If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Modčiperovi konzolí hrozí deset let

Americký student čelí vážnému obvinění.

Univerzitní student z Anaheimu čelí vážnému obvinění, resp. hrozbě až deseti let strávených ve vězení. Za vším mají být jeho nelegální aktivity - upravování videoherních konzolí (PS2, Xbox, Wii) způsobem, aby následně mohly přehrávat pirátské kopie originálních her.

Jeho zatčení přitom předcházelo obvinění o porušení autorských práv, přičemž při předchozí domovní prohlídce - na základě tipu ESA (Entertainment Software Association), bylo zajištěno deset různých herních konzolí. Student se ovšem dle svých slov necítí vinný a byl následně propuštěn na kauci ve výši 5,000 USD.

Sluší se připomenout, že v roce 2007 byl v USA již odsouzen muž, u něhož se při domovní prohlídce našlo přes tisíc pirátských kopií her. Jiný muž, u něhož byly pro změnu nalezeny tisíce pirátských filmových DVD, vyfasoval v USA začátkem tohoto roku 10 měsíců a pokutu ve výši 5,000 USD.

Ovšem v obou případech šlo o prokazatelné poškození, zatímco u výše naznačeného modčipování konzolí se na vinu pohlíží poněkud nejednoznačně. O čemž koneckonců vypovídá i stará kauza z Austrálie, kde byl za podobné aktivity obviněný subjekt zproštěn viny.

Taková zajímavost na konec. V ICE (Immigration and Customs Enforcement) zprávě z roku 2008 se praví, že pirátství a padělání stojí americkou ekonomiku ročně na 200 miliard USD a dále pak 750,000 pracovních příležitostí.

Comments