DriveClub

Spotlight

Key events

Tři roky stará hra má stále navrch nad tou ještě nevydanou, přestože šlape na slabším hardwaru. Takhle jednoznačný je výsledek videosrovnání efektů deště ze dvou konkurenčních závodů - DriveClub (PS4) a Forza Motorsport 7 (X1/PC).

Tvůrci DriveClub nečekaně zavřeni

Sony zařízla Evolution Studios.

Krátce poté, co Microsoft znenadání ukončil provoz Lionheadu a zrušil celé Fable Legends, došlo k překvapivému zavření jiného britského studia zase od Sony.

Původně slíbená na říjen, zkušební (obsahově omezená) verze závodů pro majitele PS Plus bude ode dneška konečně k dispozici. Sony říká, že si chtěla být vážně jistá, že vše bude šlapat bez potíží a stabilně.

Projížďka s Lamborghini Sesto Elemento

Ze zítřejšího DLC pro DriveClub.

Už zítra, 26. května, bude na PS4 k dispozici DLC pro DriveClub nazvané Lamborghini Icons Expansion Pack. Co přesně přinese majitelům Season Pass i ostatním?

Příští týden se objeví patch 1.15 (seznam změn, poté se tvůrci zaměří na upgrady serverů, aby konečně mohli spustit odkládanou PS+ edici. V červnu také skončí Season Pass a není jisté, co se bude s DLC dít dál.

Závodní PS4 exkluzivita si časem napravila reputaci, jak přiblížila re-recenze, a pravidelně nás zásobuje dalším obsahem. Jeden velký vroubek ji však pořád zůstává a tím je neexistence PS Plus edice hry.

Balíček Downforce do DriveClub

Patch řeší trofeje, opakovačky v březnu, na PS Plus nejsou servery.

Patch řeší trofeje, opakovačky v březnu, na PS Plus nejsou servery.

RECENZE DriveClub ve zpětném zrcátku

RECENZE DriveClub ve zpětném zrcátku

Jaký je stav čtvrt roku po vydání i s přídavky?

Někdo říká, že se DriveClub změnil k nepoznání. Další, že konečně funguje a (nejen díky snížené ceně) určitě stojí za koupi. Já už dodám pouze tolik, že hra je po víc jak čtvrt roce skutečně relativně dodělaná a, dejme tomu, ve stavu, jaký vývojáři původně zamýšleli. Svým tvůrcům a vydavateli tak již ostudu nedělá no a kdo ví, možná by nyní vyfasovala i lepší známku než podzimních 7/10. Vítejte u DriveClubu ve zpětném zrcátku, rychlém ohlédnutí a zhodnocení současného stavu hry.

Čím jiným začít než grafikou? Ta je přece na prvním místě. Ironii nechme v prachu cesty, DriveClub je teď ještě krásnější. Opravdu. Žádná lepší optimalizace, žádné vyškrábnutí trochy výkonu na úkor nepotřebných systémových funkcí... tohle mají na triku efekty a updaty. Ten předposlední přidal dlouho očekávané počasí, ten poslední navrch ještě duhu a tetelící se horký vzduch. Už na podzim platil DriveClub za jednu z nejlépe vypadajících her, tím spíš závodních, a fungoval i jako ukázka „co že by to mohl být ten next-gen". S deštěm, sněhovou vánicí, reálně působícím mokrým asfaltem, i kapkami vody na skle a karosérii, pak zamrkala očka a klesly brady i těm nejotrlejším. Vypadá vážně velmi dobře.

Evolution Studios si s výkonem PS4 a možnostmi grafického čipu poradili, zdá se, nadmíru zkušeně. Ostatně většina videí, potažmo oficiálních trailerů prezentujících nový obsah, je teď zamračená a pořízená výhradně za ošklivého počasí. DriveClub ovšem nemá sníh a déšť pouze pro parádu - tohle na první pohled výhradně grafické pozlátko výrazně ovlivňuje také hratelnost, lépe řečeno jízdní vlastnosti a řekněme též obtížnost. Krotit výkonné sportovní vozy byla často velká výzva i na suchu a mokrá silnice logicky nároky na kvalitu řidiče jen násobí, ruku v ruce se sníženou viditelností. Kdo měl problémy při nočních závodech a sundával nohu z plynu, v průtrži mračen, mezi loužemi a s kmitajícím stěračem po čelním skle, zvolní dozajista ještě víc.

Číst více...

VideoVábidlo na novou trať do DriveClub

Patrně ta v Japonsku, ohlášení zítra.

Chcete-li se přidat do tipovačky, kde se tak asi tato trať z bodu A do bodu B se sjezdem dolu serpentinami odehrává, máte možnost na Facebooku. Má se za to, že bude v Japonsku, jak naznačoval víkendový obrázek.

MotoGamesTV připravili mnohem propracovanější srovnání obou závodních her za různých podmínek počasí i s různými vozy. Při pohledu kamery zpoza auta dohání poslední pracovní verze Project CARS konkurenční DriveClub, který už nevítězí na plné čáře jako v minulém videu při pohledu z kokpitu.

Digital FoundryTechnický rozbor dynamického počasí DriveClub

Srovnání s Forza Horizon 2 + test plynulosti.

Po instalaci 1,4 GB velkého patche z minulého týdne si můžete libovolně nastavit efekty počasí, např. jízdu za sucha nebo za hustého deště. Nejzajímavější na tom je realisticky plynulý přechod mezi slunečným dnem a temnou bouřkou. Podívejte se na to, jaký vliv má počasí na plynulost hry:

Proč DriveClub tak selhal?

Možná nespokojené hráče odškodní.

Vloni touto dobou postihly podobné problémy Battlefield 4 a podle názoru EA to dlouhodobě poškodilo reputaci této série. Letos si Černého Petra odnesla Sony, která se dosud těšila přízni hráčů.

Zatímco ve světě všechny trápí startovní problémy DriveClub, které jsou docela vtipně oficiálně zdůvodněny "příliš mnoha sociálními interakcemi mezi hráči", domácí Sony jede podle stanoveného marketingového plánu, jako by se nechumelilo.

Namalovat si start volně šířené PlayStation Plus edice DriveClubu (pro předplatitele PS Plus) na stejný den jako vydání plné verze dávalo dříve logiku. Aspoň by se pořádně zalidnily servery a nehrozily by trapné situace, že není s kým závodit, když je hra sociálními prvky prošpikovaná od hlavy až k patě.

RECENZE DriveClub

RECENZE DriveClub

Obyčejný, mdlý, zvláštní a navrch i nedodělaný.

DriveClub, není to ta startovní PS4 exkluzivita, co si dala rok načas? Určitě se shodneme, že je lepší raději si chvilku počkat - na kvalitní titul, který splní všechny sliby a uspokojí fanoušky, než dostat včas něco uspěchaného a polovičatého. Vlastně se dá říct, že DriveClub to docela vychytal. Vloni nelezl zbytečně do zelí Gran Turismu 6 a letos by mohl majitelům PlayStation 4 nahradit Need for Speed, který rovněž nestíhá a pauzíruje.

A ačkoli se souboji s dalšími potencionálními závodními hity podobného ražení (Forza Horizon 2, The Crew, Project CARS…) stejně nevyhne, DriveClub to nakonec nemusí zvlášť trápit. Není multiplatformní a vsadil na trochu jiný koncept na uzavřených tratích, namísto jízdy v otevřeném světě. A s přívlastky můžeme hned pokračovat, k DriveClubu pasují výrazy jako dlouho očekávaný, netrpělivě vyhlížený, nebo krásně vypadající a velmi dobře jezdící, což speciálně u závodní hry kvituji nejvíc. Bohužel mám však v poznámkách i přídavná jména jako obyčejný, mdlý, zvláštní a navrch i nedodělaný.

Jeden starý nejapný vtip, ovšem k DriveClubu se dost hodí, popisuje smíšené pocity jako stav, když se vám tchýně zabije ve vašem novém autě. Je potřeba cokoliv dodávat? Aut má DriveClub relativní dostatek a minimálně každé druhé byste nepochybně měli rádi ve své garáži. Hra samotná je ale ve spoustě věcí vcelku zabitá, dodávaly snad vývojářům některé prima nápady jejich tchýně? Bez legrace, smíšené pocity vás budou hrou provázet prakticky neustále. Jakmile narazíte na něco dobrého a povedeného, hned za rohem čeká nějaká zvláštnost a podivnost. Těch otázek, jak bylo myšleno tohle a proč tu vůbec není tamto, se prostě při hraní vyskytuje moc.

Číst více...

Předplatitelé služby PlayStation Plus dostanou od 7. října nárok na bezplatné stažení takového většího dema PS4 závodů DriveClub. Sony tímto nezvyklým nápadem sleduje asi především to, aby co nejvíce zaplnila servery a aby všechny komunitní funkce hry dávaly smysl. Když PS Plus edici vloni oznámila, ještě tehdy netušila, jak moc bude PlayStation 4 úspěšná, dnes by taková berlička možná ani nebyla potřeba, ale zrušit slib už pochopitelně nemůže.

Videopreview španělského magazínu sice neříká nic nového, jen vyjmenovává základní vlastnosti hry (kluby, počasí, výzvy, sláva, garáž, auta), ale obsahuje vskutku fantastické záběry z různých tratí, včetně jedné se zasněženými horami s válející se mlhou v údolí, i pěkné nájezdy kamery na připravené sporťáky před startem:

Bílý model PS4 už i v bundlu s DriveClub

Za 440 eur s hrou a gamepadem, nebo za 500 eur černá konzole s 2x DualShock 4 a kamerkou.

Za 440 eur s hrou a gamepadem, nebo za 500 eur černá konzole s 2x DualShock 4 a kamerkou.

Jízdní řád DriveClub až do června 2015

Bezkonkurenční plán přídavků?

Dá se to interpretovat oběma způsoby. Buď že Evolution nestíhají a aby nemuseli sáhnout k dalšímu odkladu, po němž by byla tahle původně startovní PS4 exkluzivita všem jen pro smích, vydají hru postupně po kouskách. Podle novinářů totiž bylo jádro hry v uplynulém roce zásadně překopáno a nemusel proto zbýt čas na doladění dalšího obsahu.

Sony komentuje exkluzivitu Tomb Raidera i neviditelnou VITA

A také P.T., DriveClub, Last Guardian, Until Dawn.

Rozhovor Eurogameru se šéfem celosvětových studií Sony vedle divení se úspěchu PS4 adresoval řadu jiných aktuálních témat, která vyplynula především z konferencí na Gamescomu z minulého týdne. Co k nim Shuhei Yoshida přesně řekl? Vybrali jsme pro vás to nejdůležitější:

Německá Sony koncem minulého týdne vysílala 40 minut ze souvislého hraní říjnových PS4 závodů DriveClub na Twitch.tv, tudíž komprese obrazu je příšerná a možná i proto brzy zařídí odstranění záznamu z YouTube. Nicméně v tuto chvíli máte před sebou ojedinělou možnost prohlédnout si uživatelské rozhraní hry, s různými menu, parametry závodu, výsledky či pomalováním auta. Zajímavá je také filmová intro sekvence, která předchází startu na horské trati a tento průlet rozlehlým prostředí se sněhem aspoň na nás bezvadně funguje. V neposlední řadě uvidíte nastoupení do auta v pohledu z vlastních očí a také jízdu z působivého kokpitu či kamery na přední kapotě.

VideoUkázky realistického dynamického počasí v DriveClub

Pod kapotou je detailní simulace zemské atmosféry.

Evolution Studios dnes s potěšením předvedli jejich nový systém dynamického počasí, který razantně ovlivní průběh závodů v DriveClub větrem, deštěm, sněhem a směsicí všeho uvedeného. Do hry přibude během podzimu coby zdarma stáhnutelný update.

Když v DriveClub pořádně zaprší

I o jízdě na sněhu a vylepšení grafiky.

Dobrá zpráva: ve hře DriveClub zažijete rozmary počasí. Špatná zpráva: nestane se tak v základní verzi začátkem října, nýbrž až po pár měsících jako update zdarma. Evolution Studios na E3 představili novou vlastnost hry, která je nyní teprve ve velmi rané fázi a funguje zatím jen na notebooku šéfa tvůrců.

Princip fungování klubů a výzev v DriveClub: nebude jen o dojetí jako první

Sony otočila s PS Plus edicí + video o jízdě tmou až do rozbřesku.

Stalo se to, co se asi stát muselo: enormní nátlak veřejnosti po středečním oznámení přiměl Sony k změně stanoviska ohledně upgradu PS Plus edice DriveClub na plnou. Už nebude vyžadovat, abyste měli stále aktivní službu PS Plus k hraní upgradované PS Plus edice, jak se předtím zamýšlelo. Přístup k plné verzi, za nějž jste předtím v upgradu zaplatili ekvivalent 50 dolarů, vám díkybohu zůstane i poté, co ze služby PS Plus odejdete.

Kampaň DriveClub kupodivu nevyžaduje internet

A jak to bude s editorem okruhů a PS Plus?

Na to, jak exkluzivní závody pro PS4 od Evolution Studios mohutně akcentují sociální online funkce, to je velice překvapivá a zároveň potěšující zpráva. Přišla krátce po ranních screenshotech v 8000x4500 od nového ředitele vývojářů, kterým byl od února jmenován Paul Rustchynsky, jelikož jeho předchůdce studio opustil.

DriveClub screenshoty v 8000x4500

Inovativní sociálně propojené závody dle Sony ještě v této kategorii nebyly a při dostání ambicím musejí překonávat výzvy, proto to skoro roční zpoždění.

Inovativní sociálně propojené závody dle Sony ještě v této kategorii nebyly a při dostání ambicím musejí překonávat výzvy, proto to skoro roční zpoždění.

DriveClub se znovu představí v příštích týdnech

Sony říká, že je na něj pyšná a že entuziasmus fandů je hnacím motorem pro tvůrce i naplnění ambicí.

Sony říká, že je na něj pyšná a že entuziasmus fandů je hnacím motorem pro tvůrce i naplnění ambicí.

Vyzradil Dell datum DriveClub?

Nebo jen další střílení od boku.

Okolo sociálních automobilových závodů od Evolution Studios, které se původně měly stát startovní PS4 exkluzivitou, stále panují nejasnosti. Než se k nim Sony "vymáčkne", k čemuž má dojít v řádu týdnů, nezbývá než vzít zavděk podobnými úniky.

Práce na DriveClub úspěšně pokračují, brzy se dozvíme vydání

Sony také říká, že odhalí nového šéfa projektu.

Z Evolution Studios, kteří dělají na DriveClub, se propouštěli zaměstnanci, ale už tehdy všichni v Sony říkali, že "vývoj DriveClubu tím není nijak ovlivněn". Evropská pobočka Sony pro VideoGamer řekla, že práce stále velmi úspěšně pokračují a velmi brzy bychom se měli i dozvědět, kdy bude hra konečně vydaná.

DriveClub opět odložen

Minimálně v Japonsku.

Sociální závody nestihly přijet včas na start PS4 v Evropě a ujede jim zřejmě i premiéra v Japonsku. Reportují o tom s odvoláním na tiskovou zprávu tamní média jako Inside Gamer.

DriveClub 28. února i v Evropě, Watch Dogs koncem března?

Jako hotovou věc to tvrdí respektovaný britský obchod ShopTo na mikrosite s nabídkou PS4 her (bylo by to týden po Japonsku, Sony zatím nepotvrdila).

Jako hotovou věc to tvrdí respektovaný britský obchod ShopTo na mikrosite s nabídkou PS4 her (bylo by to týden po Japonsku, Sony zatím nepotvrdila).

Je to oficiální: DriveClub vyjde na PS4 až v roce 2014

Měl to být startovní titul, ale nestihne se dokončit.

Jak už jsme psali včera, objevily se spekulace, že se možná DriveClub nestihne dokončit včas, aby se stal startovním titulem pro PlayStation 4 a mohlo by se stát něco podobného, jako v případě Watch Dogs - vydání bude posunuto velmi krátce předtím, než měla jít hra do prodeje.

Bude také DriveClub pro PS4 vydán až v roce 2014?

Mělo jít o startovní titul PlayStation 4.

Ubisoft před pár dny oznámil, že nečekaně posouvá vydání svých velkých hitů Watch Dogs a The Crew, což zejména v prvním případě může poškodit prodeje konzolí nové generace. Mělo jít totiž o startovní titul. A teď se zdá, že PlayStation 4 nebude mít mezi startovními tituly ani očekávanou zavodní hru - DriveClub.

