Civilization VI: Rise and Fall

VERDIKT: Kladné pocity hlavně kvůli novým mechanikám, které hru oživují, leč zůstávají i staré bolístky. Bez medaile.

RECENZE datadisku Civilization 6: Gathering Storm

Civilizace je hra, která zraje s časem jako víno. Platí to stále už od třetího dílu, že rozšíření - ať už formou datadisku nebo dnešních DLC - přináší nový obsah a mnohá vylepšení. Nejinak je tomu i u druhého datadisku pro šestku. Ten s titulem Gathering Storm (Bouře na obzoru) jako obvykle nabízí další nášup národů, budov, jednotek a divů a také již zmiňovaná vylepšení.

První viditelnou změnou je počasí, které sice v rámci prvního dílu hrálo významnou roli různých katastrof, nicméně v dalších dílech se spíš omezilo na tání ledovců a vzestup hladiny moří. Dá se tak říct, že se jedná o částečný návrat ke kořenům. A co na nás tedy v rámci počasí čeká? Jsou to záplavy, které přináší bonusy k úrodě (jídlu), ale i možnost poničení vašich okrsků (district). Soptící vulkány, jejichž výbuchy opět zúrodňují okolí, ničí vylepšení na políčkách kolem a při dostatečně silné erupci jsou příležitostí pro vás i ostatní. Už méně příjemnou záležitostí jsou sucha a různé bouře, ať už se jedná o ty prašné, cyklóny, blizzardy, či tornáda. Samozřejmostí je i již zmíněné tání ledovců. Co ve hře zatím není, jsou asteroidy, požáry, zemětřesení a tsunami, ale jak se říká, co není, může být...

S počasím se samozřejmě pojí i řada nových jednotek a vylepšení terénu. Vývojáři změnili způsob, jakým se nyní zachází se strategickými surovinami, především pak s ropou, uhlím a uranem. Jakmile se vám totiž zjeví na mapě, musíte mít nově na paměti, že budovy ve vašich městech nově potřebují i elektřinu. Ovšem elektřina, to je ošidná komodita. Získávat ji spalováním není moudré, protože zvyšuje emise CO2. Ty ale v pozdější fázi hry nejenže můžete omezit obnovitelnými zdroji ze slunečních, větrných a hydrotermálních elektráren, ale zároveň v rámci soutěže mezi národy opakovaně splnit projekt pohlcování CO2 a získat bodíky k diplomatickému vítězství. Když už ovšem k těm emisím dojde (a díky AI je to jisté, protože za tu CO2 nevyčistíte) a ledy roztají, nezbývá vám nic jiného, než se s globálním oteplováním vypořádat pomocí hrází, které vám hra nabídne k postavení.

Číst více...

RECENZE Civilization 6: Rise and Fall

RECENZE Civilization 6: Rise and Fall

Rychlý vzestup a pozvolný pád nálady.

Rok se s půl rokem sešel a k poslední reinkarnaci věčné Sid Meierovy Civilizace, tentokrát v šesté generaci (recenze), vyšlo první rozšíření. Máme-li jej srovnat s těmi u předchozího dílu, je na tom velikostí přibližně jako Gods and Kings. Dostanete zde dvě nové mechaniky, osm nových národů, dvanáct jednotek, osm architektonických a šest přírodních divů, tři zdroje luxusu a poněkud rozšířenou diplomacii. Pojďme se tedy na podívat trochu podrobněji.

Zlaté a temné věky

Civilization 6: Rise and Fall

Číst více...

U nás sice trpí tím, že neexistuje v krabicové verzi, nýbrž už jen digitálně, což se odráží na horší dostupnosti, menší viditelnosti či třeba pozdějších recenzích (tu naši momentálně chystáme).

Nemusí se vám to líbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat: únorový datadisk Rise and Fall do Civilization 6 (Alza.cz) nevyjde v krabicové podobě, nýbrž jen digitální cestou. Stejně jako tomu bylo loni u přídavku pro XCOM 2.

Cree jsou jednou z nejpočetnějších skupin, které před kolonizací obývaly severoamerický kontinent, přičemž na 200 tisíc z nich žilo na území dnešní Kanady. A právě oni jsou další představeným národem do únorového datadisku Civilization 6: Rise and Fall (Alza.cz).

Indický Maurya do Civilization 6

Agresivní vůdce z datadisku.

Svátky nesvátky, Firaxis pokračují s představováním devíti nových vůdců z únorového datadisku Rise and Fall pro Civilization 6 (Alza.cz). Tím čtvrtým na holení, po Genghis Khan, královny Seondeok za Koreu a Wilhelmina za Holandsko, je charismatický a moudrý Chandragupta Maurya za Indii.

Už začátkem února pročísne zimní mrtvo velký datadisk Rise and Fall do Civilization 6 (Alza.cz). Z něj nyní 2K Games a Firaxis Games představili Mongoly, kteří budou hratelným národem: