If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Zásadní zpráva: Xbox One bude nově prodáván i bez Kinectu

Jak Microsoft otočku vysvětlil? + další zatraktivnění.

Takový přemet čekal málokdo. Microsoft dnes v 17 hodin oficiálně oznámil, že začne nabízet model konzole Xbox One i bez příslušenství Kinect. Stane se tak od 9. června na všech dosud oficiálně podporovaných trzích. Pro nás je důležité, že do ČR oficiálně v září přijde už i cenově přístupnější verze bez senzoru.

Xbox One bez Kinectu se díky tomu o něco zlevní: namísto původní oficiální maloobchodní ceny 499 dolarů, kterou už beztak dokázal držet málokterý obchod díky různým zvýhodněním s hrami a slevám, klesne o stovku na 399 dolarů, tedy na stejnou cenovou hladinu jako PS4. Ve Velké Británii má nové balení konzole jen s ovladačem stát 350 liber, tedy o 50 liber (1600 Kč) méně než dosud. Kdo se pro Kinect rozhodne později, bude si ho moci dokoupit až od podzimu.

Je to velmi překvapivá změna politiky, neb Microsoft dosud vždy tvrdohlavě opakoval, že Kinect je tak nedílnou součástí konzole, že prostě nemůže existovat bez něj. Spousta lidí však měla na tento senzor pifku kvůli obavám ze šmírování či jeho nutnosti povinného připojení k X1, i když třeba o hlasové povely či pohybové hry vůbec nestáli (přesto ho museli mít v obýváku, třeba něčím přikrytý).

Microsoft změnu postoje vysvětlil takto: "Od začátku se soustředíme, abychom vám poskytli zábavu, jakou si od nás přejete. Na vašich ohlasech záleží a mají vliv na vytvarování našich produktů a služeb. Aby ale bylo jasno, uvedením této nové alternativy Xbox One bez Kinectu se nic nemění na naší vizi, jejíž důležitou součástí Kinect nadále zůstává. Mnoho z vás používá Kinect každý den, aktivně využívá Kinect více než 80 procent uživatelů s průměrně 120 hlasovými příkazy měsíčně, zejména pro zapnutí konzole, vysílání či záznam videa."

Odstraněním Kinectu, čímž Microsoft zřejmě vzdal jeho urputné prosazování za každou cenu a nucení vývojářům i pro nehodící se tituly, to však nekončí. Značné zatraktivnění Xbox One nastane i tím, že od června přestanou aplikace služeb jako HBO, Netflix, Twitch, NHL GameCenter, NBA GameTime, NFL, a mnoho dalších, celkem 170 aplikací vyžadovat povinné placení Xbox Live Gold účtu, jako to fungovalo doposud, čili otevřou se úplně všem majitelům konzole. Stejně tak se všem uživatelům Xbox Live i na starém X360 odemkne přístup ke Skype, OneDrive, OneGuide či Internet Exploreru (viz srovnávací tabulka dole).

Microsoft také nezvykle brzy ohlásil, jaké hry v červnu nabídne v rámci programu Games with Gold: poprvé se jich dočkají i majitelé Xbox One, kteří dostanou zdarma jen pár měsíců starou plošinovku Max: The Curse of Brotherhood (recenze) a také shora viděnou arkádu Halo: Spartan Assault. Na Xbox 360 bude k downloadu první díl Dark Souls, který dosud tušíme na PlayStation Plus nebyl, vedle dvou slabších her Charlie Murder a Street Fighter 4.

Pro přístup k plným hrám zdarma na X360 i X1 si stačí platit jeden Gold účet. Negativní novinkou, po vzoru PS Plus, je ale fakt, že jakmile si přestanete Gold účet platit, už nebudete moci takto stáhnuté hry nadále hrát (už nezůstanou na vašem účtu, jen při placení si Goldu). Navíc začnou být pravidelně a výrazně zlevňovány populární hity pro Xbox One pro platící Gold účty, jako příklad jsou jmenovány Forza Motorsport 5 či Ryse: Son of Rome o 50 až 70 procent.

Tagged With

Comments

More Zpravodajství

Latest Articles