NÁVOD pro začátečníky v The Elder Scrolls Online

Pomoc s úvodními krůčky v online Tamrielu.

I když se The Elder Scrolls Online (recenze, ?dojmy) v některých ohledech od klasických MMORPG liší, většina principů je podobná ostatním onlinovkám. Jelikož jde ale o hodně propagovaný a očekávaný titul, přiláká určitě i hráče, kteří doposud s MMO moc zkušeností nemají, zejména ti rekrutovaní ze Skyrimu a předešlých singleplayerových dílů série (viz glosa). Právě těmto lidem se pokusíme ulehčit první kroky v Tamrielu. A jedna rada ještě před hraním: pokud vám dá hra na výběr serveru, vyberte si evropský. 

Povolání

Vzhledem k poměrně pestrým možnostem zaměření hrdinů nejsou striktně rozdělené role tank, podpora (support), útočník (DPS). Navíc všichni mohou používat v podstatě všechny zbroje a zbraně, takže si můžete vytvořit i různé neotřelé hrdiny: třeba zloděje s obouručním mečem.

Přesto jsou čtyři jednotlivé profese k jednotlivým rolím více či méně uzpůsobené. Nejspolehlivějším tankem - tedy bijcem do první linie, který na sebe „natahá" nepřítele a chrání tak méně obrněné členy družiny - je Dragonknight. Kromě mnoha bojovnických dovedností ale ovládá i magii, třeba útočná ohnivá kouzla.

Pokud máte v oblibě tiché a kradmé zabíjení, zvolte zlodějské povolání Nightblade. Je zaměřen hlavně na útoky z plížení a různé oslabování (paralýza, vysávání životů, zpomalení atd.).

Podpůrným povoláním a nejlepším léčitelem - obdobou klerika či paladina z jiných fantasy her - je Templar. Díky jednotlivým specializacím ho můžete využívat jako tanka, léčitele i podporovatele (posilovací kouzla pro spojence atd.). A díky specializaci „dawn´s wrath" může ovládnout i útočná kouzla. 

Nejklasičtějším a nejmocnějším kouzelníkem je Sorcerer. Může ovládat jak přímočará útočná kouzla (Storm Calling), tak ovládací a matoucí (Dark Magic). Třetí skupinou magických dovedností je vyvolávání služebníků (Daedric Summoning), kteří mohou trochu pomoci s tankováním.

Rasy

Pokud chcete mít maximálně efektivní postavu, pozorně si přečtěte, jaké bonusy nabízejí jednotlivé rasy. Je samozřejmě ideální, aby jejich výhody podporovaly zaměření povolání a preferovaný herní styl. Například high-elfové jsou ideální pro kouzlení (Sorcerer), lesní elfové zas vynikají ve střelbě z luku, kterou užije hlavně „zlodějské" povolání Nightblade, atd.

Ale na druhou stranu: pokud chcete hrát pro zábavu a pro radost, vyberte si podle svých chutí a na bonusy se vykašlete; i z orka může být solidní kouzelník. A pozor! Při volbě rasy si všimněte, k jaké ze tří aliancí patří. Pokud chcete hrát třeba s kamarády nebo máte vyhlédnutou nějakou gildu, měli byste se přidat ke stejné alianci.

Tutoriál

S první postavou si tutoriál oblast určitě projděte pečlivě. Naučíte se tu pohybovat, bojovat atd. Neděste se pro MMO nezvyklého FPS pohledu, bojovat se v něm dá docela dobře a navíc vás atmosféra může pohltit silněji než v případě pohledu třetí osoby.

Rychlé cestování

Cestování po mapě světa lze značně urychlit pomocí speciálních svatyní: wayshrine. Mezi již objevenými jednotlivými svatyněmi můžete cestovat zdarma, z otevřené krajiny ke svatyni (nebo k některým speciálním místům) za poplatek ve zlaťácích.

