If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Detailní představení Call of Duty: Elite

Propracovaná sociální služba.

Jak se zdá, Activision jsou přesvědčeni, že potřebujete ve svém životě další sociální síť. Dokonce je o tom přesvědčeni tak hodně, že vynahradili celé jedno vývojářské studio, Beachhead Studios, aby tuhle jejich sociální síť vytvořili a udržovali. A pro koho je ta sociální síť určena? No přeci pro hráče multiplayeru v Call of Duty.

První informace o jejich Call of Duty: Elite unikly už ráno, ale Activision už upustil od večerního embarga a internet se začíná zaplňovat informacemi o této placené službě, která toho má přinést spoustu nového. Alespoň tedy pro hráče, kteří jsou multiplayerovými Call of Duty nadšenci.

A že jich je. Na celém světě miliony. 20 milionů hráčů paří Call of Duty každý týden a 7 milionů hráčů si pouští multiplayer denně. Co si budeme povídat, to je skoro stejné množství lidí, jako hraje Farmville na Facebooku. Léta se mluvilo o tom, že tahle čísla jsou tak obrovská, že Activision se prostě jednou rozhodne multiplayer zpoplatnit. Taková čísla k tomu jednoduše lákají. Není se ale třeba bát, to se nestalo. Na tiskové konferenci, při níž představovali svou službu Call of Duty: Elite, se dokonce dušovali, že multiplayer bude vždy zdarma.

Call of Duty Elite vzniklo, aby byl multiplayer v COD ještě větší zábava. Budete tam mít svůj profil, který bude uchovávat všechny vaše statistiky, a tenhle profil se také bude vyvíjet s každou další vydanou hrou od Activisionu. Součástí Elite bude také premiový obsah, který bude placený měsíčně, ale každý bude mít přístup alespoň do části této sociální platformy zcela zdarma.

Představení služby Call of Duty Elite

Přístup do Call of Duty Elite bude nejen přes samotné hry, ale existovat by měla také aplikace na iPhone a dostanete se ke svému profilu přes internet. A každý přístupový bod bude nabízet obsah, který se k němu nejvíc hodí, což například u iPhone aplikace znamená, že tam budete mít seznam přátel, komentáře a podobné věci, zatímco na PC bude nejkompletnější verze služby. Při spuštění bude Elite podporovat hry Black Ops a Modern Warfare 3, a pak také všechny budoucí díly Call of Duty série.

Na PC vypadá Elite stylově a je u něj patrná i jistá inspirace populárním Steamem. Jakmile se zalogujete, objevíte se na obrazovce s černým pozadím a veškerý obsah je pak rozdělen ve čtyřech sekcích - Career, Connect, Compete a Improve.

V Career je většina zajímavých věcí. Dominantní je tam sekce Elite Summary, která funguje podobně jako Twitter - rychle se vám tam mění statusy vašich přátel, playlisty a další věci. Dále je tam Player Card, což by mělo být srdce celého Elite. Je to vlastně sumarizace celé vaší multiplayerové kariéry, která se váže k jednotlivým hrám. Takže tam můžete mít například Black Ops Player Card, kde se ukazují vaše celkové statistiky, poslední zápasy, vaše nejlepší výsledky a nakonec třeba i screenshoty. Vaše data pak můžete porovnávat s kamarády a protivníky. Pokud jste milovníci statistik, jsou skutečně obsáhlé a jejich analýzou strávíte nějakou tu chvíli - procenta vítězství, nasbírané XP, rátio zabití/smrti. Dokonce jsou tam i mapy, na kterých se můžete podívat, kde přesně jste v daný čas byl, kdo zabil vás a koho jste zabili vy. Mapy jsou tam z posledních deseti her. Vaše výkony jsou tam renderovány dokonce i jako grafy. Ne, vážně. Grafy!

Sekce Connect už není tak komplexní, ale pořád přináší do Call of Duty MP zajímavý prvek. S Elite máte možnost vytvářet skupiny. Ne nezbytně s hráči, se kterými chcete hrát, ale s hráči, které mají například stejné koníčky jako vy. Ano, tím myslíme koníčky a záliby ve skutečném životě. Nepsali jsme snad, že je tohle nová sociální síť? Jste amatérský fotograf? Vytvoříte si skupinu s dalšími fotografy, co náhodou také hrají multiplayer Call of Duty. V podstatě jsou to podobné skupiny, jako jsou na Facebooku. Takže, ano, klidně tam může být skupina milovníků křížkového pletení. Kromě toho je sekce Connect také domovem funkce Theatre, ve které jsou videa z jednotlivých zápasů. Ta nejlepší z nejlepších. Kromě YouTube videí tam jsou i obrázky a všechno si můžete různě seřazovat a hledat.

Compete je vlastně takový program zápasů. Je ve formě kalendáře, který je na horní liště a pod ním je řada zápasů, do kterých se můžete přihlásit. Mohou to být death match zápasy, ale klidně soutěže o nejlepší screenshot. Activision slibuje, že budou kalendář neustále updatovat a dokonce slibují i skutečné ceny - například iPad a podobně.

A pak už nám zbývá pouze Improve. To je v podstatě interaktivní encyklopedie všeho, co je spjaté s Call of Duty. Uvidíte tam detailně popsané jednotlivé mapy s lokacemi cílů mise, sumarizace jednotlivých zbraní, různé tipy a triky, popisy perků, vylepšení, kill-streaků a herních módů. U každého předmětu, na který se podíváte, můžete vyvolat i vaši osobní statistiku, která se k němu vážně. Například, že tuhle brokovnici používáte 80 procent času ve hře. Asi ji máte rádi.

Tohle jsou možnosti Elite, které bude podporovat Black Ops. Jakmile půjde do prodeje Modern Warfare 3, Activision slibuje, že do CoD Elite přidají další možnosti: například podporu klanů.

A jak je to s tím placením? V tom je zatím tak trošku zmatek. Spousta informací z Career a dalších sekcí by měla být přístupná zcela zdarma. Placená měsíční služba by měla zprovoznit vícero možností v Elite, stejně jako přístup ke stahovatelným přídavkům. Ano, přídavky zdarma. Současné, i ty budoucí. Otázkou ovšem je, zda o ně přijdete, pokud CoD Elite přestanete měsíčně platit. Activision zatím tuto informaci nechtěli potvrdit ani vyvrátit, ale říkají, že budou mít v budoucnu pro lidi "spoustu dobrých zpráv". Tak uvidíme.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Call of Duty: Modern Warfare 3

PS3, Xbox 360, Nintendo Wii, PC, Nintendo DS

Related topics
About the Author

Ales Harazim

Contributor

Comments