Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

DOJMY z rozehrání The Dark Pictures: Man of Medan

Jak se hraje interaktivní film na lodi?

Studio Supermassive Games je u nás známé díky své hororové PS4 exkluzivitě Until Dawn, která byla v roce 2015 velmi kladně přijata. Ve snaze navázat na tento úspěch zakládají novou sérii The Dark Pictures Anthology. Její první díl Man of Medan bude na konci srpna vypuštěn v plné verzi a to nejen pro PS4, ale tentokrát už i pro Xbox One a PC (Steam). My dostali příležitost vyzkoušet si v předstihu novinářskou preview-verzi.

Herní žánr Man of Medan by se dal asi nejsnáze přirovnat k adventurám. Nejedná se ovšem o klasický styl „point and click" ale spíše o interaktivní film s aktivním zapojením diváka. Dění na obrazovce se ubírá po nalinkovaných kolejích, ale s obrovskou spoustou výhybek, které představují hráčova rozhodnutí. Jinými slovy dění ve hře plyne automaticky, ale ve správnou chvíli musíte rychle zareagovat buď mačkáním správného tlačítka, nebo se během krátkého časového limitu rozhodnout, jak se ve vyhrocených situacích zachovat. Svou volbou vybíráte reakci nebo slovní vyjádření aktuálně ovládané postavy.

Důležité je pochopit, že tyto volby mají zásadní význam na vývoj děje a o každou hratelnou postavu můžete špatným rozhodnutím přijít, protože je smrtelná. Nicméně ztrátou dané postavy hra nekončí, příběh lze dohrát mnoha způsoby a počítá se smrtí kohokoli z počáteční party lidí. Už nyní se vývojáři prořekli, že hlavní dějovou linku by mělo být možné dokončit ve hře jednoho hráče za zhruba pět hodin.

Na druhou stranu se přímo počítá s tím, že se budete snažit o opakovaný průchod hrou, abyste rozkryli všechny možné dějové odbočky a dalším cílem by měla být snaha o záchranu (přežití) více hratelných postav. Je asi jasné, že při prvním hraní budete mít ztráty největší, ale napříště se už poučíte a budete vědět, že některé situace, lze vyhodnotit jinak a lépe.

Hratelná ukázka, kterou jsme dostali k dispozici, obsahuje pouhý výsek z finální hry (cca třicet minut) v singleplayeru nebo online kooperativním multiplayeru. Děj se odehrával v noci na rozbouřeném moři, kdy byla z ničeho nic loď party lidí přepadena novodobými piráty a zajata. Nikdo netušil, co přesně chtějí, ale já se mohl rozhodnout, jestli budu zachovávat co možná nejpasivnější postoj kvůli ochraně lidských životů nebo naopak jít do rizika ve snaze zvrátit skoro bezvýchodnou situaci. Navíc jsem byl i vystaven morálnímu dilematu, jestli prozradit jednoho ukrytého člena posádky, o kterém piráti dosud nevěděli, nebo zachovat mlčení a dát v sázku jeho život, když loď začala nabírat vodu a hrozilo jeho utonutí.

Nutno dodat, že demo poodhalilo již známou část hry z různých předváděček a končí právě ve chvíli, kdy je objevena záhadná loď duchů. Man of Medan má jinak kromě hry pro jednoho hráče i dva multiplayerové režimy. V tomto demu tak byl odemčen ještě mód s názvem „Shared Story", který předpokládá, že k hraní přizvete někoho z vašich online přátel. V tomto režimu pak každý z vás ovládá své postavy a musí se vypořádat s rozhodnutími, které učiní další lidský spoluhráč. Tím pádem to není tak přímočaré, jako když hraje člověk sám za sebe a všechna rozhodnutí jsou jen na něm a ještě musí protáčet všechny hratelné charaktery ve hře.

V multiplayeru se navíc cesty postav mohou i rozdělit a zase se spojit, přičemž každému se na obrazovce v daný moment odehrává jiná scéna a odlišné dialogy. Ve finální hře pak bude ještě offline multiplayer nazvaný jako „Movie Night", který umožní až pěti lidem hrát u jedné obrazovky (zřejmě dojde ke střídání hráčů ala hot-seat). Movie Night byl ale v demu zamčený, takže ho nebylo možné vyzkoušet.

Watch on YouTube

Špatná zpráva na konec je, že zahraniční vydavatel vůbec nepočítá s českou lokalizací, která tady citelně chybí. I když si zapnete anglické titulky, musíte umět angličtinu na výbornou, protože děj má spád a akční scény jsou rychlé, takže i dvojřádkové texty probliknou na obrazovce jen na pár vteřin, což pro slabší angličtináře může být zásadní problém.

To samé platí i o nutnosti se rychle rozhodnout a vybrat správnou odpověď při běžícím časovém limitu. I tady platí, že se můžete dopustit fatální chyby jen díky nesprávnému pochopení významu nebo příliš krátké době, kdy musíte text v hlavě zpracovat. Naplno se tak ukazuje, že například úsilí Sony u jejích PS4 exkluzivit, které v řadě případů vyšly s českými titulky, má opravdu velký význam. Naopak, výhodou bude od začátku pouze poloviční cena (799 Kč) oproti té běžné u nových her.

Nejnovější hry testujeme na výkonném počítači LYNX Grunex UltraGamer 2019+.

Read this next