DOJMY z DriveClub

Jak jsme si zazávodili ve startovní hře pro PS4?

Pro vyzkoušení DriveClub bylo u Sony vyhrazeno nejvíce konzolí PS4, dohromady jsem jich napočítal osm, což demonstruje důležitost této hry pro novou konzoli. Navíc bylo ke každé konzoli připojeno Playstation Eye. V praxi to znamenalo, že vás hra před puštěním vyfotila a obrázek použila pro žebříček, který byl zobrazován na televizi vedle řady konzolí.

Na trhající se Dead Rising 3 si ještě vývojáři posvítí

A proč běží jen v 30fps i DriveClub a NFS: Rivals?

Jedním z benefitů přechodu na nextgen konzole mělo být, že všechny hry poběží v 60 snímcích za vteřinu, protože už je nebude omezovat slabý hardware. Tak se to aspoň kdysi tvrdilo. Jenže jak po Gamescomu vyplouvá na povrch, vývojáři s tím ještě mají značné problémy a někteří asi budou mít co dělat, aby je za těch pár zbývajících měsíců vyřešili, zatímco jiní to rovnou vzdali a našli si zdůvodnění svých nižších ambicí.

O osekané verzi DriveClub zdarma pro předplatitele PlayStation Plus

S výběrem aut z pěti tříd, tratěmi v krásných lokacích ve všech módech, ale ne všechen obsah z plné. Do ní přenesete postup zakoupením jejích částí (F2P) nebo celé, za což je 50% sleva na roční PS Plus.

S výběrem aut z pěti tříd, tratěmi v krásných lokacích ve všech módech, ale ne všechen obsah z plné. Do ní přenesete postup zakoupením jejích částí (F2P) nebo celé, za což je 50% sleva na roční PS Plus.

PlayStation 4 upřednostní určité downloady podle chování hráčů

Nainstaluje nejprve ty, které jsou nejpopulárnější.

V útrobách nextgen konzole od Sony bude dřímat systém, který bude sledovat každý hráčův čin, aby tomu pak vývojáři mohli přizpůsobit některé věci. Prozradil to technický ředitel tvůrců závodů DriveClub pro list The Guardian s tím, že se snaží, aby hráči měli lepší zážitek.

VideoKonverzace s tvůrci závodů DriveClub pro PS4 v novými záběry ze zalesněného horského průsmyku

"Od Motorstormu jsme se vždy chtěli vrátit k realistickým závodům založených na sociálních prvcích, konektivitě a komunitě, takže přátele najdete velmi snadno a můžete je vyzvat k překonání jakéhokoli vašeho činu".

"Od Motorstormu jsme se vždy chtěli vrátit k realistickým závodům založených na sociálních prvcích, konektivitě a komunitě, takže přátele najdete velmi snadno a můžete je vyzvat k překonání jakéhokoli vašeho činu".

Prodloužená předváděčka DriveClub na PS4

Skutečným autům budou přesně odpovídat materiály i světlomety.

O DriveClubu aneb takové obdobě Test Drive Unlimited se nikde příliš nemluví, protože většina lidí viděla jen oficiálně vypuštěný krátký teaser a nikoli předváděčku přímo na konferenci, která byla mnohem zajímavější.

Velký rozhovor se šéfem Sony o PlayStation 4

Shuhei Yoshida nám odpovídal v New Yorku.

Shuhei Yoshida, kterého znají lidé na Twitteru jako @yosp, je velice sdílný člověk, což se v herním byznysu příliš nevídá. Je to jeden z těch lidí, co odpoví na přímou otázku, jakkoli může být nepříjemná a lidé v herní branži s ním tedy velice rádi dělají rozhovory. Náš zástupce v New Yorku na konferenci Sony, kde bylo představeno PlayStation 4, tu příležitost dostal a Shuhei Yoshida nám pár zajímavých věcí skutečně prozradil.

VideoSociální závody DriveClub na PS4 od autorů Motorstormu

Otevřít dveře auta z vlastních očí, nasednout, vyndat klíček z kapsy, nastartovat a jet s volantem a palubní deskou v krátké upoutávce.

Otevřít dveře auta z vlastních očí, nasednout, vyndat klíček z kapsy, nastartovat a jet s volantem a palubní deskou v krátké upoutávce.