Po roce zákazu kvůli nacistickým symbolům přichází Attentat 1942 do Německa

Změna politky hodnocení.

Attentat 1942 je historicky přesná počítačová hra zpracovávající období nacistické okupace Československa. Na letošním ročníku prestižního berlínského festivalu A MAZE získala hlavní cenu „Most Amazing Game Award". Na německém trhu však nebyla dostupná, a to kvůli kontroverznímu vládnímu opatření, které zakazovalo zobrazování nacistických symbolů v počítačových hrách. Po nedávné změně tohoto opatření dostal Attentat 1942 povolení od regulatorního úřadu USK, který počítačové hry před uvedením na německý trh schvaluje.

Dnes Attentat 1942 přichází do německé distribuce jako první PC hra, která obsahuje nacistickou symboliku a zároveň získala oficiální rating USK po změně politiky hodnocení.

Attentat 1942 vypráví příběhy z období protektorátu z pohledu lidí, kteří okupaci zažili. Hra je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických záběrech. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou fiktivní, ale byly vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví. "Attentat 1942 ukazuje, jak hluboký dopad měla válka a nacistická totalita na životy obyčejných lidí. Hráčům umožňuje ponořit se do živých vzpomínek na ne až tak vzdálenou minulost, do příběhů osobních tragédiích, ale také okamžiků neuvěřitelné odvahy," říká Vít Šisler, vedoucí projektu a hlavní herní designér.

Hra Attentat 1942 se na celosvětovém trhu objevila v říjnu 2017 a od té doby získala mnoho cen („Nejlepší výuková hra" na festivalu Games for Change 2018, „Česká hra roku 2017" a nominaci na festivalu IGF 2018 v kategorii Nejlepší příběh. Přesto zůstávala v Německu už téměř rok nedostupná. Přestože je hra založena na výzkumu profesionálních historiků a autentických historických svědectvích, umožnit legální vydání hry v Německu nebylo jednoduché. Úřad USK neměl povoleno udělit rating žádné hře, která by obsahovala protiústavní symboliku. Ke změně opatření došlo až nedávno a dnes takové hry posuzuje individuálně s ohledem na jejich společenskou přijatelnost. Attentat 1942 je tak první PC hra na německém trhu, která od okamžiku změny politiky obdržela od USK hodnocení 12+ v originální, necenzurované podobě.

„Snažili jsme se vytvořit příběhy a postavy lidí tak, aby co nejvíce respektovaly realitu protektorátu, včetně dobových předmětů a archivních záznamů," říká Marie Černá z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. „Odstraňovat nacistickou symboliku z vážné hry o hrůzách nacismu by bylo absurdní," doplňuje Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí programátor projektu.

1

„Vítězství Attentatu 1942 na festivalu A MAZE bylo důležitým krokem k oficiálnímu uznání počítačových her v Německu jako kulturního média, které je posuzováno stejně jako ostatní umělecké formy," doplňuje Thorsten S. Wiedemann, zakladatel a umělecký ředitel festivalu A MAZE. Úřad USK nedávno udělil povolení nejméně dvěma dalším vážným historickým hrám, které obsahují symboliku Třetí říše. Prozatím nevydaný titul Through the Darkest of Times, zpracovávající občanský odboj v Berlíně během nacistické vlády, obdržela hodnocení pro demoverzi určenou pro německou herní konferenci Gamescom. Stejné hodnocení úřad přidělil mobilní a tabletové hře My Child Lebensborn o výchově dítěte vojáka nacistické armády v poválečné společnosti.

Hru Attentat 1942 vyvinuli odborníci z Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Vývoj hry finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, Technologická agentura České republiky a Akademie věd České republiky. Zisk z prodeje hry je investován do podpory vědy a výzkumu. Hra je dostupná na digitálních platformách Steam a Humble Store ve verzích pro PC a Mac.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (0)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna