Battlefield 3 Články

Rozhovor o budoucnosti Battlefieldu a ohlédnutí za vývojem

I o životnosti hry, stále kratším singlu, či recenzích.

Eurogamer měl nedávno možnost navštívit studio DICE a popovídat si přímo s výkonným producentem hry Patrickem Bachem, čímž navazujeme na dřívější obsáhlý rozhovor o Battlefieldu 3 s šéfem studia Karlem Magnusem Troedssonem, jež jsme pořídili ještě na Gamescomu. Patrick Eurogameru prozradil své názory na problematiku okolo online pasů nebo řekl, jaké mají plány na podporu hry. Dojde i na krátkost singleplayerů v dnešních first-person střílečkách a samozřejmě i na budoucnost celé série Battlefield.

Přední zahraniční weby nespokojeny s podpultovým BF3

Bojí se někdo jejich recenzí nebo o co jde?

Jestli sledujete přední herní weby ve světě, jako třeba GameSpot, Kotaku nebo GamesRadar, asi jste si všimli, že poslední dny se tam nemluví o ničem jiném než o zvláštní podpultové dostupnosti Battlefieldu 3 pro recenze. "Pro všechny, kdo se ptají: Naše informování o Battlefieldu 3 začne, jakmile dostaneme přístup ke kterékoli verzi hry," utrousil dnes odpoledne trochu naštvaně šéfredaktor Kotaku Brian Crescente na Twitteru. To RockPaperShotgun to zase vzali s humorem.

Je vaše PC připraveno na Battlefield 3?

Budete muset upgradovat? A na co z HW se soustředit?

V době, kdy se vývoj většiny AAA titulů přizpůsobuje konzolím, převažuje názor, že je high-endová PC grafika věcí minulosti, reliktem zašlé éry. Ale již tento týden se zastánci stolních počítačů dočkají malého zadostiučinění, protože to Battlefield 3 od studia DICE změní: jeho engine totiž umí využít architekturu moderního hardwaru naplno a hra samotná je technologicky o míle napřed před jejími konzolovými bratříčky. Data ze Steamu nám ukazují, že dnes nemá drtivá většina všech hráčů na Battlefield 3 doma potřebné železo. Nastala tedy právě nyní ta správná chvíle k zásadnímu upgradu našich počítačů?

Srovnání Battlefieldu mezi X360 verzí s HD Pack a bez

Rozdíly jsou hodně viditelné + další obrázky.

Doinstalování tzv. HD Packu k xboxové verzi Battlefieldu 3 na harddisk konzole tvůrci dopředu doporučovali, protože streamování kvalitních textur přímo z DVD mechanik jeho engine nedává. Avšak nebylo jasné, jestli ten rozdíl v grafice bude díky tomuto 1,5 GB balíku textur (půjde dostáhnout i z Xbox Live) viditelný již na první pohled.

Jak se pilotům NATO líbí Battlefield 3 a hry obecně?

Reportáž z hangáru na ostravském letišti.

Na ostravském letišti Leoše Janáčka se nedávno na Dnech NATO sešly desítky tisíc vojenských fanoušků. Přišli obdivovat vojenskou techniku a vůbec všechno, co mělo alespoň nějakou spojitost s armádami Severoatlantické aliance. Letos do programu přispěla jednou položkou i česká pobočka Electronic Arts - všem návštěvníkům a účastníkům Dnů NATO představila jednu hratelnou misi z netrpělivě očekávaného Battlefieldu 3.

9. podcast: Uncharted 3, Batman: Arkham City, Heroes VI

Dojde i na MW3 vs BF3, Hitmana, exkluzivní dohody.

Na devátém podcastu českého Eurogameru doplnil redakční trio ve složení Adam Homola, Aleš Harazim a Honza Doskočil nový host - recenzent a zkušený překladatel her (mj. Skyrimu), Martin Frey. Začali jsme zostra a to debatou o jednom z největších hitů roku, Uncharted 3 (00:54). Aleš už ho dohrál v singleplayeru a s Adamem chvíli hrál kooperativní režim. Je třetí díl lepší než dvojka? Co kluky štvalo? Nebylo všechno vyzrazeno v dřívějších videích na výstavách? Udrží si plná hra tempo, o němž se psalo v dojmech z rozehrání? A co si představit pod maniakálním důrazem tvůrců na drobné detaily? Konečný verdikt ale až v recenzi Uncharted 3, kterou napíše Aleš na pondělní večer (24.10.).

Reportáž z EA GameShow

Jak se líbila předváděčka pro veřejnost v klubu?

Česká pobočka EA pořádala v sobotu 8.10.2011 herní akci s názvem EA Gameshow 2011. "Nultý ročník" se konal v klubu SaSaZu v prostorách Pražské tržnice, kde probíhal celé odpoledne a za vstup se neplatilo (jen povinná dřívější registrace přes web). A byl sakra dobrý! Hrálo se, pilo se, prezentovalo se, koukalo se na trailery a po celou dobu byla v klubu skvělá atmosféra.

Nová videa z Battlefieldu 3

Město po zemětřesení, stíhačky a MP mapa Firestorm.

Uplynulý víkend se nesl ve znamení Battlefieldu 3. Účastníci sobotní demonstrace her od EA si ho mohli zkusit v holešovickém klubu SaSaZu a komu se nechtělo do sychravého počasí, ten z tepla domova testoval mapu Caspian Border v brzy končící multiplayerové betě. Vedle toho se dva přední americké weby vytasily se svým exkluzivním videoobsahem.

Vojenská technika Battlefieldu 3 - téma

Kladivo na tanky a uranový obrněnec pod lupou.

Battlefield 3 obsahuje ucelenou nabídku rozmanitých bojových prostředků zcela v dobrém duchu své odbočky Bad Company, v níž ostatně patří řízení válečných strojů i v singlu mezi výborné kratochvíle. Využití těžké bojové techniky se ale ve trojce zaměřuje hlavně na multiplayer, jenž tak dostal k dobru více než dvacítku skutečných zbraní současnosti. Přitom mezi nimi najdeme kromě starých známých klasik, jako je např. stíhač F/A-18 Hornet nebo bitevní vrtulník AH-64 Apache, také několik velmi unikátních a třeba i méně profláklých strojů, které se tak trochu vymykají.

EA obhajují povinnou sociální síť Battlelog BF3 v prohlížeči

Vysvětlení výhod a argumenty odpůrců.

Jestliže hratelnost multiplayeru Battlefieldu 3 bývá většinou lidí chválena, jiné už to panuje ohledně názorů na sociální síť Battlelog řešenou přes webový prohlížeč s pluginem. Revoluční změna, kterou nevyhnutelně musíte projít před zahájením hraní, se v praxi úplně nepozdávala nejen našim autorům, kteří na včerejšek připravili textové dojmy a komentované videopreview, ale i mnoha dalším hráčům z ČR i ze světa (jeden příklad za všechny). Přitom v konzolové verzi Battlefieldu 3 probíhá vyhledávání serverů standardně přímo ve hře.

Battlefield 3 multiplayerová beta

Battlefield 3 multiplayerová beta

O peripetiích před spuštěním a dobré atmosféře hraní.

Tento článek byl napsán na základě přednostního přístupu k multiplayerové betě. Popisuje stav v úterý a ve středu. Široké veřejnosti se betatest otevře dnes, 29. září přibližně od 14:00, od kdy by měl jít všem zájemcům stáhnout z Originu (nebo z Xbox Live a PlayStation Network). Podrobné informace o jeho obsahu nebo HW nárocích ve starším článku.

Nedá se snad ani popsat ta síla marketingové masáže, která nás provázela několik minulých měsíců v souvislosti s Battlefieldem 3 (dále jen BF3). Záplava skvěle sestříhaných trailerů rozhodně udělala svoje. Stačí si třeba vzpomenout na famózní video Caspian Border a hned se vám vybaví ten struhující pocit, který jste měli možná naposledy při sledování Inception. Škoda jen, že v případě multiplayerové betaverze, která se dnes odpoledne otevře široké veřejnosti, začalo vše ledovou sprchou...

Peripetie ještě před zahájením hraní

Číst více...

Sedmý podcast Eurogameru s plno zajímavými tématy

Gears, OnLive, BF3, Diablo, návštěvnost, úplatky...

U sedmého podcastu českého Eurogameru jsme vyzkoušeli dvě novoty - moc jsme nehlídali délku a moc jsme neřešili střih. Proto na vás čeká skutečný macek, který má téměř dvě hodiny. Zároveň je až nebezpečně blízko živému vysílání, protože nůžky stříhače musely zasahovat jen výjimečně.

Se svými koaličními souputníky ležíme na pahorku a pozorujeme noční Teherán. Jeden z nich vypichuje v dálce se tyčící, nepřehlédnutelnou televizní věž Borj-e Milad. Rozsáhlá íránská metropole září na míle daleko, ale více než pouliční osvětlení za to mohou vojenské světlomety a občasná protivzdušná střelba. Operace Gilotina je na spadnutí. Za mými zády se někdo ještě domlouvá se základnou, ladí detaily mise a vyzvídá nejčerstvější informace o nepřátelských silách. Naším primárním cílem je zajistit strategicky položené apartmány.

Oznámení bety Battlefieldu 3

Přístupná pro každého + HW nároky.

EA před okamžikem ohlásili kompletní detaily o nadcházejícím veřejném betatestu Battlefieldu 3. Bude de facto suplovat demo a dá všem zájemcům na celém světě možnost zahrát si nejsledovanější hru podzimu měsíc před vydáním. Zpřístupní se přístí čtvrtek ve verzích pro PC, PS3 i X360 (v sekci Dema na Originu). Dvoudenní předstih získají ti, kteří si BF3 předobjednali z Originu nebo mají Limitovanou edici Medal of Honor. Tato vyvolená skupina lidí bude moci hrát už od úterý 27. září (instrukce dostane na svůj e-mail), což je na to, jak se to propagovalo, nečekaně krátký náskok.

Battlefield 3 dojmy a rozhovor

Proč bude singl jen do počtu a jaký je koop?

Totálního krále Gamescomu asi nemusím moc představovat, však byl zvolen absolutně nejlepší hrou výstavy a také nejlepší hrou podle celé naší sítě EG. Ani poslední Call of Duty tu nemělo zdaleka takový ohlas, jako "béefko", na které veřejnost stála mnohahodinové fronty (hrál se tu multiplayerový režim Conquest v 64 zapojených počítačích) a u něhož museli zájemce utnout už dopoledne, protože na další by se stejně za celý den nedostalo.

Pátý podcast českého Eurogameru

Resistance 3, CoD, Battlefield 3, dotazy...

U natáčení pátého podcastu jsme se sešli jen tři, což ale průběhu nijak nebránilo - naopak. Pátý podcast je zatím ten nejdelší a to i po poměrně radikálním střihu.

Rozhovor o češtině pro Battlefield 3

Proč EA překládají střílečky, ale už ne RPG?

Eurogamer: Předně vám gratulujeme k úspěchu, že Battlefield 3 bude v češtině. Jak se vám ji podařilo zajistit, když překlady některých jiných nových her od EA neklaply?

EA si veřejně stěžují na Steam

Nedovoluje jim provázání s online funkcemi-komentář.

Senior viceprezidenta EA Davida DeMartiniho zřejmě absence jejich her na mocném Steamu hodně trápí. A když se zatím nedaří dosáhnout úspěchu v jednání s Valve, rozhodl se pro nezvyklé sepsání blogového příspěvku, aby vyjasnil pár rozšířených fám a také zkusil dostat veřejné mínění na svou stranu.

Battlefield 3 bude v češtině

Oficiální oznámení od EA + důkaz v traileru.

Společnost Electronic Arts před okamžikem oficiálně oznámila, že Battlefield 3 bude obsahovat české titulky, čímž potvrdila ranní tipy některých uživatelů Facebooku.

