Byla, nebyla, hra polského studia. Ve smyšleném světě toužil Zaklínač po odvetě. Vrhcáby hrál již dříve, karty nyní mastí, zatímco jeho milá Ciri, visí někde nad propastí.

Ano, řeč nyní bude o hře, která původně byla vlastně pouze minihrou pro rozptýlení v další hře a stala se tak populární, že se dočkala samostatného vydání. Není to poprvé (vzpomeňme například Arcomage v 7. a 8. díle série Might and Magic) a troufám si říct, ani naposled. V případě Gwentu tento přechod měl ještě další mezistupeň v podobě vydařených fyzických kartiček k oběma vydaným datadiskům/DLC pro Zaklínače 3.

1

Když srovnáme Gwent se současnými i bývalými konkurenty, tak si kráčí vlastní cestou. Vlastně ze všeho nejvíc vám připomene karetní přebíjenou (my jí říkali Válka) obohacenou o u konkurence běžné, přesto zajímavé karetní schopnosti se nimiž si polský CD Projekt opravdu vyhrál.

Po červnovém oznámení a srpnovém odkladu na konec října přišlo vybraným zájemcům do pošty oznámení o zátěžovém testu. Hra se dle vývojářů dostala do fáze „pre-beta" a v uplynulém týdnu tak proběhly dvě zkoušky serverů, při kterých byly představeny nejprve dva, posléze čtyři z pěti karetních balíčků známých z původní hry.

2

Technickým potížím navzdory (hra je pre-beta) se mi podařilo si přece jen trochu zahrát. Ve hře se toho změnilo hodně: vzhled karet doznal podstatných změn oproti minihře v Zaklínači 3. Pryč jsou kolečka, nyní jsou všechny piktogramy v kosočtvercích. Změn doznal i tvar, z protáhlého se smrskl na přibližně 4:3.

Z karet hrdinů ve zlatém rámečku se stala hodnost Gold (karty jsou rozděleny do čtyřech hodností - Bronze, Silver, Gold a Epic), ale dle všeho zůstala jim všeho nedotknutelnost se svými výhodami i nevýhodami. Rozrostl se tak i počet speciálních karet, které nyní krom počasí, sežehnutí, návnady nyní umí povýšit libovolnou kartu na zlatou či vám umožní najít tu správnou kartu (mechanika ber-2-zahoď-2).

3

Během druhého zátěžového testu byly k mání čtyři přednastavené balíčky - ten poslední, Nilfgaard si zatím svá tajemství ponechává. Krom nových karet doznaly určité změny i ty stávající. Avallach (tajemný elf) již nejspíš není nejlepším špionem ve hře, jeho síla byla z nuly zvednuta na čtverku. Zdá se, že též vymizela násobná mechanika obléhacích jednotek Temerie a na její úkor se rozšířila schopnost karet "vylož jednu a zavolej kamarády" známá z balíčku příšer, která se nyní vztahuje třeba i na zaklínače. Vládci doznali také úprav - nyní můžete získat kopii Eredina na bojišti, prolistovat balíček a vybrat stříbrnou jednotku nebo vybrat jinou bronzovou a udělat z ní dvojčata.

Vzhledem k online hraní přibyl samozřejmě i časový limit na tah, který je asi 1 minuta, takže hra nyní vyžaduje rychlé přemýšlení nad tím, kterou kartu vynést.

4

Během testu byl přístupný pouze multiplayer pro dva hráče, ale podle uzamčených menu můžeme odhadnout, že součástí hry bude i singleplayer a stavění vlastních balíčků, hraní s přáteli či sbírání vzácných karet. Hra bude mít svůj vlastní zabudovaný obchod, čekám tedy free-2-play model podobný tomu v Hearthstone.

Co se technických nároků týče, je na tom hra zatím docela dobře. I když trochu trhaně je spustitelná i na historických sestavách (HP2510p C2D U7600 1,2GHz, 2GB DDR2, GMA X3100, Win7-32) a řekne si přibližně o 4GB místa na disku a 1GB RAM.

5

Na starší, ale silnější sestavě (i7-860, 16GB DDR3, HD7950 3GB, Win10-64) hra jela plynule, ale s častými pády do Windows. Hra zatím nepodporuje jiná rozlišení než ta nejběžnější s poměrem stran 16:9, ani jiné jazyky než ten anglický. Jak to bude s podporou dalších uvidíme v nadcházející uzavřené betě.

Co říci na závěr? Jako malá ochutnávka, mi tohle sousto navzdory technickým problémům chutnalo hodně. Hra je stejně jako původní Gwent dynamická a chytlavá. CDPR tým slibuje uzavřenou beta verzi (registrace je dosud možná), s datem vydání 25. 10. 2016. Hra vyjde nejprve pro X1 a PC. Myslím, že máme opravdu nač se těšit.

6

Čtěte také naše E3 dojmy z této hry.

Reklama