Čeština pro GTA 5 PC v betě v pátek, její šíření vyústí v konec projektu

Důrazné varování tvůrců + způsob výběru peněz.

1

Vlastní zpráva - Překladatelskému týmu Grand Theft Auto 5 se podařilo překonat překážky, když mohl oficiálně slíbit, že tento pátek 15. května vypustí první betaverzi češtiny pro PC konverzi. Dostanou ji pouze ti, kteří jim předtím poslali napřímo finanční příspěvek (nejštědřejší lidé prý věnovali 1000-1450 Kč), nebo si hru koupili z Xzone.

Pokud nespadáte ani do jedné z těchto kategorií, můžete si přesto "právo" na lokalizaci i nyní dodatečně koupit tím, že tvůrcům pošlete soukromou zprávu na Facebooku a oni vám dají tajný link na jejich údajné "kamarády".

2

Tento web "kamarádů" vybízí, ať zaplatíte 150 Kč, 300 Kč, 500 Kč, 1000 Kč nebo převedete peníze na dva uvedené bankovní účty. Překladatelé písemně slibují, že vám za tento příspěvek v pátek poskytnou češtinu, což je postup dost na hraně a dosud u nás nebýval běžnou praxí. Na uvedené stránce, na které není nikdo podepsán a slouží jen jako anonymní brána, je dokonce zveřejněn seznam všech přispěvovatelů, s jejich emaily a skutečnými jmény - celkově se přes tuto stránku poslalo už 71 tisíc korun.

S tím úzce souvisí nezvykle důrazné varování z Facebooku, že jakékoli šíření tohoto překladu může vyústit v konec celého projektu. Je to logické - protože pokud by byla čeština ke stažení z Uloz.to apod, autoři by čelili stížnostem všech přispěvovatelů a logicky by se jim pak hůře vybíraly další finance od nových zájemců:

Důležité upozornění zahrnuté i v instalátoru: JAKÁKOLI DALŠÍ DISTRIBUCE TOHOTO PRODUKTU (ZEJMÉNA UMÍSTĚNÍ NA WAREZ WEBY NEBO TORRENTY A REPACK WAREZ VERZE HRY S TOUTO ČEŠTINOU) JE PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNA! KAŽDÝM TAKOVÝMTO KROKEM DEMOTIVUJETE TVŮRCE V POKRAČOVÁNÍ A VYLAĎOVÁNÍ TOHOTO PRODUKTU.

Poslední větu prosím berte vážně. Pokud zaznamenáme jakoukoliv závažnější negativní odezvu (např. zmíněné uploady na warez weby), mohlo by to znamenat, že tato verze bude první a poslední, a to právě kvůli demotivaci týmu. Zajisté, že ji máme v plánu dokončit na 100%, ale je opravdu naprosto demotivující, když někdo nedokáže počkat pár dnů a hned to cpát na warez atp.

Toto upozornění je pouze pro ty, kteří by takovou možnost snad zvažovali. Tímto konáním by totiž cíleně poškodili všechny ty, kteří češtinu jakkoliv přímo i nepřímo podpořili a mají dost hrdosti na to, aby češtinu nepředávali těm, kteří k ní zatím nemají mít přístup (ti tyto poznámky mohou s klidným srdcem ignorovat). Pro zdárné dokončení projektu, ale zároveň i ochranu podporovatelů, uděláme vše, co je v našich silách.

Původně se počítalo s tím, že instalace bude vázána na unikátní klíče, ale od tohoto řešení se naštěstí nakonec ustoupilo a beztak by asi nepomohlo. Beta má obsahovat kompletní překlad, ale bez korektury, takže máte omluvit případné chyby, které budou postupně odstraňovány. Tvůrci tvrdí, že s češtinou hrají už týden a žádný ban od Rockstaru nedostali, i protože veškeré online funkce jsou ve hře vypnuté (s aktivovaným překladem funguje jen v režimu offline).

Jak je vysvětleno ve videu výše, distribuovat se bude balíček o velikosti pár desítek megabajtů se dvěma EXE soubory - s instalátorem a manažerem češtiny, přes který lze aktivovat či deaktivovat, případně celá odstranit. Vše funguje velmi hladce a nepotřebuje to žádné speciální znalosti od uživatele. Ke spuštění programy vyžadují .NET FrameWork 4, který se dá doinstalovat do Windows 7 i 8. Instalátor pozná, jestli už překlad máte, takže nedovolí opětovné nahrání do hry. Do ní si prý umístí i nějaké speciální značky, asi aby šlo poznat zdroj v případě dalšího nepovoleného šíření. Zatím není známo, kdy bude češtině uvolněna bez placení pro všechny ostatní hráče, kteří platit nechtějí nebo si hru koupili třeba na Alza.cz.

UPDATE - Zmíněná anonymní stránka pro koupení si češtiny byla po dnešním článku vypnuta, takto vypadala:

11
12

Reklama

Související obsah

Také na webu...

RECENZE The Old World v Early Access verzi

Jak se zatím líbí klon Civilizace a v čem se od legendy liší?

Co víme o PS5?

Přehledný souhrn, co zhruba od konzole čekat.

- komentáře (90)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna