Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Deus Ex 3 se stahuje z některých obchodů

Kvůli kontroverzním praktikám GameStopu.

Největší obchodní řetězec GameStop, specializující se pouze na hry, si teď zadělal na pořádný průšvih. GameStop totiž začal ze svých obchodů stahovat PC verzi Deus Ex: Human Revolution jen proto, že krabice obsahovala kupon na OnLive verzi hry.

Ale popořadě. Všichni zaměstnanci GameStopu nejprve obdrželi od vedení příkaz, aby otevřeli nové kopie Deus Ex: Human Revolution a odstranili z krabice kupón, který zákazníkům umožňoval hrát Deus Ex: Human Revolution na streamovacím herním systému OnLive.

Ano, čtete správně - obchod otevřel zapečetěné krabice nové hry a odstranil z nich obsah, který zákazníkům dává vydavatel v ceně hry. Pak tuto již otevřenou krabici prodával GameStop jako novou. A nejedná se skutečně o jeden jediný obchůdek, GameStop má pobočky v různých zemích světa a jde opravdu o největšího specializovaného kamenného prodejce her na světě.

V příkazu zaměstnancům se doslova píše:

"Prosím o okamžité odstranění a zničení OnLive kupónů ze standardní PC verze Deus Ex: Human Revolution. Naším cílem je, aby se po tomto oznámení kupóny nedostaly k žádným zákazníkům," přikázal prodavačům Josh Ivanoff, který v GameStopu zastává pozici Field Operations Manager.

Fotku tohoto příkazu se podařilo získat webu Gamespy a nezvásilne to potvrdil i web ArsTechnica.

Giant Bomb se podařilo získat vyjádření všech zúčastněných stran - zatímco vydavatel Deus Ex: Human Revolution, Square Enix i OnLive nejprve odmítli celou situaci komentovat, GameStop se vyjádřil následovně:

"Kupóny jsme odstranili proto, že jako žádný prodejce nechceme v našem obchodě propagovat naši konkurenci, její nabídky a služby. Kupóny byly do her přibaleny bez našeho vědomí."

Další fází bylo stažení PC verze Deus Ex: Human Revolution z prodejen GameStopu. Giant Bomb získali interní email přímo od zaměstnance GameStopu, ve kterém se píše: "V současné chvíli prosím stáhněte všechny kopie standardní verze Deus Ex: Human Revolution a dejte je do skladu. Později je vrátíme."

Ptáte se proč GameStopu tolik vadí kupón pro streamovanou verzi hry, když se jedná o kamenného prodejce? GameStop už totiž není jen klasický kamenný prodejce a pracuje na vlastním systému streamování her. Do celé sítě GameStopu patří i digitální distribuční systém Impulse od Stardocku.

O vlastní službě pro streamování her se pak píše v další části interního emailu: "Protože GameStop vyvíjí vlastní streamovací službu v naší Spawn Labs Cloud Computing Division, jedná se o kupón pro konkurenční službu."

Square Enix se pak k celé kauze oficiálně vyjádřil následovně:

"Součásti krabice Deus Ex: Human Revolution pro PC byl kupón od třetí strany, který do krabic vložil Square Enix. GameStop o tomto kroku nebyl informován a Square Enix respektuje právo GameStopu mít poslední slovo ohledně obsahu produktů, které prodává a možnost si je dle svých nařízení upravit. Square Enix vybízí hráče, kteří si chtějí koupit PC verzi Deus Ex: Human Revolution bez dodatečných kupónů, aby si hru koupili ve kterékoliv ze čtyř tisíc poboček Gamestopu v Americe, nebo aby si koupili digitální kopii na www.gamestop.com."

Proč nakonec ta pokorná omluva, i přes zásah do zapečetěných krabic? Inu, jakkoliv se mohou PC hry prodávat slušně pouze v digitální formě, vydavatelé žijí z konzolových her a ty se musí prodávat v krabicích. Square Enix tak největší herní řetězec obchodů chtě nechtě potřebuje a nebylo by moudré si GameStop kvůli jedné PC hře znepřátelit.

Celé to ale jen ukazuje jasné směřování herního průmyslu. Šéfové kamenných herních obchodů dělají všechno pro to, aby zpomalili digitální distribuci, která bude za pár let bez pochyby dominovat, právě na úkor kamenných herních obchodů.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Deus Ex: Human Revolution

PS3, Xbox 360, PC, Mac

Related topics
About the Author

Adam Homola

Contributor

Comments