Prozkoumávání

Pokud nespěcháte a nejste power-leveleleři (nejste, to byste nečetli tenhle článek :)), užívejte si zkoumání a prohledávání. Vás RP zaměřené to samozřejmě bude bavit samo o sobě (stejně jako čtení všech textů), ale i vy ostatní můžete být odměněni. Pro rychlou orientaci používejte mapu (M). Ve městech a interiérech je spousta beden a barelů, které obsahují vesměs užitečné výrobní suroviny, občas i nějaký ten recept, lektvar nebo paklíč (třeba v úvodní tutorialové lokaci najdete paklíčů spoustu). Když se pokusíte odemknout zamčenou truhlu, spustí se minihra. Při ní zatlačujete jednotlivé díly zámku dolů (levou myší), a ve chvíli, kdy se kotouč začne třást, jej zafixujete (pravá myš).

Úkoly

V herním světě samozřejmě narazíte i na spoustu úkolů - questů. Jejich zadavatelé (a nemusí to být jen postavy, někdy o je třeba kniha) jsou označeni šipkou nad hlavou. Seznam úkolů i s popisem najdete v deníku (J - Journal). Kliknutím na zvolený quest můžete přepínat waypoint, který vám ukazuje k místu určení daného úkolu,.

Nová úroveň

Při každém postupu na vyšší level si můžete zvýšit jednu ze tří základních vlastností. Health je zdraví a udává, kolik ran vydržíte. Magicka je magická energie spotřebovávaná na kouzlení a různé speciální dovednosti. Stamina reprezentuje výdrž, spotřebováváte ji rychlým během či bojem. Krom toho při level-upu dostanete taky nový skill point pro zlepšování dovedností - skillů.

Skilly

Doporučuji před rozhazováním promyslet, jak chcete svoji postavu specializovat; už od začátku si popis dovedností můžete prohlížet u všech dostupných skill linií. Jednotlivé linie i skilly se zlepšují, když je používáte, aktivně či pasivně. Takže když na sobě budete mít těžké brnění, zlepší se vám postupem času skill linie Heavy Armor. když budete používat zlodějský skill Veiled Strike, časem se vylepší nejen on, ale i celá linie Shadow. A když budete vařit jídlo, zlepší se vám co? Výrobní dovednost vaření jídla, samozřejmě. Některé aktivní skilly můžete za skill point modifikovat na mocnější verze. Skill pointy lze za poplatek resetovat u speciálních svatyní v pokročilejších oblastech, konkrétně ve městech Elden Root, Wayrest a Mournhold.

Skyshardy

Jedna z možností, jak získávat důležité hledání speciálních kamenů, tzv. skyshardů. Ty jsou rozesety různě po krajině, takže se vyplatí všechny mapy důkladně prozkoumat. Hledání trochu ulehčuje sloup světla stoupající ze skyshardů do nebe. Za každé tři nalezené skyshardy dostanete bonusový skill point.

Batohy a banka

Pokud budete skutečně poctivě prozkoumávat všechny bedny a sudy, najdete spoustu předmětů. Inventář je ovšem dost omezený, takže doporučuji co nejdřív u speciálního obchodníka nechat batoh zvětšit. Předměty, které nepotřebujete na svých cestách, dejte do banky. Klidně i výrobní ingredience, protože při výrobě jsou přístupné, i když je máte v bance. I bankovní sejf je dost omezený, ale i ten si naštěstí můžete (přímo v bance) za peníze nechat zvětšit. Do rozšíření banky i batohu doporučuju investovat co nejdřív.

Kameny duší

Magie duší představuje samostatnou linii skillů. Investujte zpočátku aspoň bodík do prvního skillu Soul Trap a budete moci naplňovat prázdné soul gemy (kameny duší, lze koupit či najít). Stačí, když budete mít prázdný soul gem v inventáři, na nepřítele sešlete Soul Trap a rychle jej zabijete. Tím daný kámen naplníte. Použít jej pak můžete při oživování nebo při řemeslech. Kameny duší jsou několika kategorií, liší se levelem potvor, jejichž duše můžete zaklít, a stejně tak levelem použití (například jakou postavu s nimi můžete oživit atd.).

Příště: Řemesla, PvP, gildy, party.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (3)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna