If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Dojde českým obchodům F1 2010?

Updatováno o vyjádření distributora.

Update (16:16): Český distributor Conquest právě v reakci na článek Eurogameru vydal tiskovou zprávu, která v zásadě ujišťuje hráče, že krabicové verze F1 2010 v našem regionu rozhodně nedojdou. "Společnost ConQuest entertainment a.s., oficiální distributor F1 2010, by ráda uklidnila české fanoušky těchto fenomenálních závodů," začíná tiskovka a dodává: "Oficiální hra F1 2010 vyjde 24.9.2010 na disku v klasickém balení pro všechny platformy, Playstation 3, Xbox 360 a především PC a bude nadále k dostání v této podobě."

V pátek jde do prodeje simulátor F1 2010, ale nemusí tomu tak být i dál. Třeba ve Velké Británii bude hra poprvé distribuována pouze digitální formou, což teoreticky ohrožuje i další zásobu verzí F1 2010 pro český trh.

Zjištění britského Eurogameru tedy znamená zásadní převrat v dosavadní politice Codemasters, kteří podobně jako ostatní velcí vydavatelé své stěžejní tituly doposud vydávali i v krabicových verzích.

Jenže ve Velké Británii nakonec krabicovku F1 2010 dostanou pouze ti, kdo si hru s předstihem předobjednali na internetu - do klasických kamenných obchodů už se hra nedostane. Podle mluvčího Codemasters jde o rozhodnutí "specifické pro region Velké Británie, kde podle marketingových odhadů převažuje prodej digitálních her nad distribucí krabicových titulů pro PC".

"Toto rozhodnutí navíc kopíruje trend z USA, kde je hra k dispozici výhradně v digitální podobě," dodal mluvčí Codemasters. Tomu se těžko divit, ostatně podle statistik NPD prodeje digitálních verzí her ve Spojených státech v 1. polovině roku 2010 opět zásadně překonaly výtěžek klasických kamenných obchodů.

Nevídaný krok Codemasters v Británii ale není radno podceňovat, protože dost pravděpodobně se jedná o takový testovací balónek: pokud by se F1 2010 v digitální distribuci dařilo, může to znamenat, že napříště stihne podobný osud třeba i další áčkové tituly firmy. A jednou takhle krabicová vydání definitivně začnou mizet i v Evropě, kde se zatím kamenným obchodům přece jenom daří víc než v USA a Británii.

Pro české hráče má tahle zpráva ještě jeden výrazný charakter, protože právě přes Velkou Británii k nám velcí distributoři dováží většinu svých her. Pokud by tady začaly krabicovky mizet, může se to snadno podepsat i na dostupnosti her v našem regionu. Je také teoreticky možné, že kvůli absenci krabicových verzí F1 2010 ve Velké Británii by u nás hra mohla snadno dojít poté, co obchody rozprodají první várku.

Eurogamer za tímto cílem zkontaktoval českého distributora hry Conquest, který ale momentálně nemá k dispozici bližší informace. Kauzu budeme nadále sledovat.

Hlasy po konci jedné éry, v níž jsme si zvykli nakupovat hry v kamenných obchodech, zaznívají stále častěji - naposledy z úst šéfa Beautiful Game Studios neboli autorů Championship Manager. Ti se rozhodli pozastavit svoji dlouholetou sérii fotbalových simulátorů právě kvůli upadajícím prodejům her pro PC. "Podle mě krabicové hry pro PC už dlouho nevydrží, je to přežitek," řekl Eurogameru šéf studia Roy Meredith.

V internetovém obchodě Xzone se F1 2010 začne prodávat přesně na premiéru, tzn. od tohoto pátku.

Od věci není ani víkendová citace šéfa Kinectu, který se Game Informeru svěřil se šokujícím názorem: "Skoro nikdo už na PC nehraje střílečky, dneska je to všechno o konzolích."

Comments

More Zpravodajství

Latest Articles