X-Men Origins: Wolverine

Vzácný případ s hrou lepší, než je film.

Historie nám ukazuje, že jen výjimečně se podaří udělat kvalitní hru na motivy filmové předlohy. Takové projekty lze spočítat na prstech jedné ruky, protože ten zbytek tvoří nejčastěji rychlokvašky s cílem vyždímat z fanoušků filmů další peníze. Docela by mě však zajímalo, kolik vzniklo her, které jsou výrazně lepší než samotný film? To se totiž zázračně podařilo v případě hry X-Men Origins: Wolverine, která předčila veškerá má očekávání.

Děj filmu a hry se proplétá jen v několika styčných bodech a každý ze scénářů má svá výrazná specifika. V roli Logana, nelítostného mutanta Wolverina, obdařeného zázračnou schopností regenerace, se stanete členem týmu X, tajné vojenské jednotky vedené plukovníkem Strykerem. Tým X je složen z vybraných mutantů a má se podílet na speciálních akcích, kde nestačí síly obyčejných smrtelníků. Logan se však nedokáže ztotožnit ani s náplní první mise a rozhodne se vládní program opustit, protože nemůže zapomenout na svou osudovou lásku Kayle Silverfox.

Pochopit příběh není úplně jednoduché. Je trochu netradičně vyprávěn retrospektivně, vzpomínkami na tři roky staré události. Pravidelně se tak střídají pohledy z minulosti se současnými událostmi a teprve ke konci hry si všechny útržky poskládáte do smysluplné mozaiky. V pěti kapitolách se podíváte nejen do tajuplně působící Afriky, ale také do chladné Kanady nebo vědeckých komplexů na jihozápadě Spojených států.

2

Nejpříjemnějším zjištěním pro mě byla jistá podobnost hry s velkým hitem God of War. Herní náplň, ovládání, útočná komba, protiúdery, souboje s velkými protivníky, řešení hádanek nebo prosté skákání na skalních výčnělcích evokuje ponejvíce tuto slavnou hru, na jejíž třetí pokračování čekají fanoušci PS3 jako na smilování boží. S Wolverinem se sžijete velmi brzy a během několika málo minut bezchybně ovládnete základní pohyby, k nimž potřebujete dvě tlačítka. Jedno slouží k lehkým úderům, druhé k těm tvrdým.

Mimo to tu máte samozřejmě další tlačítka, pro uchopení protivníka nebo speciální údery. Využíváním všech tlačítek se pak dopracujete ke skvěle působícím akčním kombinacím, které zneškodní desítky nepřátel v bezpočtu variabilních útoků. Ty se neomezují jen na vás a konkrétního nepřítele, ale i na takové elegantní detaily, kdy můžete odrazit letící střelu zpět směrem k nepříteli nebo využít okolní prostředí k eliminaci soupeřů. Narážení na dřevěné kůly nebo trčící hroty kamenných soch působí velmi syrově a přesvědčivě a z toho důvodu bych hru nedoporučil pro slabší povahy nebo děti.

1

Další zajímavostí Wolverina jsou šikovně implementované RPG prvky, s jejichž pomocí rozvíjíte vlastnosti hlavní postavy. Kromě tradičního získávání zkušenostních bodů za zabití nepřítele můžete nalézat tzv. mutageny, které vylepšují konkrétní atribut – od rychlejší regenerace zdraví, po silnější útoky nebo účinnější zuřivost. Loganova zuřivost totiž pohání další ze čtyř speciálních útoků, které vyžadují dostatek nahromaděného vzteku, aby mohl hlavní hrdina patřičně vybuchnout v reji svištících čepelí. Ani tímhle ještě nekončíme. Hra registruje i účinnost proti jednotlivým typům protivníků, případně můžete sbírat známky zabitých vojáků nebo malé sošky, které odemykají bonusové místnosti. Na jednu hru je toho až nevídaně mnoho a i díky tomu budete mít chuť projít si vše opakovaně, na vyšší obtížnost.

Reklama

Související obsah

Oficiálně: God of War PC je realitou

Právě se stalo - detaily, obrázky, trailer, termín.

O frakcích ze Starfield

Nový deníček s artworky.

Také na webu...

- komentáře (8)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna