spadame, a to ze nezmnenil jen klic, ale taky udelal uplne novy sifrovaci algoritmus, proto se vse komplikuje a trva dele nez v pred. hrach. Na druhou stranu, musim konstatovat, ze i pres tento problem se nam podarilo velice rychle zareagovat na takovou zmenu, ale bohuzel repack archivu je zatim nemozny, vezte ze se na tom pracuje ve dne v noci, aby bylo mozne vratit texty do hry."

Rockstar totiž varoval, že uživatelské modifikace moc podporovat nebude, aby nemohlo docházet k cheatování v GTA Online, se kterým hra sdílí spoustu vlastností. Přesto už pár takových existuje, jen jsou drobnějšího rázu.

Dalším novým problémem této sledované češtiny je, že PC verze obsahuje o 450 KB (!) textů více než původní X360 verze, jejíž i tak extrémně rozsáhlý překlad byl hotov v předstihu. Pozitivem však je zachování textů ve většině singleplayeru, změny se týkají spíš ostatních věcí ve hře, které se asi dodělají až později po hlavním příběhu.

Vzhledem ke všem okolnostem tým tvůrců logicky odmítá slibovat jakékoli, ani přibližné datum vydání, protože vznik celé češtiny pro GTA 5 PC aktuálně není v jeho rukou, nýbrž záleží i na úsilí početné zahraniční komunity (stejně jako u Dragon Age Inquisition CZ).

Záměrem je vypustit první betaverzi pro přímé finanční přispěvovatele i sponzory hned, jakmile to bude aspoň trochu možné. Od této situace jsme ještě velmi daleko a avizovaný měsíční odstup češtiny od vydání hry se rychle krátí (vyprší 14. května). Přiložit ruku k dílu lze i ve skupině na Steamu, aby dosavadní rok a půl trvající práce s překladem X360 verze nakonec nepřišla vniveč. Nejspolehlivějším řešením je sáhnout třeba po naučné aplikaci Duolingo, nově podporující i český jazyk...

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (27)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna