If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Co víme o PS5?

Přehledný souhrn, co zhruba od konzole čekat.

Uvedení Playstationu 5 je letos v celém herním průmyslu asi nejočekávanější událostí. Hry, jako je Fortnite a Assassin's Creed, poběží na nejnovějších technologiích a naše obrazovky se změní k nepoznání. A díky novému ovladači Dualsense nás také čeká mnohem plynulejší zážitek.

Tim Sweeney, generální ředitel společnosti Epic Games, předvídá, že technologie PS5 povede ke zdokonalení počítačových technologií a mezi fanoušky her se zapáleně spekuluje o tom, co přesně nová konzole přinese.

A my vám nejnovější aktuality ze světa PS5 právě teď přehledně shrneme, abyste věděli, co můžete od nové konzole po jejím uvedení koncem roku čekat.

Unreal Engine 5 od Epic Games

Společnost Epic Games je sice v posledních letech tahounem konzolových technologií, ale strhující kvalitou demoverze jejich Unreal Enginu byli překvapeni i skalní fanoušci. Společnost si pro svůj engine vybrala PS5 jako hlavní konzoli kvůli špičkovým možnostem a očekává se, že její software způsobí ve světě her revoluci.

V demoverzi jsme viděli dívku, jak prozkoumává staré ztracené město, a diváci přihlíží tomu, jak technologie Nanite a Lumen přivádí k životu překrásnou virtuální krajinu. Technologie Quixel Megascan dodává scénám filmových nádech, který běžně vídáme jen ve filmech, a nástroje jako Convolution Reverb zase zprostředkovávají neuvěřitelné zvukové efekty.

Společnost Epic Games tuto technologii opěvovala jako „kvantový skok" v herním světě a Tim Sweeney nazval PS5 „pozoruhodně vyváženým zařízením", pro které je přímo dělaná. Dále by rád oslovil mnohem širší hráčskou skupinu díky mnohem plynulejšímu chodu na mobilních platformách. I hráčům na telefonech bude zprostředkována ta filmová atmosféra a čeká je strhující zážitek.

Pryč je ta doba, kdy se hráči museli spokojit s hrami s nízkými nároky na výpočetní výkon a podprůměrnou grafikou, například u starých strategií. Teď budou mít ale pocit, jako by byli součástí vlastního filmu.

Očekávané hry pro PS5

Řada her pro PS5 hráče hezky navnadila a můžeme se těšit i na osvědčenou klasiku, která dostane v novém softwaru zcela jiný rozměr.

Společnost Epic Games na konferenci k Unreal Enginu oznámila, že pro PS5 vydá Fortnite, což je jejich vlastní hra, a těšit se prý můžeme na rychlejší načítání a mnohem větší kapacitu.

Ani fanoušci Red Dead Redemption (RDR) nepřijdou zkrátka, protože nás možná čeká vydání právě pro tuto konzoli. RDR2 pro PS4 přinášelo nadupanou akční zábavu a hráči mohli provádět například složité triky na koních nebo otestovat blackjackovou strategii v sérii hazardních výzev - a verze pro PS5 toho slibuje mnohem víc.

Mezi ostatní tituly patří Assassin's Creed: Valhalla, Silent Hill 5 a mimořádně populární Call of Duty s novou verzí Black Ops 5. Hráčům se zkrátka sbíhají sliny už z pouhé představy, že si tyto hry střihnou s novými možnostmi této konzole.

Datum vydání

Když vidíme všechny ty skvělé tituly, není pochyb, že se fanoušci PS5 určitě už nemohou dočkat. Jenže vyjádření Playstationu jsou stále velmi vágní a pro USA uvádí datum „svátky 2020", což může být kdykoli od konce října do začátku prosince.

Pokud ale uvážíme marketingové hledisko, že se budou chtít trefit do období vánočních nákupů, pak to nejspíš bude hned po Černém pátku, takže někdy v první polovině listopadu. PS4 se pro představu začal prodávat 15. listopadu v USA a 13. prosince v Česku.

Ti lačnější po informacích možná ocení úryvek z Tom's Guide. Podle informací od zasvěceného zdroje se ovladač Dualsense začne prodávat 20. listopadu, takže je logické, že konzole bude uvedena v ten samý den. Něco na tom asi bude.

Cena

Oficiální cena zatím nebyla potvrzena, stejně jako datum zahájení prodeje. Když ale uvážíme, že PS4 stál v roce 2013 původně 400 USD (asi 9 800 Kč), můžeme předpokládat, že PS5 bude po započtení inflace a rozšířených funkcí dražší.

Ve prospěch herních nadšenců by ale mohla hrát potenciální cenová válka s Xboxem. To tady už jednou bylo, když Playstation reagoval na konkurenční snižování cen, a možná se toho staneme svědky znovu při uvedení PS5 a nového Xboxu X.

Když se podíváme na ceny, které na internetu odhadují experti, můžeme očekávat cenu 450 USD (asi 12 000 Kč). Pro někoho to bude za hubičku, ale určitě se najdou i tací, kteří si rádi počkají, až cena klesne.

Budoucnost PS5

Kromě oznámení Unreal Enginu a zpětné kompatibility s PS4 se stále napjatě čeká na další vzrušující odhalení.

Jednou z klíčových funkcí bude podpora sledování paprsku, která umožní přirozenější přenos světla, a tím pádem i grafiku v rozlišení 8K. Konzole bude mít dále funkci průběžných aktualizací, aby herní zážitek nestagnoval, ale zlepšoval se ještě dlouho po zakoupení.

Spekuluje se také o tom, že by PS5 mohl disponovat i technologií 5G. Interpretace biometrických údajů, například míry pocení a srdečního tepu, by mohla hráčům zprostředkovávat doporučení, aby si od hry odpočinuli, případně vést k přizpůsobení samotné hry v reálném čase.

Je nevyhnutelné, že budou následovat diskuze o PS6, ale na konkrétnější informace si počkáme nejméně 7 let, pokud bude trend prodlevy mezi konzolemi stále stejný. Ostatně, už pouhý rok je ve světě technologií hrozně dlouhá doba...

About the Author

Eurogamer-Team

Contributor

Comments