TECHNICKÝ ROZBOR zmršené PC verze Batman: Arkham Knight

Oproti konzolím dokonce chybí některé efekty.

Je nezvyklé, aby se PC verze multiplatformních her nedokázala vyrovnat svým konzolovým protějškům - Xbox One a PS4 jsou koneckonců založené na počítačové technologii - ale ve hře Batman: Arkham Knight toho máme vzácný příklad. PC verzi jsme testovali na počítači s procesorem Intel Core i7 3770K s 16 GB paměti a kartou GTX 780 Ti, takže po všech stránkách solidní zážitek by měl být snadno dostupný. Ve skutečnosti ale výkon i na této sestavě pokulhává, a aby toho nebylo málo, i to nejvyšší nastavení na PC postrádá vizuální efekty, jež jsou ve verzi pro PlayStation 4.

Začněme výkonem - hlavní složkou každé hry v době premiéry. Hra je ve výchozím nastavení omezena na 30 FPS, což je číslo, jež má zakrýt výkyvy ve výkonu, které vidíme na této sestavě, ale v porovnání s odemčeným počtem snímků v předchozích dvou hrách jde o jasný nedostatek. Když se ovšem podíváte do složky nastavení Arkham Knight, je dost snadné změnit toto nastavení v souboru „BmSystemSettings.ini" na 60 či ještě víc. V našem případě jsme zvolili 120, abychom se podívali na kompletní výkonnostní profil hry - a není to nic hezkého.

I na nízkém nastavení si grafika 780 Ti nedokáže udržet 60 FPS ani náhodou. Naše sestava používá ovladač Nvidia 353.30 (který má podle všeho být optimalizovaný právě pro Arkham Knight), a přesto při plachtění po Gothamu či jízdě v batmobilu trpí škytavkou a propady až na 38 FPS. Doba snímkování je velmi proměnlivá: při překračování záchytného bodu dosahuje až 410 ms pro jediný snímek. Nejdivnější na tom je, že i když nastavíme tu nejhorší kvalitu textur, stínů a úroveň detailů (přičemž vypneme anti-aliasing, v-sync a všechny funkce Nvidia Gameworks), stále na 1080p klesáme ke 40 FPS.

Analýza od Eurogameru na nízké a vysoké deraily s Core i7 3770K a grafikou GTX 780 Ti - framerate byl odemčen přes ini soubor

Jelikož už nám nezbylo žádné další nastavení, které bychom mohli snížit, 60 snímků na 1080p nepřipadá v úvahu. A bohužel, možnosti herní grafiky jsou také dost omezené, neboť chybí možnost upravit postprocessing jako třeba chromatickou aberaci nebo zrnitý filtr. Ani editace těchto funkcí v souboru .ini na tom nic nezmění - což znamená, že ti, komu se tyto efekty nelíbí, je prostě vypnout nemůžou.

Zjevnou příčinou těchto propadů je neúčinné streamování textur a geometrie, zejména při projížďce Gothamem jakoukoliv skutečnou rychlostí. Bitvy, cutscény a mise v interiéru běží povětšinou nad hranicí 60 FPS, ale při jakémkoliv rychlém cestování venku se dostaneme na neuspokojivý framerate pod 50 FPS. Pohyb kamery je v těchto scénách velmi nevyvážený, kvůli čemuž je míření kotvou podstatně těžší, než by mělo být.

Když se podíváme na diagnostiku hry pomocí OSD od MSI Afterburner, všech osm vláken našeho CPU je využito mezi 60-70 % - což je poněkud vysoko, když uvážíme potenciál tohoto procesoru, ale očividně máme dost silný procesor na to, aby zvládl herní logiku. Navzdory tomu se ovšem grafika nedrží na 100% úrovni využití, kterou bychom měli vidět, a to zejména v problémových sekcích s batmobilem. Využití VRAM je na druhou stranu obrovské: hlásí nám to 2,7 GB využité paměti, a to dokonce i na nízkém nastavení.

Stejně tak podivný je fakt, že PC postrádá klíčové grafické efekty z PS4, a to i na nejvyšším nastavení. Ambientní okluze (zastínění okolím) ve hře chybí úplně, hloubka pole je znatelně snížena a průhledná vrstva používaná pro déšť byla rovněž odstraněna ze všech povrchů. Gotham City tudíž kvůli tomu přichází o velkou část atmosféry, jelikož oblasti působí kvůli chybějícímu SSAO světleji - navzdory tomu, že toto nastavení máme v souboru .ini jasně povolené.

Déšť se neobjevuje ani na batmanovi, ani na batmobilu, ačkoliv na PS4 tomu tak je. Celému městu chybí reflexní orosený lesk, ačkoliv spekulární i normální mapy jsou stejné jako v případě konzolových verzí. Nejvyšší nastavení na PC vykazuje jen malé rozdíly oproti konzoli od Sony, tedy kromě možnosti upravit nastavení rozmazání pohybu při rychlém pohybu.

Současný stav Arkham Knight na PC je poněkud v nepoměru s kvalitou jeho předchůdců od Rocksteady. Obě předchozí hry si pro majitele PC vyhradili prvotřídní grafický zážitek s daleko větší škálou nastavitelných a přednastavených funkcí, které upravovaly rovnováhu mezi grafikou a výkonem. Momentálně to vypadá, že problémy Warner Bros potíže s Arkham Knight alespoň přiznává, ale nedávno vydaný návod na zvýšení výkonu maluje pozoruhodný obrázek minimálních hardwarových požadavků.

Řekněme si to takhle: je to poprvé, co jsme viděli kartu Radeon HD 7950 se 3 GB - což je grafika mnohem schopnější než hardware v Xbox One či PS4 - mezi doporučeným nastavením pro hraní na 720p spolu s Core i5. 30FPS limit není radno vypínat, a to ani když máte Core i7 s GTX 980! Také bylo nahlášeno slabé streamování z mechanických pevných disků, a to s poznámkou, že SSD výkon o něco vylepší - což můžeme potvrdit. I tak se ovšem jedná o pozoruhodný stav, když uvážíme, že konzolové verze streamují z pomalejších laptopových mechanik s 5400 otáčkami za minutu.

Kvůli zmrzačenému počtu snímků, slabému streamování, osekaným možnostem nastavení a nafouknutým minimálním i doporučeným hardwarovým požadavkům představuje Arkham Knight hořké zklamání a v takovémto zuboženém stavu neměl být nikdy vydán. Aby se tato verze dostala do formy, je zapotřebí obrovské množství práce - v současném stavu jde o produkt naprosto nepřijatelný. UPDATE I proto se dnes výrobce Warner Bros rozhodl raději hru dočasně odstranit nejen ze Steamu, ale i z pultů kamenných obchodů, aby nebylo možné koupit si zmetek.

PCPlayStation 4
V PC verzi chybí i na maximální detaily efekty z PS4 verze, viz tady absence průhlednosti, takže na obleku hrdiny nezůstává déšť, nehledě na rozbitý depth of field
PCPlayStation 4
Ambient occlusion také v PC verzi nenajdete ani na max.detaily, navíc prostředí je oproti PS4 chudší
PCPlayStation 4
Další ukázka vlivu ambient occlusion v interiérech.
PCPlayStation 4
Efekty deště byste na PC hledali marně, viz batmobile.
PCPlayStation 4
Veškeré povrchy na PC postrádají efekt deště, ač to zachraňuje Nvidia GameWorks.
PCPlayStation 4
Úroveň detailů je jinak na PC a PS4 podobná, bez viditelných rozdílů.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

Godfall míří na PlayStation 4

+ rozšíření Fire and Darkness.

První screenshoty F1 2021

Na poslední generaci EGO enginu.

OČEKÁVÁME v neděli 19:00 - vysílání Xboxu a Bethesdy, pak Square Enix

Uvnitř všechny streamy + teaser s pár vteřinami z Battlefield 2042.

Oznámení World War Z: Aftermath

+ trailer, info, obrázky.

- komentáře (18)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna