Na poli PC hraní se toho zase tak moc zásadního neděje. Neustále máme sice lepší hardware, ale všechno je tak nějak očekávané. Ovšem to, že se spojí Intel a AMD proti Nvidii na poli notebooků, to přišlo jako blesk z čistého nebe. V následujících měsících vyjde nová řada Kaby Lake G procesorů, které kombinují Intel Core i7 procesory se speciálně upravenou grafickou kartou Radeon a spoustou HBM2 paměti. Co to znamená pro hráče?

Intel díky spolupráci s AMD chce nahradit své Iris/Iris Pro grafické řešení. Pořád to byly integrované grafiky se 128MB cache paměti, které neměly na Nvidia grafické karty v noteboocích, které byly téměř stejně výkonné jako v desktopech. Místo toho použijí speciálně upravené čipy od AMD, pro které vytvářet speciálně upravené grafické karty není nic nového. Přesně to dělali pro PlayStation 4 nebo Xbox One.

Jak se zdá, Kaby Lake G procesory budou kombinací Core i7 procesoru sedmé generace a grafické karty na úrovni GTX 1050Ti. Hodně vekou novinkou jsou zmiňované rychlé HBM2 paměti, kterých se očekává alespoň 4 GB.

Podle uniklých dokumentů by měla grafická karta zvládnout 3.3 teraflopů, což znamená, že integrovaná grafická karta v procesoru by měla být co se týče výkonu někde mezi PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro.

Nvidia se zatím nemusí tak úplně děsit, v noteboocích mají grafickou kartu GTX 1060, která je pořád výkonnější. Řešení Intelu a AMD bude spíše na úrovni GTX 1050Ti. Asi jde spíše o to, za kolik se bude Kaby Lake G prodávat.

chip

A o peníze by mohlo jít především. Výkonné notebooky s Nvidia řešením mají samostatný procesor, grafickou kartu a GDDR5 paměti. Teď bude všechno v jednom na jednom procesoru. Navíc je to velmi prostorově úsporné řešení, takže graficky výkonný notebook, který spustí i nejnovější hry v rozlišení 1080p, by mohl mít podobu tenoučkých ultrabooků.

Revoluce v PC hraní se blíží.

Reklama