Sedm nejlepších klasických her na Xbox Live Arcade, které si musíte zahrát

Earthworm Jim, Bomberman, Pac-Man nebo DOOM?

Tento článek je placenou inzercí.

Retro může mít svoje kouzlo. Služba Xbox Live Arcade (XBLA) je pro hráče skvělý způsob, jak se ponořit do minulosti a zahrát si klasické tituly, kterými si připomenou promarněné mládí.

Hráči na Xboxu si mohou stáhnout stovky titulů za rozumnou cenu a vybudovat si knihovnu zábavných titulů ze staré školy. Vzhledem k obrovskému výběru je ale dobré vědět, po čem sáhnout, zejména pokud vás tlačí čas. Tak se pohodlně usaďte, protože si jdeme představit ty nejlepší tituly na XBLA.

1

Pac-Man Championship Edition

Mezi arkádami patří Pac-Man k největší klasice všech dob. Poprvé se představil v 80. letech a zasáhl hráče prakticky po celém světě.

Championship Edition oživuje starý formát a daří se mu to na výbornou. Skalní fanoušci by mohli namítnout, že už to není ta klasika, kterou známe a milujeme, ale věrnost původnímu zpracování se nezapře. Zejména pokud jde o sbírání teček a vyhýbání se duchům, kteří jsou rychlejší než vy. Hra je okořeněna i několika bonusovými funkcemi. Nová neonová bludiště a cool grafika pak zrcadlí 21. století a milovníci Pac-Mana si budou určitě libovat.

Doom

Když v roce 1993 vyšel Doom, nenašel se snad nikdo s počítačem, kdo by ho nehrál. Hráče si získal svou návykovou hratelností a revoluční grafikou a stal se jedním z největších hitů celé dekády.

Dnešní handheldová zařízení nebo třeba kasina pro mobily přinášejí z hlediska grafiky naprosto jiná očekávání, ale tady je nejdůležitější fantastická hratelnost. Boj s hordami pekelných nestvůr je pořád stejně zábavný jako před téměř 30 lety, a zubu času odolala i deathmatchová řežba.

Hra dláždila cestu střílečkám z pohledu první osoby, kterých jsme od té doby zažili stovky, ale výšin Doomu žádná z nich nedosáhla. Služba Xbox Live Arcade vám každopádně umožní prožít ty skvělé momenty ještě jednou.

Earthworm Jim HD

XBLA je ideální platformou pro to stát se „boží žížalou" v této multiplayerové klasice a „brázdit oblohu na raketě". Originál se sice zaměřoval na zážitek pro jednoho hráče, ale původní úrovně teď můžete prožít ve třech hráčích, potýkat se s těmi samými starými postavami a užívat si klasický hudební doprovod.

Hra se dále pyšní aktualizovanou lokalitou, kterou může Jim prozkoumat, a novými nepřáteli, se kterými může bojovat. Nudit se tedy rozhodně nebudete. Příjemnou součástí jsou i úspěchy, kdy jsou hráči za své výkony oceňováni.

Hra obdržela velmi pozitivní recenze v britském časopisu Official Xbox Magazine, který neváhal použít superlativy jako „ukázkový příklad, jak se dělá remake hry", a fanoušci žížaly Jima budou určitě souhlasit.

Castle Crashers

Sice se nejedná o retro titul jako v případě předchozích dvou her, ale musí se nechat, že tahle 2D mlátička má rozhodně styl.

Vžijete se do role jednoho ze čtyř rytířů Castle Crashers a vaším úkolem bude probojovat si cestu přes zamrzlé pláně, vroucí lávová pole a nepřátelská území. Po cestě si můžete pomoct zbraněmi a kouzly, ale nepočítejte s tím, že postup hrou bude procházka růžovým sadem. Hra nabízí návykové dobrodružství v režimu jednoho hráče i v režimu více hráčů.

Na platformě Xbox One i na počítači je k dispozici přepracovaná verze, ale kouzlu té původní z roku 2008 se nic nevyrovná.

Bomberman

Bomberman si na začátku 80. let podmanil herní svět revoluční taktikou při odpalování věcí ve 2D bludišti. Svým mřížkovým stylem a zaobleným hrdinou v lecčem připomínal Pac-Mana, který vyšel o pár let dříve, ale přinesl skvělý bonus v podobě výbuchů.

Od té doby se objevila řada remaků, ovšem verze pro XBLA patří k těm nejpovedenějším. Nabízí hru až pro osm hráčů, kteří společně dokážou vytvořit chaotickou kakofonii výbuchů a létající suti. Přináší i různé inovace, například anděly a balóny. Nic ale nemusí být tak nevinné, jak to na první pohled vypadá. Bomberman těží z vylepšených dovedností, které z něj dělají brutálního válečníka... ale pravděpodobnost, že odpálí sám sebe, je stále velká.

Radiant Silver Gun

Původně se jednalo o obrovský hit na poli japonských arkád, který ve verzi pro XBLA sklidil velmi pozitivní kritiku. Zásadním důvodem úspěchu je unikátní herní styl: hráči mohou využít při boji s nepřáteli až sedm zbraní najednou a za vítězství si připisují silové body. Nepřátelé zároveň disponují unikátními slabými stránkami, takže hráči musí být v této strhující strategické hře neustále ve střehu.

Hra má poutavý příběh a hratelnost inspirovanou několika klasikami, zejména Ikarugou, která je mnoha kritiky považována za jednu z nejlepších stříleček všech dob. A hra je i velmi náročná, proto se připravte na několikahodinovou jízdu plnou frustrace.

Banjo Kazooie

Ti, kteří říkali, že kombinace medvěda a ptáka si nedokáže získat srdce miliónů lidí, se šeredně pletli. Hra Banjo Kazooie vyšla původně na Nintendu, ale úspěch vedl k debutu i na několika dalších platformách včetně Xboxu.

Vše se odehrává v deseti světech a vy musíte sbírat předměty, jako jsou například „dílky skládanky" (tzv. jiggies). Váš šamanský přítel Mumbo Jumbo pak dokáže sesílat kouzla, která vás v případě potřeby promění v krokodýla, termita nebo prostě jenom tykev.

Hratelnost Banja odolala zubu času a vás tak čeká stejná porce zábavy jako tehdy před 20 lety. Jo, a nezapomeňte sbírat „jiggies"!

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (1)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna