If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Preview multiplayeru Call of Duty: Black Ops 2

Jak bude online hraní překopané úplně od základů?

Jak možná víte, jednou z důležitých novinek v online hraní nového Call of Duty se stane nahrazení systému "killstreak" za nový"scorestreak". Princip jeho fungování je patrný již z názvu. Místo aby o aktivování streaků rozhodoval počet zabitých nepřátel, tentokrát budete body sbírat za speciální "scoring events", které budou obnášet i nenásilné akce (např. ukořistění vlajky, bránění spoluhráče pomocí štítu...). Hráči tak budou více motivováni k plnění úkolů a spolupráci než ke sbírání killů. Zpočátku tvůrci oznámili 22 dostupných scorestreaků.

Konec pro killstreak

Hlavní designér hry David Vonderhaar uvedl příklad, kdy hráč může získat i více streaků najednou. Během hry lze například zajmout nepřátelskou vlajku, za což okamžitě získáte body, a zatímco bude ve vašem držení, zabít nepřátelského hráče (tzv. Flag Carry Kill). Když pak ještě vlajku úspěšně donesete na základnu, získáte rovnou 400 bodů, za což obdržíte hned dva streaky najednou. "To nám umožní patřičně odměňovat hráče za chování, které vám a vašemu týmu pomáhá vyhrát daný herní mód."

Black Ops 2 přijde s 55 zkušenostními levely a 10 levely prestiže. I zde se chystají změny, systém se má prý zjednodušit a uživatelsky zpříjemnit, Treyrarch však zatím tají detaily. Medaile budou hráči získávat za provedené "cool" akce a díky nim pak přijdou k více zkušenostním bodům. Autoři přitom důsledně separovali získávání XP a scoring points. Za některé užitečné i efektní činy získáte oboje, za fintičky utržíte medaile, za akce, které prospějí nejen vašemu egu zase streaky. Ve výsledku zůstanete neustále motivováni, neboť za vše získáte patřičné bonusy.

Hra upustí od CoD Points, namísto nich dostanete při každém level-upu poukázku na odemčení nové zbraně, zbraňového vylepšení, perku, výbavy, scorestreaku či divoké karty. Na určité kousky z těchto kategorií si však budete muset počkat až do určitého levelu. Během jednoho průchodu skrz levelovací systém navíc nebudete moci zpřístupnit všechny, budete si tedy muset vybírat, které vlastnosti a výbava se vám opravdu hodí. Skutečně ke všemu, co hra nabízí, se dopracujete až skrz žebříček prestiže.

Sestavte si sami

Další ze změn je zařazení systému Pick 10 pro tvorbu vlastních herních tříd. "Byli jsme velmi potěšeni tím, jak dopadlo Black Ops a v něm obsažený Create-a-Class," říká Vonderhaar. "Již v té době jsme si ale říkali, že musíme otestovat celý tento herní systém mnohem více do hloubky." Výsledkem je možnost sestavit si libovolnou herní class z deseti charakteristik, ať už jde o perky, zbraně nebo speciální výbavu.

O Black Ops 2 sledujte také naše E3 dojmy, preview singleplayeru a speciál o tom, co jste o hře nevěděli.

V Treyrarch zašli tak daleko, že aby vyřešili všechny problémy tohoto nového systému, vytvořili vlastní deskovou hru Pick 10 Loadout. S tou si prý hráli tak dlouho, až vyladili nedostatky a nevyváženosti. Vonderhaar říká: "Onen 'aha!' moment přišel ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, jak zábavné je vytvářet třídy, které se soustředí na určitý herní styl nebo taktiku."

Video o multiplayeru

Můžete si sestavit klasického vojáka s primární a sekundární zbraní, pár kusy výbavy a granáty. Anebo můžete zahodit sekundární zbraň a granát a vyměnit je za více perků. Můžete dokonce zahodit obě zbraně a soustředit se jen na vámi vynalezený styl hraní, který se ani nemusí zaměřovat na zabíjení. Za vše ve výsledku dostanete kýžené odměny. Specialitou jsou pak tzv. divoké karty, kterými zaplníte jeden ze slotů při vytváření své třídy. Ty umožní obcházet určitá herní pravidla, umožní například přidat třetí vylepšení pro vaši zbraň nebo vybrat dva perky ze stejné kategorie. Mimochodem - žádné perky už nebudou zlepšovat účinnost zbraní, tentokrát se o to starají pouze zbraňové přídavky.

Mikrovlny a hejna dronů

Black Ops 2 nabídne spoustu speciálních předmětů a vylepšení. Jedním z nich je Assault Shield, který můžete kdykoliv postavit na zem a vytvořit tak přenosný úkryt. Millimetre Scanner je vylepšení pro zbraně, které detekuje nepřátele tím, že vyšle do všech směrů speciální puls a vy tak uvidíte skrz kouř i stěny. Target Finder pomůže rozlišit spolubojovníka od protivníka. Shock Charge, kterou jste mohli vidět již v nedávno ukázaném multiplayerovém traileru, zase protihráče omráčí a zajistí jeho snadnou eliminaci.

Mezi score streaky naleznete hračičky jako Guardian, turret který vysílá omračující vlny do svého okolí. A.G.R. je minitank, jenž automaticky kosí nepřátele, jehož kontroly se však můžete kdykoliv přímo zhostit. Hellstorm jsou pilotované rakety, jež se na protivníky snesou z nebe, a které můžete před dopadem rozdělit na více menších projektilů a zasáhnout tak více cílů. Dalším představeným score streakem je Escort Drone, létající robot řízený umělou inteligencí, který však veškeré své akce hlásí hráči. Velmi zákeřně vypadá Swarm. Ten sešle skupinu zabijáckých dronů, kteří se z oblohy v hejnech snáší na nepřítele. Ani zde navíc nechybí ikoničtí Attack dogs.

E-sport pro masy

"Máme pocit, že Call of Duty je ta pravá hra, která může rozšířit e-sports mezi masy," říká Vonderhaar. Pro nováčky bude přítomen přívětivý League Play, který roztřídí hráče do skillových skupin, tak, aby si zahrál opravdu každý. Mezi skupinami lze postupovat, aby se tak však stalo, musíte samozřejmě vyhrávat zápasy.

Další video o multiplayeru

Codcasting (tedy Call of Duty podcasting) pak zpřístupní komentované přenosy, kde budou mít komentátoři na výběr z množství kamer a k dispozici přehledný live feed, který jim poskytne všechny potřebné informace. Budou moci naslouchat komunikaci mezi hráči a rozdělovat pohled na dvě obrazovky, kde v jedné se bude odehrávat celková a v druhé hráčská akce. Krátkou ukázku bylo možné spatřit na konci uvolněného multiplayerového traileru. Přítomna bude i featura nazvaná Live Streaming, jenž umožní hráčům streamovat své zápasy přímo ze hry a nahrávat se u toho na webovou kameru. O tomto systému toho však zatím nebylo odhaleno mnoho, snad jen, že sledovat takové hry půjde i ze zařízení jako iPad.

Call of Duty: Black Ops 2 vyjde pro PC, PS3, X360 a WIIU dne 13. listopadu.

rezervovat na Xzone.

Black Ops 2 multiplayer bude i premiérou pro dva nové mody. Prvním z nich je multi-team, kde proti sobě bude soutěžit až 6 týmů, kdy však celkový počet hráčů nepřesáhne 18. "V takovém počtu týmů je třeba mít nějakou taktiku," říká Vonderhaar. "Budete se muset navzájem chránit, krýt si záda a spolupracovat, abyste přežili." Druhým modem je Hardpoint, obměna king of the hill, kde jediný způsob jak skórovat, je obsadit určitou pozici na mapě, která se však neustále mění. Kromě toho se vrací klasiky jako Team Deathmatch, Capture the Flag, Search and Destroy či Domination. Na veletrzích bylo k dispozici několik klasických CoD map jako Aftermath nebo Yemen, další však potěšily svým originálnějším přístupem. Například Cargo byla umístěna do doků v Los Angeles, kde jeřáby neustále přesouvaly shromážděné kontejnery a bylo tak nutné měnit svou pozici.

Dá se téměř zaručit, že tvorba vlastní herních tříd bude zábavná, a podaří-li se vše skutečně vybalancovat, fanoušci se mají na co těšit. Do listopadového vydání zbývá měsíc a Treyrarch prý stále neodhalili vše, čím chtějí hráče nalákat. Nechme se tedy překvapit, co přijde dál a hlavně - zdali bude Black Ops 2 stejně dobré v reálu jako na papíře.

About the Author

Martin Klekner

Contributor

Comments