If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Duke Nukem umřel díky portu na X360

Soudní spisy odhalily zajímavé věci.

Už od roku 1997 se pracovalo na očekávaném pokračování 3D střílečky Duke Nukem. Je to asi nejdéle, co se kdy na nějaké hře pracovalo. Jenže pak přišel květen tohoto roku, 3D Realms ohlásilo, že nemají peníze, vyházelo všechny své zaměstnance, kteří na Duke Nukem Forever pracovali a byl konec. Projekt, na který fanoušci léta čekali, už nejspíš nikdy nebude dokončen. A to se nelíbilo vydavateli Take-Two, který do hry investoval spoustu peněz a stále na ni drží exkluzivní distribuční práva. Na hru, kterou nejspíš nikdy nebude mít šanci vydat.

Jelikož se teď dostala ven přímo žaloba Take-Two (pokud umíte právní angličtinu a zajímá vás to, všechny stránky si můžete pročíst například zde), víme pár dalších detailů. 3D Realms byli nuceni vyházet vývojářský tým pracující na DNF kvůli tomu, že neměli dostatek financí na další výrobu (Take-Two pouze za 12 milionů dolarů koupili práva na distribuci Duke Nukem Forever, nefinancovali jeho výrobu - kromě necelých 3 milionů na zálohách). To už jsme slyšeli. Novinkou je, že 3D Realms se zasekli zejména kvůli požadavku Take-Two, kteří chtěli také port pro Xbox 360.

Na začátku roku 2009 se prý Take-Two zeptali lidí ve 3D Realms, zda by byli schopni udělat také port Duke Nukem Forever pro Xbox 360. 3D Realms údajně chtěli na tento vývoj peníze. Hodně peněz. Take-Two jim je nechtělo dát a tak se rozhodlo využít bod v jejich smlouvě, který jim povoloval vzít zdrojový kód hry a nechat port pro Xbox 360 vyrobit nějakou jinou společností. Jenže 3D Realms mezitím vyhlásilo krach a k Take-Two už se zdrojové kódy prostě nedostaly. Pro Take-Two, kteří mají podle smlouvy práva na výrobu Duke Nukem Forever pro konzole, by to vlastně byla jediná možnost, jak s hrou ještě něco udělat. Kdyby získali zdrojové kódy nedokončené PC verze, mohli by najít vývojáře, kteří by hru dokončili pro Xbox 360 a prodávat by se mohl alespoň na této konzoli. Takhle nemá Take-Two nic. Proto celá ta žaloba.

Asi nejvíc šokující zvrat je v dokumentech tvrzení Take-Two, že 3D Realms má tajné zahraniční účty, kde mají dostatek peněz na dokončení hry. Jako z nějakého špionážního filmu!

Comments