Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Studie: Násilné hry jsou prospěšné

Alespoň pro klidné spaní vojáků.

Vždycky je příjemné si přečíst nějakou studii, která vliv her na člověka jednou neposuzuje negativně. To je i případ badatelky Jayne Gackenbachové z univerzity v kanadském Edmontonu. Gackenbachová na GDC oznámila, že vojákům a válečným veteránům prý hry ulevují od stresu a pomáhají jim zapomenout na traumata z války.

Celkem devadesát osm respondentů si badatelka rozdělila do dvou skupin tzv. hardcore hráčů, kteří denně nebo několikrát týdně tráví čas s Call of Duty, World of WarCraft, Red Dead Redemption a podobnými tituly, a příležitostných hráčů, kteří hrají jen párkrát do roka a často jen obyčejné/společenské tituly.

Ukázalo se, že hráči stříleček mají klidnější spaní a méně nočních můr než hráči obyčejných her kterým se ve snech často vrací traumata z války anebo zažívají pocity naprosté bezmocnosti. Podle autorky výzkumu tedy hraní stříleček pomáhá veteránům, aby se jejich mozek nějak srovnal se zkušenostmi z války - zároveň je prý udržuje v pozoru a zlepšuje jejich reakce v situacích ohrožení života.

"Proto si svoje herní konzole berou i do kempů a v táborech věčně hrají hry," řekla Gackenbachová v rozhovoru s časopisem New Scientist. "Vypadá to, že pro to mají dobrý důvod a neměli bychom jim v tom bránit."

Read this next