If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Duke Nukem Forever

Zahráli jsme si demo a házeli hovínky.

Tak snad jasný důkaz, že se opravdu chystá vydání Duke Nukem Forever, skýtá právě vydané demo, které je ale zatím určené pouze pro novináře a členy Dukova klubu, kteří si hru předobjednali. Pro stažení je možné dokonce zvolit jakoukoli verzi hry, já jsem samozřejmě dal přednost té počítačové, kterou distribuuje Steam. Demo nabízí výsek ze dvou úrovní, přičemž ta první se odehrává v útrobách stadionu pro americký fotbal týmu Devastators a ta druhá vás přesune do pouštní oblasti Andersonova dolu.

Na první pohled mě zarazila jasná zastaralost grafiky, která kromě vyššího rozlišení a několika nových efektů jasně evokuje jednoduché pojetí obrázků původního starého Duka 3D. Jasně, někteří nad zhruba pět let starými obrázky ohrnou nos, ale já musím uznat, že se mi zdejší Dukovský styl vizualizace docela líbí, jakkoli musím akceptovat, že na dnešní dobu je grafika ryze podprůměrná, i když alespoň nenáročná. Na mé sestavě C2D 3.0 GHz, N260GTX 896 MB, 3 GB RAM jsem na nejvyšší detaily při 1680x1050 bodech dostal kolem 70-80 FPS.

Hra ale zase nabízí nebývalou interaktivitu a solidní zničitelnost prostředí, v čemž už nový Duke rozhodně poslední housle nehraje. Už jen úplný začátek dema, kdy se vymočíte do pisoáru (už bez toho rozkostičkování jako v dřívějších videích), je jasným důkazem, že tady se na nějaké pionýrské chování zkrátka nehraje! Však na to samé můžete použít i záchod opodál. Jaký je Duke pořád zvrhlík snad nejlépe ilustruje, že se neostýchá vzít do ruky hovínko přímo z mísy, ale toaleťák opodál už interaktivní není. Když pak bobek s úšklebkem odhodí na podlahu umývárny devastatorů, smradlavá tyčinka nechá na zemi pěkně hnědé šmouhy...

Podobně lze pustit vodu, sušák na ruce, použít pítko, dále rozbíjet dřevěné bedýnky, petrolejové lampy, výbušné sudy a vybrané předměty lze jak vidno i házet. Kromě toho Duke umí natáhnout jednu pěstí a samozřejmě používat až dvě zbraně najednou, včetně pistolí, brokovnic, automatů, výbušnin a RPG. Zbraně se přitom povalují všude kolem, zabírat se dají i po mrtvých prasatech, přičemž kvituji, že jejich rozstřílená torzíčka okamžitě nezmizí, jako ve většině konkurenčních her.

Muniční bedýnky se občas nacházejí taktéž po úrovních, takže je jasné, že tady nedostatkem střeliva nikdo trpět nebude. Malou laskominou v demu je i zmenšovací puška, přičemž prasata se ale po chvíli zase zvětší. Na konci prvního levelu pak čekal první boss v podobě jakéhosi přerostlého mutanta jménem Cycloid, jehož název tak trochu odkazuje na jeho jediné oko. V tomto souboji jsem rázem poznal, že na nějakou taktiku se tu nehraje a stačí prostě jen korzovat okolo, občas se vyhnout Cykloidovým střelám a jen to do něj na plné koule sypat, co se do něj vejde.

Poslední a druhá úroveň v demu pak nabídla i trochu toho poježdění skrze řízení Dukova offroadu Mighty Foot, s nímž ale jen stačilo za pomoci turba přejíždět sporadická prasata na cestě. Po chvíli už nastala finální scéna v dole, kde už jsem musel trochu přemýšlet (ale opravdu jen trochu) a zhruba po půl hodince hraní bylo demo u konce. V něm jsem na nějakou výraznější chybu nenarazil, snad jsem jen postrádal zvuky chození po plechové střeše, které zcela chybí a jsou nahrazeny instantním křupáním chůze po písku.

Možná jedinou větší změnou oproti původnímu Dukovi je nyní již jen automatické ukládání skrze střídmě rozmístěné checkpointy, manuální uložení není možné. Ovšem malou úlitbou je jednak pomůcka pro zaměřování, ale hlavně v klidové poloze automaticky doplňovaný život. Do vod přímočarých a jednoduchých stříleček, kam ostatně Duke vždy rád patřil, míří i klasické pohybové dovednosti, v nichž najdete pouze dočasný sprint a možnost pokleku. Dukově nátuře je přece zcela proti srsti jakýkoli kryt, on jde vždy zcela přímo na věc, což potvrdil i ten souboj s bossem na fotbalovém stadionu.

Myslím, že extrémně vysoké recenze po tolika letech nový Duke asi nedostane a mnohé zřejmě odradí hlavně jeho zastaralá grafika a možná i herní mechanismy, které se od dob prvního dílu vlastně vůbec nezměnily. Všichni ostatní Dukovi fanoušci se ale můžou těšit na pěknou várku peprného střílení vepřového, která jasně odkazuje ve všem dobrém i špatném na původní Dukovy hry. Duke Nukem Forever se ohlásí již příští pátek 10. června na PC, PS3 a X360.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Duke Nukem Forever

PS3, Xbox 360, PC

Related topics
About the Author

Michal Jonáš

Contributor

Comments