If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Co všechno PS4 zpočátku nebude umět?

Krátce před premiérou musela Sony potvrdit chybějící funkce.

Neherní funkce, které bude PlayStation 4 v době uvedení na trh podporovat, známe od rána. Většinou se jedná o věci vnímané jako samozřejmost (až na povinnost aktivace Blu-ray přehrávače přes internet či přes vyžádaný fyzický disk od zákaznické podpory) nebo ty, o kterých se ví už delší dobu.

Pořád ale zůstávala spousta neznámých, které rozseknul až ultimátní FAQ se zodpovězenými 160 nejčastějšími otázkami na oficiálním blogu. Vše tam vyřčené platí pro Severní Ameriku, takže není vyloučeno, že se to ještě za těch pár dodatečných týdnů do vydání v ČR může změnit, avšak není to příliš pravděpodobné.

Definitivně je tak jisté, že PS4 nebude zpočátku podporovat sdílení videí přes nejpopulárnější službu YouTube (pouze Ustream nebo Twitch). Hodí se také vědět, že záběry z her vysílané přes Ustream se automaticky nebudou ukládat pro pozdější přehrání, pouze na Twitchi, a ještě si to musíte speciálně aktivovat.

Nadále platí, že vývojáři mohou zakázat nahrávání určitých pasáží hry (spoilery). Dobré je, že dokud nezmáčknete tlačítko SHARE na gamepadu, automaticky se hraní ukládat nebude, aby se tím zbytečně nezabíralo místo na harddisku. A že streamování či nahrávání záznamů nevyžaduje PS Plus, na rozdíl od nezbytného Goldu na Xbox One. Zdarma bez PS Plus půjde mimojiné i sdílení videí na Facebook, webový prohlížeč, srovnávání trofejí s ostatními, Remote Play na VITA atd.

Skalní hráče zamrzí prozatímní nemožnost asistence (pomoci) kamarádovi s hraním jeho hry na dálku přes internet. Tzv. sdílení ovladače bylo slíbeno na uvedení, že kdokoli z vašich přátel se může chopit vašeho ovladače a projít například nějaký zákeřný úsek hry, na kterém jste se zasekli. Na budoucí update firmware někdy v roce 2014 si musíme počkat i s funkcí "Suspend/Resume", která má dovolit uspání konzole a následné pokračování hraní přesně z toho samého bodu po probuzení.

Konzole také nedokáže přehrát muziku z hudebních CD nebo z vlastních MP3, ani na PS4 nebude funkce pro vizualizaci hudby jako na PS3. Zpočátku si tací uživatelé musejí vystačit s předplatným na cloudové službě Music Unlimited bez reklam za minimálně 5 dolarů. Nicméně prezident Sony Worldwide Studios Shuhei Yoshida na Twitteru dodatečně prohlásil, že ohlasy předá vývojářům pro zvážení jejich přidání do budoucna (startovní firmware 1.50 mimochodem lze aplikovat i přes USB, jen musíte být v Safe módu).

To se týká i chybějící podpory DLNA, takže svou PS4 minimálně letos nepřeměníte v media server, odkud byste si mohli přehrávat (streamovat) jakákoli videa nebo muziku z jiných zařízení ve své domácnosti, což přitom na PS3 šlo a bylo to docela oblíbené. Xbox One to ale rovněž neumožňuje, na rozdíl od předchůdce.

Nepotěší ani finální potvrzení nemožnosti připojit další externí harddisk ke konzoli, pouze půjde vyměnit ten hlavní (500 GB), pokud se dodrží rozměry (9,5mm, SATA II) a kapacita (160 GB). Velikost seznamu přátel se na PS4 rozroste z limitu 100 nově na 2000, což by snad mělo stačit každému. Vaše online ID si ani nadále nemůžete změnit, jen si volitelně zapnout doplňující ukazování vašeho skutečného jména.

Abychom skončili pozitivně: Podle Sony nebudou její vlastní tituly (PS4 first-party exkluzivity) používat Online Pass, ale u ostatních výrobců to nemůže vyloučit, protože to záleží jen na nich.

Tagged With

Comments

More Zpravodajství

Latest Articles