If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Domácí simulátor bezdomovce vychází ve finální verzi i jako sběratelská krabicovka

+ startovní trailer, plány a ohlédnutí od tvůrce.

V tom, co svou grafikou může někoho odradit (navzdory postupnému vylepšování oproti staré verzi), se skrývá komplexní simulátor bezdomovce. S propracovanými RPG a survival mechanismy, navíc zasazený do důvěrně známých reálií. Byť se název Praha nikde neužívá, je očividné, že byla pro některé části zdejší Praslavi předlohou, viz třeba Hlavní nádraží, Nuselský most či Pražský hrad. Poznáte tady i příslušníky Městské policie nebo třeba stírací losy.

Ale není to jen nějaké vlastenectví, které zařizuje chválu - stačí se podívat na velmi kladné uživatelské recenze na Steamu od cizinců, kteří nahráli vyšší desítky hodin a tvrdí, že pořád je něco nutí v hraní tohoto originálního námětu pokračovat.

Dnes domácí studio Perun Creative z Ostravy a Olomouce oznámilo, že se Hobo: Tough Life po dlouhém vývoji přehouplo z Early Access do finální verze, což doprovodilo startovním trailerem níže.

Hra v češtině je navíc u nás k dispozici i krabicově ve dvou edicích. Ta speciální za 699 Kč obsahuje navíc CD se soundtrackem, mapu a DLC.

Ve sběratelské edici za 1699 Kč potom naleznete kulicha, placatku a mapu. Na Steamu je digitálka malinko levnější, ale samozřejmě tam nemáte ty fyzické bonusy.

Hlavní programátor Jiří Vašica start okomentoval takto:

"Vývoj se naplno rozjel v prosinci 2015, v březnu 2016 Steam Greenlight a v červenci 2017 zahájení Early Accessu. Byla to dlouhá a velmi náročná cesta. Za tu dobu jsme se přeměnili z garážového projektu v prosperující firmu o dvou studiích. V době covidové, kdy i věci jako kartón jsou nedostatkovým zbožím, se podařilo realizovat fyzickou distribuci včetně sběratelky. Díky beskydskemu pivovaru pak máme i vlastní pivo. Na konci roku nás čekají konzole a rozjíždí se preprodukce na dalším projektu. Nechť je tato naše cesta inspirací pro všechny začínající projekty a vývojáře. Ať se vám všem daří a hodně zdaru."

Uložené pozice ze starších verzí jsou technicky kompatibilní, ale nic není garantováno kvůli jiné verzi enginu v 1.0. Tvůrci proto důrazně doporučují začít hrát od začátku, abyste předešli pozdějšímu zklamání z nějakých potíží.

Budoucí aktualizace Hobo nemají být tak časté jako v éře Early Access, ale počítá se s více jazyky a řadou patchů, jakmile si vývojáři trochu odpočinou a naberou síly.

"Vítejte v Praslavi - chladném středoevropském městě, které se s přicházející zimou stává ještě chladnějším. Praslav se zotavuje z desetiletí strávených v područí komunistického režimu a období politického neklidu, jenž následoval po skončení Studené války. Přestože většina obyvatel s nadějí očekávala příchod kapitalismu a demokracie, byli i tací, kteří se novému socio-ekonomickému klimatu přizpůsobit nedokázali. Než se nadáli, ocitli se na ulici bez střechy nad hlavou. Vy jste jedním z těchto lidí.

Dávejte pozor na své potřeby a další proměnné, které spolu realisticky interagují - zůstat v suchu, v teple a sytý nebude Vaší jedinou starostí. Špatná hygiena a špinavé oblečení produkují zápach, nízké teploty zvyšují riziko onemocnění, a každý kousek pozřené potravy musí taky někdy vyjít ven. Jak daleko budete ochotni zajít, abyste přežili? Vybírejte kapsy kolemjdoucích, vloupejte se do budov, a spolčujte se s rozličnými kriminálními živly. Když to bude nutné, vezměte si, co potřebujete, silou. Nejste však akční hrdina. Dobře promýšlejte své činy, neboť následky jsou často vážné a zisky jen málokdy převažují rizika.

bývá Vám pouze posledních pár dnů podzimu, využijte je tedy moudře. Schraňujte zásoby, vybavení a materiály, které Vám pomohou v přežití nejkrutějšího ročního období. Počasí lze jen stěží předvídat, ale jedno je jisté - každý další den je chladnější než ten předešlý. S trochou štěstí se třeba i dočkáte jara. Pamatujte ale, že štěstěna přeje připraveným. Na rozdíl od ostatních survival her je jedním z pilířů Hobo: Tough Life poutavý narativ. Zažijte desítky příběhů inspirovaných skutečnými lidmi a událostmi. Plňte questy, potkejte zajímavé postavy, získejte si důvěru ostatních, udělejte si spojence i nepřátele, připojte se k různým frakcím, a najděte své místo v praslavských ulicích.

Možná na Vás večer nečeká vyhřátý byt, ale stejně tak nemusíte spát na lavičkách v parku. Najděte vhodné místo a dejte se do práce. Postavte zdi a přístřešky, které Vás ochrání před nepřízní počasí. Sbírejte nábytek, dekorace a jiné podivuhodnosti. Vybudujte si skutečně Váš vlastní úkryt. Je přežívání o samotě příliš náročné? Pozvěte si někoho na pomoc. Hra podporuje online co-op pro až 4 hráče. Hrajte sami, s přáteli, nebo i s úplnými cizinci. Spojte se, sbírejte zdroje, postavte slum a společně přežijte zimu Už více než deset let se nenašel nikdo, kdo by bezdomovecké party spojil dohromady. Trůn krále bezdomovců zel prázdnotou už příliš dlouho. Kdo si dokáže vydobýt dostatek úcty a ukáže, že je hoden vést komunitu bezdomovců? Budete to Vy?"

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments