If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Autoři Dying Light 2 se rozloučili s ženy obtěžujícím scénáristou

Ani další studia nechtějí mít mezi sebou sexuálního predátora.

V uplynulých dnech se objevila svědectví od mnoha žen, kterak je známí streameři, YouTubeři, progameři či jiní lidé z herní branže (např. někteří bývalí novináři) sexuálně obtěžují.

Toto náhlé rozumluvení se dotýká i vysoko postavených a viditelných osob mezi vývojáři, například ředitele tvůrců Assassins Creed Valhalla, kterým je Ashraf Ismail. UbiSoft paralelně s tím musí řešit ještě osočení ohledně špatného chování k ženám či znásilnění v bulharské pobočce v Sofii, podobně jako třeba studio Insomniac.

Jedním z nejvíce viditelných případů je scénárista a designér Chris Avellone, který byl nedávno namočen i v problémech okolo zákulisí Dying Light 2.

Podle reportu Kotaku se Avellone vždy setkal s nějakou mladší ženou v baru či na různých herních akcích, kupoval jim nekonečně drinků na firemní kreditku Obsidian, kterou dával všem na odiv, a pak se je pokusil na hotelovém pokoji svést. Jiným zase psal otevřeně nabídky sexu či je osahával, když se jeho tehdejší přítelkyně zrovna nedívala.

V důsledku těchto výpovědí na sociálních sítích se hned tři herní studia rozhodla dát od Avelloneho ruce pryč. Jednak polský Techland, který oznámil ukončení spolupráce s ním, protože berou sexuální harašení a nerespekt k ženám velmi vážně, i když byl pouhým externím konzultantem Dying Light 2 (ale prezentován ve 2018 jako velká posila a slavné jméno pro lepší vyprávění příběhu).

Rozloučilo se s ním i Gato Studio, autoři RPG Waylanders, kteří říkají: "Jeho menší práce na externí smlouvu byla již hotova a bude později zhodnocena. Hanlivé či predátorské chování k ženám bereme velmi vážně a jsme zásadně proti tomu, co bylo popsáno ve svědectví z minulých dnů". Faktem ale je, že ještě před pár dny mluvil za Waylanders navenek s novináři.

Vydavatel Vampire Bloodlines 2 z Paradox Interactive zase uvedl, že Avellone byl do projektu od Hardsuit Labs zapojen jen velmi letmo a že tam nic z jeho příspěvků nakonec nezůstane. Samotný Avellone se některým ženám v reakcích na Twitteru omluvil, pokud ho nenávidí, nebo jim odepsal, že je naslouchá a že jim nechtěl ublížit, a že je ze všeho překvapen. Organizátoři některých herních festivalů mu prý dokonce musely zakázat účast, když je s ním spojena tak špatná pověst sexuálního predátora.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Dying Light 2 Stay Human

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC, Nintendo Switch

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments