Microsoft vyšetřuje, proč řada listopadových her běží na Xbox Series X pomaleji než na PS5

+ domnělý důvod.

Potvrdila se slova těch, kteří už někdy začátkem léta upozorňovali, že pouhé teraflopy nejsou zdaleka vším. Ani když je jedna konzole papírově výkonnější než ta druhá, může být ve hrách pomalejší.

Devil May Cry 5 Special Edition, DiRT 5 či Assassins Creed Valhalla mají společné to, že podle testu The Verge či Digital Foundry běží na PlayStation 5 výrazně lépe než na Xbox Series X.

Microsoft tyto problémy přiznal a poskytl k nim oficiální vyjádření, což docela překvapilo:

"Jsme si vědomi výkonnostních potíží v několika titulech s optimalizacemi pro Xbox Series X a S. Aktivně pracujeme s našimi partnery, abychom zádrhel identifikovali a vyřešili ho k zajištění optimálního zážitku".

Na svou obhajobu mluvčí MS doplnil, že jsme prostě jen na začátku nové generace, takže se s nějakými dětskými nemocemi vždy musí počítat, když se vývojáři teprve s novou platformou učí a zvykají si na ni. Nesmírně se prý těší na to, až v budoucnu více prozkoumá schopnosti Xbox Series X a S.

V DmC5 jde o to, že režim pro vysoký framerate jede výrazně lépe na PS5 než na XSX, což si kolega Richard Leadbetter z Digital Foundry neumí vysvětlit, prý měl pocit, že s xboxovou verzí je něco v nepořádku, například nějaké omezení API či něco, co uměle snižuje výkon GPU (oproti tomu raytracingový mód na Xboxu šlape dobře).

Poslední závody od Codemasters zase mají na konzoli od Sony vylepšenou obrazovou kvalitu i rozlišení oproti verzi pro Xbox. A další hra, která byla propagována jako "startovní" pro Xbox Series X, Assassins Creed Valhalla, má zase na PS5 více konzistentní chod. Nová aktualizace od UbiSoftu od včerejška (3 až 5 GB) umožňuje vybrat si ve Valhalla mezi tradičním Performance či grafickým módem (30fps či 60fps).

Zdroje The Verge z řad vývojářů vše přičítají faktu, že studia obdržela vývojářské kity pro Xbox výrazně později než ty pro PS5, takže měla moc málo času do vydání.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (9)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna