If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Bill Gates se přimlouvá za odtržení xboxové divize od Microsoftu

Ten to později musel zlehčovat.

Jako by Microsoft neměl svých stávajících starostí dost, jedna mu tento týden přibyla. Jeho zakladatel a bývalý šéf se vyjádřil v poněkud nediplomatickém duchu, který dosud nastavené oficiální korporátní politice ani trochu nepomáhá.

Když se Billa Gatese moderátorka TV stanice Fox Business optala (resp. tlumočila dotaz jednoho studenta), jestli by podpořil odtržení xboxové divize z Microsoftu, odpověděl ji, že pokud by bylo na stole, tak rozhodně ano. Zároveň ale také řekl, že Bing i Xbox mu dávají více smysl jako součást Microsoftu a že dobře padnou do dlouhodobé strategie.

Jde o to, že v únoru jmenovaný šéf Microsoftu Satya Nadella má trochu jinou vizi než předchůdce Steve Ballmer, když se chce soustředit především na vývoj software. Xbox je sice dlouhodobě úspěšný, ale není hlavním generátorem příjmů firmy, což ostatně platí i pro tablet Surface nebo akvizici Nokie (dnes přejmenované na Microsoft Mobile).

Tudíž pokud nastane scénář, že se Nadella někdy rozhodne odstřihnout výrobu hardwaru (konzole), teď už ví, že ho bude podporovat nejen spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, ale také Gates, což je důležité. Proti nim bude muset "bojovat" šéf xboxové divize Phil Spencer, který v minulosti tvrdil, že Satya i bývalý šéf Nokie jsou "extrémně odhodláni podporovat Xbox".

Co na to dodatečně říká Microsoft ústy šéfa komunikace, který zareagoval pro Eurogamer? "Komentáře od Billa Gatese odrážely jeho podporu Satya coby šéfa firmy. Microsoft zůstává odhodlán podporovat hraní napříč vícero platformami, jejichž středobodem je Xbox s miliony fanoušků na celém světě."

Jak to dopadne, může napovědět přijetí příští měsíc na výstavě E3, kde má být pro Xbox One ohlášeno několik exkluzivních nových značek i pokračování zavedených sérií. Slovo Gatese nicméně už nemá takovou váhu jako dříve, protože vlastní menší podíl v Microsoftu než Ballmer, který je dle zjištění Forbesu momentálně tím největším individuálním akcionářem. Vloni Gates nazval Xbox One "fenomenálním produktem, který se oproti minulé generaci dost vylepšil".

Tagged With

Comments