Picture of Marek Beniač

Marek Beniač

Featured articles

RECENZE DriveClub ve zpětném zrcátku

Jaký je stav čtvrt roku po vydání i s přídavky?

MOJE NE TOP ROKU: Marek Beniač

Vybral ne až tak dobré nebo ne úplně hotové hry.

FOTOSPECIÁL: Panoramata z DriveClub

Krajinky umí parádní, ale nepustí vás do nich.

RECENZE DriveClub

Obyčejný, mdlý, zvláštní a navrch i nedodělaný.

RECENZE NHL 15

Bude to větší trest za nesportovní chování.

RECENZE MotoGP 14

Evoluce pod dohledem Jorge Lorenza.

Najíždím na startovní rovinku Masarykova okruhu, motor jde do otáček a ručička tachometru se rychle blíží hodnotě 200 km/h. Když míjím výjezd z boxů, jedu už bezmála dvěstěčtyřicítkou. Ovšem právě v ten okamžik už musím pomalu brzdit, abych ideálně najel do první pravotočivé zatáčky. Následuje mírná levá, výjezd a kratší přímý úsek, na němž jde pedál plynu znovu až na podlahu. Zhruba tři sta metrů před prudkou zákrutou na levou ruku jdu potom ostře na brzdy a ještě pevněji sevřu rukama volant, chci trefit apex co možná nejlépe.

RECENZE FIFA World Cup Brazil 2014

Vyhraje Španělsko. Nebo Brazílie. Viděl jsem to!

Electronic Arts dokážou překvapit. Oficiální videohru pro velké fotbalové svátky připravují, a licenci FIFA drží už víc jak 15 let. Všechno začala FIFA 98. Jsou ale nevyzpytatelní a pokaždé to pojmou úplně jinak. Není tomu zas tak dávno, co jsem tleskal povedenému FIFA World Cup: Germany 2006. Objevil se tenkrát zcela nečekaně v „next-gen verzi", pro novotou vonící Xbox 360, a kromě nového enginu (a efektního vizuálu) lehce šokoval množstvím obsahu. To nebyl jen obvyklý „přídavek" a bonus pro podzimní FIFA 06. Naproti tomu na nedávný trapas, v podobě EURO 2012 (recenze), bych nejraději zapomněl. Pouhý DLC přílepek a ještě neúplný, to snad nemohli EA Sports myslet vážně? Inu s EA je to jako na houpačce a nikdy nevíte, s čím se vytasí příště. Důkazem budiž aktuální FIFA World Cup Brazil 2014.

RECENZE MXGP - The Official Motocross Videogame

Bláto budete mít až za ušima!

Vítejte u recenze jednoho z nejzásadnějších a zároveň nejočekávanějších titulů roku 2014. U hry, která si vzala na paškál samu královskou disciplínu motorsportu, jejíž popularita se ve světě virtuálním, jakož i reálném, málem hvězdných výšin dotýká. Řeč je pochopitelně o motokrosu a onou vymodlenou závodní hrou nemůže být nic menšího než MXGP, oficiální licencí to zaštítěný zablácený drahokam, z dílen italských mistrů jedné stopy, vývojářské společnosti Milestone.

RECENZE Need for Speed: Rivals

Slibné závody kazí cinknutí, panelákový obývak i popletený motor.

Poslední měsíc jezdím zásadně dveřmi napřed! Sotva jsem si užil rallyové WRC 4, přešel jsem plynule k novému Need for Speed, které je též neustále ve smyku. Přestože jde o závody silniční, auta tu táhlé drifty předvádějí prakticky v každé prudší zatáčce. Nečekejte však žádné tunerské matiné. Rivals stavějí znovu primárně na honičkách s policií a prakticky navazují na novodobý NFS: Hot Pursuit, což bylo zřejmé defakto od prvního gameplay videa.

RECENZE WRC 4

O něco lepší, zas o něco hezčí, i přepracovaná kariéra.

O něco lepší, zas o něco hezčí, znovu s přepracovanou kariérou závodního jezdce a samozřejmě s aktuálním jezdeckým a týmovým složením, díky oficiální licenci. Tak lze ve stručnosti charakterizovat, a vlastně i zhodnotit, WRC 4. Jestli jste čekali bůhvíjakou revoluci, či zcela nový přístup vývojářů, jste na špatné adrese. A pomalu asi můžete řadit zpátečku.

RECENZE FIFA 14

Před nextgenem s důrazem na fyziku, pohyb a mozek.

FIFA 14 je na tom podobně jako NHL 14. Lépe řečeno: letošní fotbal je na tom o něco hůř než hokej, protože za pár měsíců se na nás chystá ještě next-genová FIFA 14. Ta aktuální, pro Xbox 360, PlayStation 3 a PC, je proto v hodně těžké pozici a bude mít vážně co dělat, aby náročné hráče zaujala. Electronic Arts to sice mají relativně dobře vymyšlené (viz boxík vlevo), nicméně ne všichni hráči sportovních her jsou takoví šílenci, aby kupovali každý ročník série a navrch ještě hned skákali po hlavě i do nových konzolí. Spousta virtuálních fotbalistů zatím prostě zůstane na stávající generaci a bude znovu řešit rozdíly a posun "current-gen" verze.

RECENZE NHL 14

Přeláme vám kosti jen v evoluci s výpůjčkami z fotbalu.

Chtěli bychom hrát klidný střed tabulky. Oblíbená to hláška hromady českých trenérů, které se pokaždé musím trochu smát. Nikdo nechce sestoupit. Naopak každý by asi rád vyhrál, pokud by to bylo možné. Ale plácat se někde uprostřed a jen se zúčastnit? To má být smysluplné přání a touha?

DOJMY z vyzkoušení plných verzí FIFA 14 a NHL 14

Mecheche s EA Sports: Víme, kdo je prase a kdo smolař.

Koncem minulého týdne proběhla v pražské restauraci Avion 58 akce nazvaná Podvečer s EA Sports. Cílem tohoto společenského mecheche, uspořádaného primárně pro herní novináře a komunitní zástupce, nebylo pochopitelně nic menšího, než premiérové představení dvou velmi očekávaných podzimních stálic. Fandové sportovních her si hratelné ukázky NHL 14 i FIFA 14 mohli na „první tuzemské předváděčce nejnovějších titulů z dílny studia EA Sports" vyzkoušet s předstihem, což dle ohlasu uvítali.

RECENZE MotoGP 13

Motorky od tvůrců, kteří vědí jak na virtuální řídítka.

Další závodní sezóna a s ní i další licencovaná hra. Ale ještě než začnou vzduchem létat hlášky o minimu změn, podpořené výrazy jako datadisk, patch, či update, pojďme si říct, že nic z toho pro MotoGP 13 neplatí. Třeba už jen z důvodu, že vloni zůstali virtuální závodníci na suchu, když žádná oficiální videohra motocyklového MS vydána nebyla. A rok předtím, vlastně dva, to také nebyla zrovna hitparáda, díky MotoGP 09/10, respektive 10/11 (recenze, 6/10), a jejich ne zrovna zkušenému týmu vývojářů. MotoGP 13 proto můžeme, bez velkého přehánění, považovat za zbrusu novou hru. Přijíždějící navrch od (staro)nových tvůrců a po dlouhých pěti konzolových letech dokonce i v PC verzi.

DOJMY z rozehrání Call of Juarez: Gunslinger

Hodně arkádová kovbojka se vymyká ve všech směrech.

V polském Techlandu dostali konečně rozum. Už žádné další experimenty se značkou Call of Juarez, už žádné další mexické drogové kartely a speciální policejní jednotky současného Los Angeles. Nový, příští týden vycházející čtvrtý díl, doplněný podtitulem Gunslinger, se vrací tam, kde je mu nejlépe - tedy na Divoký západ. Na druhou stranu, experimentální laboratoř vlastně tvůrci tak úplně neopustili, jelikož hra navazuje na první dva díly jen velmi vzdáleně a více méně letmo.

DOJMY z rozehrání GRID 2

Zápisky z odjetí testovacích kilometrů připomínají recenzi.

GRID 2 může jen překvapit. Proč tak smutně, až pesimisticky? Inu jeho mediální obraz není zrovna zářivý, až to skoro navenek opticky vyvolává otázky, jestli pokračování jedné z nejlepších závodních her nejen téhle generace vůbec někdo vyhlíží. Jak je to možné, nad tím se zamýšlí rámeček vlevo. Kdy by GRID 2 všichni apriori nespokojenci odpustili? Jedině snad kdyby ve všem ostatním exceloval? Měl pěknou grafiku, stále solidní arkádový jízdní model, efektní poškození a nabídl dostatek obsahu, což byla bolístka prvního dílu. Zahoďme ale veškeré předsudky stranou a pojďme se věnovat úvodním kilometrům ujetým v novinářské preview-verzi na PC.

DOJMY z rozehrání Dragons Dogma: Dark Arisen

Jedno z nej akčních RPG roku 2012 se vrací v datadisku.

Chodbu osvětlovalo jen mihotavé světlo lucerny. Ale říct, že nebylo vidět na krok, by byla lež. Viděli jsme asi na tři kroky. Já a moje parta, Arisen jméno mé. Naproti tomu říct, že jsme byli docela vystrašení a měli obavu, co se na nás vrhne za nejbližším rohem, by bylo upřímné doznání a čistá pravda. Tenhle dungeon vypadal vcelku nehostinně a hrozivě vlastně už při vstupu do podzemí. Ovšem ani ty nejhorší představy, naneštěstí a bohužel pro nás, nakonec nebylo možné porovnat s tím, co jsme měli doopravdy spatřit, potkat a zažít.

Recenze Walking Dead: Survival Instinct

Kontakt se zombíky může vážně poškodit vaše zdraví!

Hry se zombíky jsou v posledních letech v kurzu. Na nemrtvé lze narazit dokonce i tam, kde byste je vůbec nečekali, alespoň jako bonus a něco navíc. Neúnavně útočí i z televizních obrazovek a bylo jen otázkou času, až se to někdo (už zase) pokusí skloubit. Loňský hit, adventurní série The Walking Dead od Telltale budiž toho příkladem a úspěšným, byť čerpal inspiraci z komiksu. Je ale otázkou, zda by zájem byl tak velký i bez seriálu. A protože ten zůstal v tomhle ohledu (zdá se?) trestuhodně nevyužit, přispěchal se svou troškou do mlýna i všemocný Activision.

Druhá strana mince Tomb Raidera aneb jak nás tahali za fusekli?

Výčet argumentů, čím tvůrci parazitují na slavné sérii.

Tajuplný ostrov Lary Croft se líbí. Hra sbírá devítky jak na běžícím páse, prodeje jsou velmi dobré a Square Enix si mohou mnout ruce, tenhle tah jim vyšel. Nejeden vydavatel by měl rád vlastní Uncharted a série Tomb Raider k němu přece nikdy neměla tak daleko. A spojíte-li to s restartem, návratem ke kořenům a slibem, že hráč uvidí zrod slavné Lary, úspěch je pomalu zaručen. Co na tom, že nejste zrovna originální a inspiraci kousky Nathana Drakea nelze popřít. Nebo že chvílemi vypadáte jak Prince of Persia, připomínáte King Konga, či Lost: Via Domus. A bezostyšně používáte řadu mechanismů z Gears of War, neřku-li Assassins Creed.

Nejlepší závody a sporty 2012 podle... Marka Beniače

Relativně překvapivá TOP 5 - kdo z vás to má?

Far Cry 3? Ne. Dishonored? Díky, ale ne. XCOM? Možná později. Diablo 3? Dejte to pryč. Halo 4? Absolutní nezájem. Hitman: Absolution? Děláte si srandu? Stejně jako vloni, zůstal jsem i letos na svém žánrovém písečku a do subjektivní TOP 5 vybral pouze tituly, které jsem recenzoval (o Forza Horizon už psal Michal Jonáš). Jelikož to dělám ještě „postaru“, opravdu to všechno poctivě hraju ;) a zabiju tím desítky hodin, tím pádem je mám jaksepatří proklepnuté a má-li být řeč o těch „nej“, těžko hledat jinde. Pro většinu závodů a sportů je to zároveň jedna z mála šancí dostat se do čela a vyšvihnout se v žebříčku na místo nejvyšší. Navíc, nehrozí ani dublování kolegů a blahořečení stejných hvězdných značek stále dokola.

Recenze PC konverze Death Rally 2012

Klasika v novém se dobře řídí a nekonečně dlouho hraje.

Remedy Entertainment, nejsou to ti od Maxe Payna? Jo, bejvávalo. Dnešní hráči si tohle vývojářské studio spojí především s Alanem Wakem, kterému se parta z Espoo věnovala posledních snad třicet let, prostě celou věčnost. Ale ještě předtím, než začal neohrožený spisovatel Alan bloudit v temnotách a drsný policista Max plout na vlnách bullet-time, jako všichni správní Finové závodili. Řeč je pochopitelně o hře Death Rally, prvotině Remedy, která se záhy po svém uvedení (roku 1996) stala vskutku legendární. (malé historické Death Rally okénko najdete níže v okénku) A která se teď po letech, a krátké iOS/Android objížďce, vrací zase zpátky na PC.

Recenze Sonic and All-Stars Racing Transformed

Na zemi, ve vzduchu i na vodě. Možná závodní hra roku.

Jednou z prvních her, které jsem kdy hrál (jestli vůbec ne první), byl Spy Hunter. Proč to důchodcovské vzpomínání, ptáte se? Protože jednou z posledních letošních her, které jsem hrál (pokud vůbec ne poslední - speciálně jestli dopadne plánovaný konec světa), byl Sonic & All-Stars Racing Transformed. Aktuální to závodní novinka firmy SEGA, navazující na dva roky starý a téměř stejnojmenný originál. Spojitost se Spy Hunterem? Překvapivě velká.

Recenze WRC 3

Nejlepší rallye široko daleko? Třetí pokus zalíbit se klapl.

Potřetí a dost možná i naposledy (co bude dál s licencí, zatím nebylo oznámeno) přijíždí od italských Milestone titul FIA World Rally Championship 2012, závodní rallye hra známá též jako WRC 3. Kdo čekal jen další pokračování, s lehce updatovanými reáliemi a vylepšenou grafikou (která to vážně potřebovala), bude asi mile překvapen, protože vývojáři zásadně zapracovali i na valné většině obsahu, z prvních dvou dílů toho mnoho nezůstalo. Spousta věcí je úplně nová, včetně naprosto překopaného kariérního režimu, nebo premiérových rychlostních zkoušek. Desítky jich byly navrženy z gruntu znova, takříkajíc na zelené louce v editoru. Nejviditelnější změnou pak samozřejmě zůstává jiný a lepší engine, respektive vizuální kabát celé hry. WRC 3 je na pohled výrazně reprezentativnější než jednička i dvojka, ačkoliv na konkurenci to ve finiši stále nestačí. Jestli je u vás grafika na prvním místě, série DiRT a její (engine) EGO znovu vítězí.

Recenze Need for Speed: Most Wanted

Když se čelně srazí Burnout Paradise s NFS a nikdo nepřežije...

V posledních dnech zachvátil redakci absolutní chaos, objevilo se tolik parádních her, že pomalu nevíme co hrát a recenzovat dřív. A neobešlo se to bez zmatků. Michal Jonáš se třeba těšil na novou Forzu, ale namísto ní dostal od Microsoftu NFS: Horizon. Já si zas brousil zuby na Most Wanted, ovšem Electronic Arts nám pod tímhle názvem poslali pokračování Burnout Paradise. Závodní hry nejsou tento podzim tím, čím se zdají být...

Recenze online funkcí FIFA 13

A také jak se povedla PC (kon)verze.

Virtuální fotbalisti už si FIFA 13 užívají téměř měsíc (pokud tedy nedali přednost konkurenci v podobě Pro Evo), je proto nejvyšší čas na slíbený dodatek k recenzi, ve kterém proklepneme především online módy a funkce. A také jak dopadla PC verze hry, potažmo o kolik (a v čem) má navrch proti konzolím.

Recenze fanouškovské modifikace Black Mesa

Gordon Freeman znovu zasahuje v parádním remaku Half-Life.

Half-Life, žijící legenda a bezpochyby jeden z milníků (nejen) svého žánru. Pro spoustu hráčů zároveň přední titul jejich pomyslné Top 10, přičemž zdaleka nemusí jít jen o písíčkáře a herní důchodce, pamatující rok 1998. Vždyť Valve vydali později hru i pro konzole. A ve své nekonečné moudrosti a dobrosrdečnosti nabídli fanouškům také remake, lépe řečeno port do Source enginu. Ten byl nicméně zklamáním, když originál nikam neposunul. Ovšem zpětně díky za něj, jelikož se stal jedním z impulsů k vývoji Black Mesa modu.

Recenze FIFA 13

Letos úřaduje fyzika na první dotyk s míčem.

Sotva týden po hokejové revoluci v NHL 13 (recenze) tu máme FIFA 13 a s ní revoluci fotbalovou. Jak jen to ti EA Sports dělají? Zrovna teď asi dobře, chtělo by se říct. Pro letošní fotbálek od EA Canada bude ovšem přeci jen vhodnější přívlastek evoluční - ostatně revoluci předvedla vloni dvanáctka. Když překopala léta zažitý systém bránění, neřku-li fyzikální a kolizní modely. Třináctka vlastně všechno jen dotahuje a dále rozšiřuje, jakkoliv i ona disponuje několika zásadními inovacemi.

Recenze NHL 13

Přibruslila s nebývalou silou a i jako 21. ročník překvapí.

NHL 13 k nám evidentně přichází z alternativní reality. Z reality, ve které může i jednadvacáté pokračování zavedené herní série být zase výrazně lepší a překvapit. V tomhle paralelním vesmíru mají vývojáři pořád nějaké trumfy v rukávu a nové nápady. Na prakticky neexistující konkurenci nehledí a nerozhází je ani fakt, že stávající generace konzolí pomalu končí. Zastaralý hardware, natož pak nedostatek času, je absolutně netrápí. Oni si prostě jedou pořád to svoje a zajímá je pouze jediné, totiž vytvořit v dané chvíli tu nejlepší možnou hru.

Dojmy z rozehrání F1 2012

Formule vjíždějí do své třetí sezóny, co vše vylepšily?

Právě jsem se vrátil z hradu! Vlastně právě jsem se vrátil z Abu Dhabi, z dvoudenního testování vozu Formule 1. Konečně byl oceněn můj talent i dovednosti a já na okruhu Yas Marina mohl dokázat, díky pozvánce od týmu Vodafone McLaren Mercedes, že na to mám. Bohužel, stalo se tak pouze virtuálně, prostřednictvím PS3 preview-verze hry F1 2012. V pořadí už třetích licencovaných formulí od Codemasters.

Reportáž z Edenu o prezentaci FIFA 13

Až na chybějící Gambrinus ligu přinesla jen samá pozitiva.

Ve čtvrtek jsme si mohli vůbec poprvé zahrát blížící se FIFA 13. Česká pobočka Electronic Arts tentokrát zvolila k její prezentaci vršovický Eden, respektive jeden z červeno-bílých salonků Synot Tip Arény. Lépe snad ani vybrat nemohli, pomyslí si sešívaní. Sparťani by jistě hlasovali pro Letnou, jiný názor by určitě měli i fanoušci Plzně, Liberce... všem se zavděčit nedá.

první předešlá