RECENZE miniher The Playroom a kamery PlayStation 4

Ti malí robůtci se skrývají uvnitř ovladače.

Na PS4 (naše podrobná recenze) se v současnosti nenabízí žádná velká hra, která by dokázala smysluplně využít novou Playstation kameru, jak zní její již ryze obyčejný název. Toto zvlášť prodávané kompaktní zařízení již ve třetí generaci kamer na Playstation tak nyní použijete buď na video chatování, nebo na záznam vaší maličkosti do nahrávaných momentek z hraní, či na hlasové ovládání konzole. To ale oproti Xboxu One v současnosti rozezná spíše jen základní várku příkazů pro spuštění různých aplikací, nicméně zase nevyžaduje exaktně přesnou výslovnost a pobere bez potíží i angličtinu nerodilého mluvčího. Čeština samozřejmě podporována není.

Kamerka samotná je jinak velmi kompaktní a lehká, a vrací mnohem čistší, detailnější a světlejší obraz než všechny starší Sony kamery k PS2 a PS3, přičemž je doporučeno umístění spíše níže pod televizi alespoň půl metru na podlahou. Bohužel díky až moc nepoddajnému kabelu ale velmi subtilní kamerka sama nedrží v potřebné pozici, čemuž ani moc nepomůže přibalená oboustranná samolepka. Já jsem kameru musel na kabelu zafixovat knihou, aby vůbec pořádně držela ve vhodné pozici. Je velká škoda, že se k zařízení nedodává rovnou ten příplatkový stojánek, který má těžší základnu, ten by se zde velmi hodil.

joypad
Prvotní testování ovladače a kamery

Prakticky jedinou pořádnou aplikací, která ukazuje zatím ne zcela využitý potenciál kamery, ale i nového Dualshocku 4, je bezplatná aplikace Playroom, nahraná přímo v každé PS4. Je to vlastně spíše minimalistické demo ukazující možnosti široké spolupráce ovladače s kamerou, přičemž to ale na žádnou déletrvající zábavu není. Spíše jen na krátké otestování a chvilkové odreagování, případně zabavení menších dětí.

Velmi pěkně je provedeno úvodní otestování ovladače v Playroomu, které vlastně slouží jako představení všech jeho hlavních funkcí. Do rukou vám tak začne zářit světelný pás, ozvou se dva vibrační motorky či se ohlásí malý reproduktorek uprostřed ovladače. Hrdinou Playroomu je jednak létající robotická koule Asobi a pak také partička potrhlých minirobůtků AR botů, kteří se jistě inspirovali ve žvatlajících postavičkách her pro starší Eye Toy kamerku. Pokud si zvolíte hraní s Asobim, tak se ocitnete na obrazovce v augmentované realitě, kdy tento neposeda bude neúnavně kroužit kolem vás. Vy si s Asobim můžete trošku pohrát, hladit ho, nebo mu naopak nafackovat či ho odstrčit, což neváhá emočně komentovat různými grimasami jeho obličejového displeje.

robots
Stádo robůtků po vytřesení z ovladače

Ti malí robůtci se skrývají uvnitř ovladače, kam můžete skrze obrazovku nahlédnout a různě je strašit. Oni uvnitř pěkně reagují na stisk tlačítek, naklánění a třes s ovladačem, kdy se při vrávorání pěkně rozpiští. Ostatně všechny je můžete z jejich ovladačového domečku pěkně vypoklonkovat ven před televizi, či je naopak po jednom zase vyluxovat vírem do ovladače. Pomocí joypadu a vašich gest si s nimi pohrajete podobně jako s Asobim. Playroom po vás vyžaduje, abyste sami aktivně objevovali možnosti hraní a interakce s robůtky, což může být zábavné hlavně pro menší děti. Ostatně milým důvodem pro déletrvající zkoušení mohou být trofeje, kterých má hra v rukávu pro oba typy robotů rovnou několik.

Playroom se ovšem netočí jen kolem robotických zvířátek, ale dovoluje vám v jednoduchém kreslícím editoru navrhnout vlastní objekt, který pak vloží před vás a oživí jako robůtky. Pro dospěláka opět asi jen chvilková věc na krátké vyzkoušení, ale pro děti klidně zábava na celé hodiny. Ostatně tato hříčka tak podporuje tvůrčí kreslení a které dítě by neodolalo vidět na obrazovce a pohrát si s vlastním oživeným výtvorem? Poslední hříčka z Playroomu je variace na klasický vzdušný hokej, jenž hra nasimuluje do vaší místnosti před kamerou. Je to jediná hříčka v sestavě, která je určena pouze pro dva hráče, takže je vázána na dva ovladače. Možná škoda, že zde tvůrci nepočítali se zápasy s AI protivníkem, takhle tuto hru s jedním ovladačem ani nevyzkoušíte.

Obecně tak pro kameru platí vlastně to samé, jako dnes pro konzoli PS4. Je to šikovné zařízení, které pobere více hráčů klidně i v horších světelných podmínkách, ale jehož možnosti jsou nyní ještě nevyužity, takže její nákup nevidím jako nutný. Playroom pak velmi mile a vtipně ukazuje zajímavé kamarádství kamerky a ovladače, které si ale určitě oblíbí menší děti. V jejich očích může jinak jen ukázková aplikace pro dospělé klidně obstát jako plnohodnotná hra na kreslení, zkoušení a objevování. A ti větší zase v Playroomu nahoní nějaké ty trofeje.

Reklama

Související obsah

Dobré ráno s Eurogamerem - čtvrtek, 20. února

Update No Man's Sky, akcelerace zvuku Xboxu, výsledky THQ Nordic, datum Mount and Blade 2...

Remake Gothicu má zelenou do plné hry

Výsledky průzkumu z dema.

Také na webu...

Dobré ráno s Eurogamerem - čtvrtek, 20. února

Update No Man's Sky, akcelerace zvuku Xboxu, výsledky THQ Nordic, datum Mount and Blade 2...

Dangerous Driving 2 oznámeno

První detaily o duchovním nástupci Burnoutu.

- komentáře (2)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna