Exkluzivní dojmy z Modern Warfare 3

Rusové to roztáčí v Londýně a New Yorku.

Ruská invaze na americkou půdu je v plném proudu, armáda už zabírá východní část země i přístavy a střílí se před každým obchoďákem, fastfoodem a dokonce i na trávníku u Bílého domu. Tohle je výchozí situace, kterou začíná singleplayerová předváděčka Modern Warfare 3, jež se Eurogamer zúčastnil. Jde o první díl série Call of Duty od studií Sledgehammer Games a především Infinity Ward, které bylo v poslední době stižené dramatickými odchody zakladatelů Westa a Zampelly. Ze zavedené herní značky kdysi zaměřené na příběhy obyčejných vojáků se nyní stává hotová válečná epika.

Když nás vývojáři provází levely zasazenými do New Yorku a Londýna, je patrné, že nové Call of Duty sází hlavně na větší exploze, obsáhlejší prostředí a důslednější skriptování. Na každém kroku se míhají desítky vojáků, kteří se schovávají za hořícími policejními auty nebo APC, dávají vám signály a různě se dožadují vaší pozornosti. Náš dojem je asi ten, že Modern Warfare 3 vás nikdy nepošle na střechu domu, pokud z ní neuvidíte prolétající bombardér, padající helikoptéru či nějaký podobný spektákl. Už na samotném začátku předváděčky jsme svědky pádu vrtulníku Black Hawk a později zahlédneme další hrůzy ve výloze s televizorem, kde běží živý přenos CNN z "bitvy o New York".

Ve zdevastovaných částech Manhattanu a Wall Streetu musíte uprostřed bitevní vřavy v levelu Black Tuesday hledat zbývající členy týmu Delta, orientovat se podle hořících baráků a klestit si cestu v ulicích zahalených kouřem. Je to trošku jiný druh bojování než třeba v nedávném Crysis 2, byť i tady se budete potkávat s členy odboje, utíkat před kulometnou palbou z projíždějících vozů, uhýbat padajícím budovám nebo čistit interiéry, ať už na newyorské burze nebo v nedalekém klenotnictví. Tento level začnete v kůži Delta seržanta Dereka Westbrooka, jehož Humvee schytá přímý zásah a málem pohřbí i vašeho spolujezdce Sandmana, kterého si můžete představit jako takového nového kapitána Price. Kromě granátometu XM25 si záhy vyzkoušíte i dvojí hledáček, se kterým se vaše M4 stane extrémně efektivní na dálku i na blízko.

Zatímco v interiérech je třeba se krýt za každým stolem, protože nepřátelé vykukují v dálce i v alarmující blízkosti, na ulicích Manhattanu vezmete do ruky pušky i AT4 a společně se zbytkem amerických vojáků vyrazíte na zteč ruské radarové rušičky, která Američanům brání v leteckých protiúderech. Když se v pozdější části levelu vznesete nad mrakodrapy a pokusíte se uletět pronásledovatelům v ruských vrtulnících, možná si uvědomíte, že město není ani zdaleka tak zdevastované a detailně vymodelované jako v Crysis 2. Má to ale své výhody - za celou dobu naší předváděčky se hra ani jednou nesekne a běží v plynulých šedesáti snímcích za vteřinu.

Stejně hektický je i noční level zasazený do Londýna, kde musí hlavní hrdina Burns (člen SAS) v typicky britském deštivém počasí zničit ruskou zásobárnu u Canary Wharf a všechny náklaďáky, které odsud vyváží zbraně. Začnete ve staroanglických uličkách jako z románu Charlese Dickense, s MP5 v ruce vyčistíte interiér několika budov a užijete si i chvilku stealth hraní, to když vám do ruky padne P90 s tlumičem. Bezchybný díl práce tu odvádí také vaši spolubojovníci, ať už s odstřelovačkou v ruce (červený laserový paprsek je v dešti zvlášť efektní) nebo při střetech na blízko.

A zrovna když tahle mise začne být trochu monotónní, ocitnete se v industriálním továrním prostředí, kde je třeba se nejprve vyhnout odpadávajícím kusům betonu ze stropu a posléze usednout do údržbářského trucku, z jehož kulometného hnízda se vydáte na pronásledování ujíždějícího vlaku. V této honičce je třeba zastavit chemické teroristy, kteří mají namířeno do Westminsteru. Ani bombardování vybraných cílů teroristy neodřízlo od zbraní hromadného ničení, které vám teď ujíždí před nosem a ztrácí se v zákrutech londýnské podzemky. Kolik stanic s čekajícími pasažéry budete muset projet, než se vám podaří vlak vykolejit? Mimochodem, bulvární deník Daily Mail už tuto misi stihl označit za "nové fiasko po misi No Russian", protože podzemní honička se prý může dotknout všech obětí teroristických útoků v londýnském metru.

Chvílemi se to spíš než starším dílům Call of Duty podobá třeba misím z akčních adventur Uncharted, ale díky špičkovému podání a totálně naskriptovaným misím se nezastavíte ani na vteřinu.

Během předváděčky nám autoři slíbili také kooperativní síťový mód Spec Ops a další kompetitivní módy. Co všechno Modern Warfare 3 nabídne po multiplayerové stránce vám však minimálně ještě týden nebudeme moci prozradit. Leccos se však dozvíte již z rozboru traileru a především uniklého popisu misí, který se s tím, co jsme dnes viděli, opravdu podivuhodně kryje.

Modern Warfare 3 vyjde 8. listopadu pro PC, Xbox 360 a PlayStation 3.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (16)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna