Žádné exkluzivní hry jen pro Xbox Series X nečekejte

Minimálně první rok, slíbil MS.

Kdosi si dříve posteskl, že PlayStation 5 a Xbox Series X mohou být vzájemně tak podobné mašinky, že může být obtížné mezi nimi najít nějaký rozdíl. A hle, tato oblast bude dost zásadní...

Zatímco na PS5 s největší pravděpodobností vzniknou exkluzivní tituly od Sony, které už na PS4 nespustíte, na konkurenční konzoli to bude přesně naopak.

Po dobu tohoto a příštího roku (tedy během 2020 a 2021) budou všechny nové hry (veškerý obsah) od Microsoftu spustitelné jak na novém Xbox Series X, tak na starém Xbox One.

Slíbil to Matt Booty, šéf Xbox Game Studios pro MCV

1

Jinými slovy, hry jako Hellblade 2 či Halo Infinite budou fungovat na nové i staré generaci Xboxu. Samozřejmě, Halo na Xbox Series X bude vypadat mnohem lépe a běžet plynuleji, i prý naplno předvede všechny nové vychytávky (vlastnosti) konzole, ale ani ti s tou předešlou nepřijdou zkrátka a smějí si zahrát Infinite či jiné nadcházející hry též.

"Chtěli jsme se ujistit, aby všichni, kdo investují do Xboxu v mezidobí od této chvíle až do uvedení Xbox Series X, měli pocit, že udělali správný krok a že jsme odhodláni jim stále dodávat obsah. Potřebujeme pokračovat ve vytváření postav, příběhů a světů, které přesahují generace konzolí, zařízení i platformy," vysvětlil jejich pohnutky Booty, i proč oznámili příští konzoli tak brzy (už loni na E3).

Je to pro hráče jak dobrá zpráva, tak zároveň špatná zpráva. Odbyt Xbox One S a X by se tím pádem letos neměl zastavit a jeho majitelé přesně vědí, do kdy nebudou hozeni přes palubu (u exkluzivit od Microsoftu, u titulů od ostatních výrobců může klidně podpora starých konzolí trvat déle).

Na druhou stranu, vývojáři first-party her od Microsoftu budou muset brát stále ohledy na obstarožní hardware Xbox One z roku 2013. Nebudou si moci navymýšlet příliš složitý design a systémy her, protože pak by se jim je dost možná nemuselo povést rozchodit na starých konzolích. A ořezávání všeho myslitelného by mohlo představovat noční můru, i že by z toho vylezla mnohem horší či odlišná old-gen hra, byť s tím samým jménem, což by mohlo být silně zavádějící.

Oproti tomu tvůrce her ze studií Sony výhradně pro PS5 nebude nic brzdit v rozletu, popuštění uzdy fantazie. Nejspíš budou moci naplno využít výkon nového hardwaru, bez svázání nyní už slabými specifikacemi předešlé generace PS4, když na ni nebude nutné provádět optimalizace a řešit horší verze textur či všech podkladů, což také bývá časově náročné.

Reklama

Přeskočit na komentáře (0)

O autorovi

Jan Doskocil

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (0)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna