If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

CD Projekt dostal finanční injekci

Polskou matku odkoupil místní výrobce PC.

Když v mateřském, tedy polském, CD Projektu oznámili, že ruší vývoj konzolové verze své hry Zaklínač, začalo se mluvit o tom, že mají ve společnosti finanční problémy. Pak nastala krize, prodeje her jak v Polsku, tak i v České republice, na Slovensku a v Maďarsku, kde má CD Projekt pobočky, začaly klesat a tíživá situace se prohlubovala. Teď ale dostala firma finanční injekci.

Velký polský výrobce počítačů Optimus S.A. totiž CD Projekt odkoupil svými vlastními akciemi. Původní majitelé CD Projektu ale stále budou mít majoritu akcií ve své společnosti. Pro CD Projekt tento odprodej znamená také jednu zásadní věc. Z privátně vlastněné společnosti se stává bez zbytečných úředních formalit veřejně obchodovatelná společnost s akciemi na varšavské burze, kam se chtěli majitelé CD Projektu dostat už nějakou dobu. Takže dostali dvě mouchy jednou ranou – jednak získali potřebné finance a dostali se také na burzu.

Spojení těchto dvou společností připomíná spojení Activisionu a Vivendi, kdy se obě firmy staly rovnocennými partnery a přijaly dokonce oficiální název Activision-Blizzard.

Společnosti zatím nepodepsaly přímo smlouvu, mají pouze úřední papír o úmyslu, takže odkoupení stále není zcela oficiální. V nejbližší době k němu ale dojde.

Budeme kontaktovat českou pobočku CD Projektu, zda nemá k situaci nějaké vyjádření. Jak jí tento odkup ovlivní, jak případně ovlivní chystaného Zaklínače 2, kterého připravuje CD Projekt RED. O dalším vývoji tedy budeme informovat.

Comments