Battlefield 3

Jedna půlhodinka v multiplayeru na vlastní kůži.

Jak asi víte z našeho kontinuálního zpravodajství, samotná prezentace Battlefieldu 3, na kterou i novináři museli čekat neskutečné fronty, mě zrovna nenadchla. Ne, že by se kluci švédští nesnažili. Hned při vstupu všechny přítomné požádali o jména a vyrobili jim pěkné kovové vojenské známky (viz. obrázek na live blogu). Jenže prezentace samotná byla jen sérií statických obrázků, které jeden z vývojářů komentoval. Tedy ani žádné pěkné komentované hraní, jako EA ukazovali dříve na předváděčce v Londýně. Naštěstí jsme si potom mohli asi půlhodinku zahrát multiplayer, ale o singlu jsme se vlastně nic nedozvěděli.

Mass Effect 3 až příští rok

A kompletní výsledky prodejnosti i plány EA.

Electronic Arts na noční konferenci pro investory oznámili odklad Mass Effect 3 na období leden-březen 2012. Původně měla tato sci-fi hra vyjít o letošních Vánocích. Ovšem nenaplnění tohoto slibu se stalo veřejným tajemstvím od konání londýnské EA Showcase, kam ani hru nepřivezli ukázat novinářům.

Battlefield 3

Poznatky z absolvované prezentace.

Ve čtvrtek se v Londýně konala tradiční předváděcí akce EA Spring Showcase, na níž distributor předvedl něco ze svého připravovaného portfolia, kde samozřejmě nemohl chybět ani třetí Battlefield (BF3). Ten při nečekané absenci Mass Efectu 3 jasně převzal pomyslné žezlo pro krále celé předváděčky.

Epická nahrávka Battlefield 3

Silnice se láme pod nohama a panelák se řítí k zemi.

Včera jste možná četli dojmy Eurogameru, ani sebelepší popis však nenahradí vidět to na vlastní oči. Na internet se pokoutnou cestou dostala nahrávka neveřejné předváděčky Battlefield 3 na konferenci GDC s jinou pasáží, než byla ta oficiální ve středu. Neoslňuje kvalitou kvůli pořízení příruční kamerou, přesto nezbývá než redaktorům italského serveru Multiplayer.it do San Francisca poděkovat, protože něco tak epického asi naposledy bylo ve starém technologickém demu CryEngine2 s výbuchem atomovky (co se v Crysis ani nakonec nevyskytoval).

Battlefield 3

Poznatky z čerstvé předváděčky "nejlepší moderní FPS".

Někteří kolegové poslední předváděčku Battlefieldu 3 na nedávné konferenci GDC málem nevydýchali. Pravdou je, že prezentace to byla mimořádná působivá. Eurogamer ji v San Franciscu měl možnost vidět na vlastní oči a v tomto článku se s vámi podělíme o své postřehy z celé prezentace, která byla jiná než to, co jste včera sami viděli na videu.

Battlefield 3

V mezích mírného pokroku.

"Zatraceně, Blacku, vypněte tu pitomou bombu! To je rozkaz!" zapraská vysílačka. Nenápadný balíček ve vašich rukou prozrazuje jenom intenzivní, ale stále ještě bezpečně rytmizované tikání. Stojíte sice v nějakém ponurém temném sklepení, ale bombu jste včas našli a zajistit ji přeci umíte taky. Sotva ale začnete opatrně oddělovat drátky, z temného rohu za vašimi zády se ozve výkřik a pak vám kdosi skočí na záda. Nic proti pěstním soubojům, ale zkuste si někoho v klidu knokautovat, když se vedle povaluje zběsile tikající výbušnina!

Zkonzolovatělý Battlefield 3?

Doplatí PCčkáři na rozhodnutí EA?

Ačkoliv vydání Battlefieldu 3 je ještě ve hvězdách, už teď mají třeba PCčkáři legitimní důvod pro to, obávat se o výslednou podobu hry. Všechno odstartoval senior designér Bad Company 2, vystupující pod přezdívkou Demize99.