If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Dan Vávra se obul do médií kvůli nenávistné kampani na jeho osobu

Ocenil zastání od hráčů.

Kreativní ředitel Warhorse Studios nebyl v Chorvatsku pouze na dovolené, nýbrž také vystoupil na tamní konferenci Reboot Develop, což využil k tomu, aby si vyřídil účty s některými novináři a médii.

Jeho středověké RPG Kingdom Come Deliverance (Alza.cz) totiž bylo některými kritizováno za to, že nemá "správnou" vyváženost ras a pohlaví. Důležité ovšem je, že tak to prostě v historii bylo a tvůrci se snažili o historickou přesnost.

"Napsal jsem jen deset procent hry, zbytek má na svědomí dalších šest lidí. V kanceláři se mnou sedí anarchista či liberálové, přesto jsme se nezabili, takže když u nás máme rozdílné politické názory, ve hře nemůže být žádná moje propaganda," prohlásil Dan Vávra.

Mediální kontroverze prý vznikla z ničeho nic, najednou se na internetu objevily nenávistné články na jejich adresu, aniž by se jich kdokoli zeptal na názor. Většina článků prý byla navíc napsána ve stylu, že se ještě nic nestalo, ale mohlo by se to stát.

"V mainstreamovém magazínu byl článek o tom, že prý Hedvábná stezka vedla z Olomouce do Prahy. Ale každý, kdo chodil na základní školu, ví, že vedla z Číny do Turecka. Dokonce existují mapy na Google, které ukazují její přesnou trasu. Ale prý jsme těmi špatnými, protože Hedvábná stezka prý vedla do Prahy, což je naprosto neuvěřitelný výrok," ulevil si Vávra v reakci na to, kudy by se do Posázaví ve středověku možná mohli dostat nějací lidé jiné rasy či barvy pleti.

Dále si postěžoval, že někteří redaktoři citovali historika, kteří neexistuje. Ti spolupracující s Warhorse na hře nechtěl Vávra záměrně jmenovat z toho důvodu, aby jim profesně neublížil a nezdiskreditoval jejich práci, protože kdokoli je prý spojen s jeho "toxickou" osobou, může být pak za to pranýřován. Jde prý o sedmdesátiletého historika, největší autoritu u nás, která perfektně zná dané období.

Někteří lidé prý Vávru soudili jen dle toho, co si označil jako oblíbené na Twitteru či na YouTube, nemusel to ani vyloženě psát. Pochválil jen německý Gamestar, ač jeho článek přišel až po lavině nařčení. Rozhovor pro Kotaku prý byl v pohodě, ačkoli z něj bylo cítit, že je tazatel hodně zaujatý. Jinak se ho prý nikdo na nic ohledně kontroverze nezeptal, což ho mrzelo.

Vávra závěrem přednášky ocenil, že fanoušci se jich obvykle zastali: "Naštěstí hráči byli na naší straně. Když se obvykle podíváte do komentářů pod těmi nenávistnými články, otočilo se to proti těm magazínům, kteří s nimi vyrukovali. Vážně jsem zvažoval, že opustím herní scénu, protože toto všechno jsem v životě nepotřeboval."

Kontroverze prý prodejům Kingdom Come neublížila, dle Vávry jsou "lepší, než očekávali".

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings .

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments