BILANCOVÁNÍ ROKU 2017: obchod Xzone

O překvapivém vítězi a trendech.

Nejen mezi hlavními českými distributory jsme spáchali pravidelnou anketu. Zařadili jsme do ní i pár hlavních obchodů s hrami, protože je určitě zajímavé dozvědět se, o co měli zákazníci v uplynulém roce největší zájem napříč platformami i distributory. Za obchod Xzone odpovídal jeho spolumajitel a manažer Martin Schovanec, v příštích dnech budou následovat Alza.cz či JRC.

1) Jak z pohledu prodejů hodnotíte právě končící rok - která nově vydaná hra ve 2017 na vašem obchodě byla z pohledu celkových kusů/tržeb trefou do černého, které se u vás prodalo nejvíce kusů (klidně započítat i starší hry), co letos prodejně překvapilo a co naopak zklamalo?

Nejprodávanější trojice roku 2017 byly na Xzone hry Mass Effect: Andromeda, Uncharted: The Lost Legacy a Crash Bandicoot N.Sane Trilogy. A ta trojice navíc zosobňuje i letošní překvapení a zklámání. Prodejním překvapením roku se stal Crash Bandicoot, který plíživě bez nějaké reklamy a vlastně „jen“ remaster překvapil úplně všechny, včetně vydavatele a byl po celém světě stále vyprodaný. Nový Uncharted a vlastně i Crash mohutně ukázali, že PC platforma už v ČR nedominuje, když dvě neprodávanější hry roku jsou PS4-only.

1

Oním zklamáním byla překvapivě jednička žebříčku a moje srdcovka. Mass Effect: Andromeda se tolik nepovedla a jak před vydáním vyskočila, tak po vydání se prodejně v podstatě zastavila. Je to velká škoda a pokažená reputace značky Mass Effect se bude EA špatně napravovat. Co se týče hardwaru, tak tam velmi mile překvapila Nintendo Switch a to jak herně, tak prodejně.

2) Od čeho si na vašem obchodě nejvíce slibujete ve 2018? Co by měl být z Q1/Q2 release-listu ten největší prodejní trhák a chystáte k němu pro vaše zákazníky případně spáchat něco speciálního (dárky a další nadstandard podpora)?

Strašně rád bych se pochlubil naším asi tří stránkovým TODO listem věcí, co chystáme v Xzone jen na Q1/2018, ale nemůžu nic prozradit :). Každopádně co se prodávaných věcí týče, tak trend je zatím takovýto: bude i nadále posilovat prodej digitálních licencí a merchandisu (figurky, trička apod.) a stejně tak narůstat podíl konzolí na trhu a jejich her na úkor PC platformy. Prodejní hity jara 2018 budou (zřejmě v tomto pořadí): Red Dead Redemption 2, Far Cry 5 a české želízko v ohni Kingdom Come.

2

Ostatní díly seriálu: Bilancování 2017 očima Comgadu (18.12.), Bilancováni 2017 očima české pobočky Sony (19.12.)

Reklama

Přeskočit na komentáře (1)

O autorovi

Jan Doskocil

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Související obsah

Hyper Scape přináší do žánru Battle Royale svěží nápady

Oficiální představení s detaily + trailer, obrázky.

Nextgen verze NBA 2K21 bude dražší než běžně

Jak Take 2 obhajují odvážnou cenovou politiku?

Jak do sebe v Hitman 3 všechno zapadne

Deníček o završení cesty.

Také na webu...

- komentáře (1)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna