Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Čínští vězni nuceni do hraní onlinovek

Když nevydělávají dozorcům, jsou týráni.

Britský Guardian přinesl zprávu o tom, že v čínských pracovních táborech musí vězni nejenom tvrdě fyzicky makat přes den, ale v noci ještě povinně hrát online hry a sbírat kredity pro své dozorce, kteří pak herní měnu proměňují ve skutečné peníze.

Podle čtyřiapadeátiletého Liu Daliho, který strávil tři roky ve vězeňském táboře, nucené hraní onlinovek patrně přináší větší obnos než samostatná fyzická práce vězňů.

"Bylo nás asi 300 vězňů, které nutili do hraní online her. Měli jsme dvanáctihodinové šichty a zaslechl jsem, že podle dozorců jsme jim mohli vydělat asi 5000-6000 čínských jüanů [13-16 tisíc korun] za den. Žádné peníze jsme sami nikdy neviděli. Ale počítače byly neustále zapnuté po celý den," řekl Dali pro Guardian.

Vězni v táboře Jixi museli přes den pracovat v dolech, skládat sedačky do auta nebo ze dřeva vyřezávat hůlky a kartáčky na zuby, dokud si nestrhali ruce. Pokud ale nesplnili stanovené kvóty v online hraní, čekalo je fyzické týraní. "Nechali mě stát se zvednutýma rukam a mlátili mě plastikovými tyčemi. Museli jsme hrát, i když jsme už nemohli udržet ani oči otevřené."

Obchod s virtuální herní měnou je v Číně obrovsky rozšířený: podle údajů z tamního úřadu pro internet se v roce 2008 vyměnilo a prodalo v přepočtu cca 34 miliard korun. Podle odhadů pochází z Číny asi 80% všech hráčů označovaných za tzv. farmáře zlata, tedy zhruba sto tisíc těch, co se specializují na prodej předmětů na virtuálních trzích.

Read this next