Herní scéna je pořád hodně toxická, nedospělá a afektovaná. Takový pocit si nejspíš odnesete z posledního dění okolo roční exkluzivity Metro Exodus (Alza.cz) na Epic Games Store.

Protože s tímto rozhodnutím vydavatele Deep Silver dost lidí nesouhlasí (nechce se jim především instalovat klient další služby, když mají svou sbírku v knihovně na Steamu), ale zároveň nemohou psát recenze ještě nevydané hry na Steamu, pomstu si vylévají jinde.

Tento dav frustrovaných fanatiků nenapadlo nic chytřejšího, než jít na stránky mnoho let starých dílů série Metro a udělit jim velmi negativní recenze, aby tím hlasitě protestovali proti situaci okolo Metro Exodus nedostupného na Steamu. Říká se tomu bombardování, když se takhle nějací lidé domluví a společnými silami dokáží ovlivnit výsledný průměr a odradit tak jiné potenciální zákazníky od nákupu či poškodit pověst něčeho. Paradoxně, minulé díly Metro 2033 Redux a Metro Last Light Redux dosud měly především pozitivní hodnocení, a jejich kvalita s pokračováním Exodus nemá žádnou souvislost.

Rozzlobilo to mimojiné domácího vývojáře, Martina Markuse Mastného, tvůrce Novus Inceptio a brzy vycházejícího The Wild Age. Na svůj Facebook k tomu napsal názor, pod který se nezbývá než podepsat:

11

Není to nic nového, už se to dělo v minulosti, a Steam se proti tomu už automaticky brání: na produktových stránkách varuje před podezřele vysokou aktivitou okolo starých titulů ("Bylo zjištěno velké množství negativních recenzí 29. led.-1. úno."), abyste na to příliš nedali, že jde jen o "kampaň", jakkoli je toto slovo nadužívané jedním politikem.

Reakce Deep Silver? Vypustili nový, šestiminutový "Uncovered" trailer na Metro Exodus, v němž zdůrazňují dlouhý pětiletý vývoj, atmosféru, otevřenější herní svět a vysoké ambice.

Nicméně ani vydavatel Exodus se nechová dvakrát fér, to je hned nutno dodat. Poté, co přesunul distribuci PC verze na Epic Games Store, má tu "drzost", že na Steam nahodil další video o zbrani, v němž už bylo v závěru logo konkurenčního obchodu. Jako by se nic nedělo a jako by snad chtěl mít Steam nadále jen na propagaci či reklamu, zatímco samotnou hru přes něj nyní vydat nechce, což se jeví být poněkud vy*****.

Valve si toho nicméně všimli a zmíněný novinkový příspěvek už smazali. Epic Games Store zatím neumí zveřejňovat nové trailery k hrám šířenou přes tuto platformu, možná ani nemá tak početnou uživatelskou základnu (jako Steam), aby to mělo valný smysl.

Minulé dny se také mluvilo o tom, že ruský spisovatel Dmitry Glukhovsky a stvořitel univerza Metro měl údajně vyjádřit svůj nesouhlas s přesunem na Epic Store a vyjádřit obavy z toho, že to hru zabije. Avšak zmíněný screenshot z Instagramu byl pouze podvrhem, takže mu nevěřte.

Glukhovsky tam v komentářích pouze konstatoval následující (volně přeloženo z ruštiny): "Píši příběhy a vymýšlím světy, nedělám obchodní rozhodnutí a nejsem za ně odpovědný. V čem máte problém s koupením na Epicu, který určitě se vším pomůže? Působí to jen jako výmluvy hráčů, kteří si chtějí pro sebe obhájit stažení hry zdarma. A že to smrdí ziskem? Bohužel ne pro mě :)"

Reklama