If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Česká hra o emigraci se dostala až do BBC

O hororovém útěku z vlasti.

Pro žurnalisty velmi vděčné téma se muselo někde projevit: nezávislá hra od českého animátora Ondřeje Švadleny se včera dostala až do britského BBC, které následovalo list The Guardian.

Atraktivní je hned z několika důvodů. Předně kvůli současné uprchlické krizi a také kvůli tomu, že se jedná o herní zpracování skutečného osobního příběhu, kdy šestiletý tvůrce v roce 1984 s rodiči emigroval z komunistického Československa. Při cestě do Rakouska se museli vyhýbat tajné policii a potýkat se s různým nebezpečím, než se dostali do Kanady, kde později vyrostl a stal se známým autorem krátkých filmů.

Ve strašidelné hře ovládáte starou Škodu 120, která jede temnou krajinou, pronásleduje ji údajně velmi chytrá umělá inteligence a posádka se snaží o přežití. Vše se odehrává v hnijícím a znečištěném světě, kde chybí slunce a cílem je dostat se do vysněného místa.

"Mám občas pocit, že lidem chybí něco nového. Triple A hry jsou zavedené a další díly většinou nic nového nepřináší. I proto jsem zvolil téma honičky a úniku ve spojení s antiutopickým světem. Je to něco čerstvého a nevídaného. I ve filmech mě zajímaly věci a směry, které ještě nebyly prozkoumány. Zároveň si myslím, že se to lidem líbilo, protože to v nich vyvolává původní strach, který v nás je," řekl Švadlena před pár dny pro Aktualne.cz.

Útěk z Československa běží na Unity engine a po dostání se do zahraničních médií se prý autorovi ozvalo se zájmem na tucet vydavatelů, příčemž zatím v tomto směru není nic rozhodnuto. Hratelné demo by se mělo objevit v létě příštího roku.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments