Steam odstranil hry Ubisoftu pro Británii

Doplněno o zdůvodnění výrobce.

Když se zdálo, že celá kauza kolem kontroverzní ochrany Ubisoftu pomalu utichá a všichni kromě pirátů budou spokojeni (výrobce díky tomu, že se hra dosud nezpirátila, a zákazníci jsou zase rádi, že tento týden mohou normálně hrát a dostanou odškodnění), přilili dnes olej do ohně Valve.

Podle zjištění CVG odstranili z nabídky Steamu jak Assassin's Creed II, tak Silent Hunter 5. Tedy obě hry s novým DRM Ubisoftu, vyžadujícím permanentní připojení k internetu.

Má se to však týkat pouze lidí z Velké Británie, resp. uživatelů Steamu s britskou IP adresou. Těm se má ode dneška ukázat pouze chybová hláška "Promiňte, došlo k chybě, tato položka pro váš region není k dispozici". Pro zákazníky Steamu ze zbytku světa včetně České republiky jsou obě hry nadále dostupné, stejně jako dříve.

Může se samozřejmě jednat o prachobyčejnou chybu Steamu, avšak důvod má být údajně jiný. Nejmenovaný insider herní scény měl CVG říct toto: "Jde o další ze série průšvihů kolem DRM Ubisoftu. Steam nechce ztratit svou reputaci jako služba a obě tyto hry naštvaly zákazníky".

Valve, kteří provozují Steam, se k dnešním událostem zatím nevyjádřili, jejich šéf však minulý týden označil podobné ochrany za snižování hodnoty her. Šlo o reakci na dvoudenní nefunkčnost serverů Ubisoftu po DDoS útocích.

Pokud by to celé byla pravda (existuje možnost, že si onen komentář pouze někdo vycucal z prstu), nabízí se spousta otázek. Proč jsou obě hry znepřístupněny pouze z Velké Británie a nikoli všude? Chtějí si Valve tímto krokem pouze šplhnout u zákazníků? Nebojují tím náhodou jen o své zájmy, když DRM Ubisoftu představuje přímou konkurenci pro jejich vlastní řešení Steamworks (pouze jednorázová aktivace hry a registrace zákazníků online)? Stálo by Valve něco takového v dlouhodobém měřítku za to, aby se připravili o svůj zisk (marži) z prodejů Assassin's Creed II a Silent Hunter 5 na Steamu? Není to pouze pomsta britské pobočce UbiSoftu kvůli něčemu jinému, snažící se svézt na současné vlně odporu proti permanentnímu internetovému ověřování autenticity hry?

Update - Ubisoft oficiálně pro VG247 komentoval vzniklou situaci: "Fakt, že tyto dvě hry nejsou k dispozici pro Velkou Británii, nijak nesouvisí s ochranou. Jde pouze o lokální obchodní dohodu mezi Ubisoftem a Steamem. Na prodeji her do ostatních regionů světa ze Steamu se nic nemění." Vypadá to tedy spíš na nějakou souvislost s cenou v librách, která je díky kurzovým změnám výhodnější než ve zbytku světa.

Reklama

Související obsah

Také na webu...

- komentáře (14)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna