IL-2 Sturmovik: Birds of Prey

Na konzolových křídlech.

Konzolový projekt IL-2 Sturmovik: Birds of Prey se snaží potenciální zájemce nalákat na stále hodně atraktivní téma druhé světové války a trochu netradičně i na létání se silnými prvky simulace. Ta se na konzolovém nebi příliš nevidí. Nedávno vydané X360 demo pak nabídlo, vyjma krátkého tutorialu, dvě vcelku povedené mise, při jejichž plnění můžete ve vzduchu strávit desítky minut. Co tady přitom uběhnou jako ona příslovečná voda…

Ponejprv je potřeba vyzdvihnout grafické zpracování. Letadla jsou skutečně parádně vymodelovaná a rozlehlý a členitý terén pod nimi jakbysmet. Nízké přelety nad malými městečky už sice nenabízejí bůhvíjak spektakulární podívanou, ale pro celkový dobrý dojem jejich vyobrazení zcela dostačuje. Takže v tomto bodě patří palec jednoznačně nahoru.

1
Působivé kouřové efekty...

Samozřejmostí jsou rozličné efekty, mezi nimiž se na ústředním místě vyjímají kouř a oheň, přičemž pohled na padající letoun, který se vzápětí na zemi přemění na nepřehlédnutelnou vatru, je věru působivý. Trajektorie střel z vašeho kanónu, takové ty žíznivé čáry smrti, nebo proud vzduchu na místech, kde ostře řežete "zatáčku", jsou dalšími momenty přispívající k lepšímu prožitku četných dogfightů. U nichž mohu kladně ohodnotit i situace, kdy soupeři odstřelíte křídlo a jeho stroj pak v zoufalé piruetě promptně zamíří směrem dolů. Pilot koneckonců také, ale tento nemá díky padáku až zase takový spěch.

Ostatně vyskočení z nenávratně poškozeného letadla je umožněno též vaší maličkosti, která se v demu prolétne ve hbitém Spitfiru Mk.II a pak v o poznání těžkopádnějším, ale zase destruktivnějším Mustangu P-51D.

2
Detaily letadla jsou skutečně na hvězdičku.

Se zmíněným Spitfirem budete muset ochránit slunné pobřeží Anglie, jmenovitě Dover, před náletem velkého roje německých bombardérů ze začátku války. Druhá mise, se silnějším Mustangem, zase nabídne v rámci operace Battle of Bulge možnost likvidovat především četné pozemní cíle, jako je těžká artilerie. K čemuž s povděkem využijete přídavných raket. Mimochodem, v téhle misi se začíná - kvůli utajení - hodně nízkým přeletem nad zasněženou a hustě zalesněnou krajinou, kde vás vršky jehličnanů mohou nebezpečně šimrat na břiše.

Ovládání sice nabízí jenom jedinou, defaultní konfiguraci tlačítek, lze pozměnit pouze některé dílčí aspekty jako je obrácení osy Y. Ale mám za to, že je navrženo způsobem, že nebude dělat nikomu vážnějších problémů. Pro hodně precizní manévrování využijete obou analogových páček. Směrový kříž zase poslouží pro "komunikaci" s wingmeny, kterým lze kupř. zadat nový cíl jejich pozornosti, nebo je nechat pohlídat vám zadek. Éterem jde přitom během mise spousta hlášek spoludotvářejících atmosféru konfliktu, včetně těch hodně důležitých, jako je info, že máte za ocasem nepřítele.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (4)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna