The Witcher 3: Wild Hunt Články

Drobná, přesto pro mnohé důležitá zpráva - vzhledem k oblíbenosti RPG série Zaklínač (Xzone.cz) od CD Projektu Red v našich končinách, ačkoli, jak víme, půjde spíš o adaptaci původního knižního díla Andrzeje Sapkowského než her.

Problémy PS4 Pro patche 1.60 v Zaklínač 3

Problémy PS4 Pro patche 1.60 v Zaklínač 3

Doskakující objekty - viz nahrávky.

Včera vypuštěný update pro Zaklínač 3 (Alza.cz) měl přinést optimalizace výkonu a různé vychytávky, ale zdá se, že nebyl úplně otestován či odladěn.

Na oficiálním fóru se množí příspěvky o technických problémech, které po aplikaci tohoto patche 1.60 či 1.61 nastaly na PlayStation 4 Pro.

Nepříjemné je doskakování objektů, které předtím ve hře nebylo a dost kazí zážitek, protože není vidět pořádně do dálky. Dokládají to nahrávky od hráčů:

Číst více...

Zaklínač 3 dnes dostal PS4 Pro patch

CD Projektu Red to sice trvalo trochu déle, než si maloval, ale nakonec se zadařilo.

Dnes vyšel očekávaný patch pro PS4 a PS4 Pro verze Zaklínač 3 (Alza.cz), který je ke stažení standardní cestou z PlayStation Store.

Přináší podporu HDR, různé optimalizace výkonu, vylepšení stability, opravy lokalizací a drobná vylepšení vizuální stránky.

Číst více...

Silná fanouškovská základna se pozná podle jednoduché věci: připravují úpravy hry i mnoho let po vydání a přichází s prapodivnými nápady, které ani nejsou extra potřeba, leč někomu se zalíbily.

33 milionů kusů série Zaklínač

Podíl trojky, grafy a trendy.

Nejen o Cyberpunku byla řeč na výroční konferenci CD Projektu Red, samozřejmě se řeč stočila i na hry, které toto polské studio proslavily po celém světě.

Dobré ráno s Eurogamerem - středa, 1. listopadu

Mrkněte se na muzikál podle Zaklínače, nový trailer na Call of Duty nebo o možnosti půjčování si her jako ve videopůjčovně.

"Dobré ráno s Eurogamerem" vychází ve všední dny obvykle v 6:15 či v 9:15 a stručně shrnuje poslední aktuality z videoherního světa, abyste měli co číst cestou do školy, zaměstnání nebo doma u snídaně. Doporučujeme vám také přihlásit se k odběru pravidelného emailového newsletteru.

Trailer ze zítřejší re-edice Zaklínač 3

Trailer ze zítřejší re-edice Zaklínač 3

A kolik už vydělal CD Projektu.

Na rozdíl od řady jiných her, které se tímto názvem pyšní, je tentokrát označení "Edice Hra roku" zasloužené. Držitel přes 800 ocenění pro nejlepší titul minulého roku už zítra vyjde v kompletní edici, která obsahuje přes 150 hodin příběhové zábavy v otevřeném světě. Jak známo, součástí je veškerý DLC obsah a oba velké datadisky. Pár minut starý trailer na GOTY edici:

Než si tuto verzi Zaklínač 3 koupíte (Alza.cz od 999 Kč), vězte, že zítra vyjde též patch 1.30. Vimme Vivaldi v něm má nový vzhled, opravuje řadu věcí a chyb v hratelnosti, questech či rozzraní popsaných v tomto PDFku.

Ze zveřejněných finančních výsledků CD Projektu Red jsme se jinak dozvěděli, že tato hra mu v tržbách za první polovinu letošního roku vynesla 82 milionů dolarů, což se přeneslo do zisku 35 milionů dolarů. Je to samozřejmě značný pokles oproti situaci před rokem, kdy Zaklínač 3 vyšel, přesto to pořád není špatné, za což vděčí hlavně dvěma datadiskům. Jejich přesná prodejní čísla firma nesdělila, ale prý byla velká, zejména ten druhý O víně a krvi (první DLC vyšlo už loni, tudíž zde není moc zohledněno).

Číst více...

FOTOSERIÁL z české verze Zaklínač 3: O víně a krvi

Projděte se s námi po Touissantu.

Od včerejška je k dispozici druhý datadisk O víně a krvi pro Zaklínač 3 (Alza.cz), který by vzhledem k rozsahu možná jiné firmy nazvaly samostatnou hrou za vyšší cenu. Naše recenze ho proklepla už před týdnem a nechyběl ani rozbor grafiky, přesto se k populární hře ještě vracíme s komentovaným fotoseriálem z finální české verze pro PC, abychom vám více přiblížili její krásy.

Digital FoundryROZBOR GRAFIKY O víně a krvi pro Zaklínač 3

Přiblížila se nová oblast nasvícení E3 dema?

Brzký datadisk O víně a krvi (recenze) pro Zaklínače 3 nabízí jedny z nejatraktivnějších lokací, které zatím běžely na REDenginu 3 - pro ty, kteří finální hru považovali za krok zpátky v porovnání s předváděčkou na E3, to znamená velký comeback. Odehrává se v bohatě detailním, růžemi zdobeném Toussaintu a zámek v hlavním městě je svým způsobem obdobou rušného Novigradu ze základní hry. Původní Novigrad před vydáním prošel úpravou - slouží jako příklad toho, jak se herní vize CD Projektu RED časem změnila. Může Toussaint pro studio představovat spásu?

NAŠE DOJMY z rozehrání O víně a krvi pro Zaklínač 3

Exkluzivně z Polska + 15 minut videa.

Takhle se to má dělat. Druhý datadisk pro Zaklínač 3 s názvem O víně a krvi je opravdová libůstka - vítaný návrat k dobrodružstvím lovce příšer Geralta, jaký jste si jen mohli přát. Je obrovský - dokonce větší, než nám vývojáři slibovali. Více než 30 hodin obsahu, nikoliv 20, jak nám bylo původně řečeno - v novém regionu o rozloze Země nikoho, ale na úplně opačném konci vizuálního spektra.

DRUHÁ STRANA MINCE Zaklínač 3

Trocha toho rýpání a přilévání oleje do ohně.

Na třetího Zaklínače je poslední dobou všude pěna velká chvála (viz recenze po 125 hodinách, koupit na Alza.cz). Nutno uznat, že naprosto oprávněně. Sám při hraní hýkám rozkoší a nedokážu se od hraní odtrhnout.

NÁVOD na hlavní příběh Zaklínač 3

Zatím na úplný úvod hry a jak zabít gryfa.

Po dvou letech od oficiálního odhalení - několikanásobném odložení pro vyladění - se Zaklínač 3 konečně dočkal svého dlouho očekávaného vydání. Pro CD Projekt RED je to dosud největší dílo z této série, s obrovským otevřeným světem a ještě větším seznamem úkolů, které čekají na pokoření. Přinášíme proto chronologický návod na hlavní příběhovou linii Zaklínače 3. Za pomoc s názvy v české verzi hry děkujeme vedoucímu lokalizace, Filipu Ženíškovi.

POROVNÁVÁME balení Zaklínač 3 s minulými díly

Tištěných věcí ubývá, obsahu ve hře přibývá.

Zejména, pokud proti sobě přímo porovnáme všechny tři díly Zaklínače, je na nich vidět obrovský progres, kterým celá sága od prvního dílu prochází. Vždy se ovšem jedná o velice poctivá balení s nebývalým množstvím bonusů a v krásné úpravě, jež není ve škatulce krabicových her rozhodně častá. Už první díl „Zaklínač: Role-Playing Game" měl luxusní kartónový obal s prolamovaným logem. Člověk by ani neřekl, že už vyšel před nějakými osmi lety. Hra si vystačila s jedním DVD, z něhož se do PC nakopírovalo 8 GB dat. Nic strašného, že?

EXKLUZIVNĚ: Doznání CD Projektu o příčině downgrade Zaklínač 3

Měl prý černé svědomí, tak nám vše vysvětlil.

Vlastní zpráva - Reportér Eurogameru zaletěl pár dnů po vydání Zaklínače 3 do Varšavy speciálně jen kvůli tomu, aby tam se šéfy CD Projektu RED prodiskutoval ožehavé téma. Řešit něco tak závažného jen po Skype či mailu by nebylo vhodné, lepší je setkat se osobně a probrat to z očí do očí. A že bylo hodně co vysvětlovat! I kvůli ne úplně šťastným vyjádřením z minulosti, že žádný downgrade se nekoná, svedení veškerých rozdílů jen na odlišné počasí (nebyla pravda) nebo že je velmi nefér srovnávat trailery s hrou.

PRŮVODCE, jak rozjet Zaklínač 3 i na starších grafických kartách

Aby vypadal pěkně a zároveň šlapal plynule.

Včera ráno jsem stejně jako mnozí z vás hned po oficiální aktivaci rozehrál opatchovanou PC verzi Zaklínače 3 v češtině pro účely recenze (na EG vyjde záměrně koncem příštího týdne, abychom nic neuspěchali, zatím čtěte pokročilé dojmy). V tuto chvíli jsem za prologem v hlavní oblasti. Hra je opravdu obrovská, což je patrné hlavně v moment, kdy se podíváte na mapy ostatních částí poté, co vylezete z prologu, který je sám o sobě tak na den. Jak to Skellige, tak No Man's Land jsou v porovnání s tím několikanásobně větší.

POKROČILÉ DOJMY z opatchovaného Zaklínač 3

POKROČILÉ DOJMY z opatchovaného Zaklínač 3

Po asi 20 hodinách hraní + 50 vlastních PS4 obrázků.

Vytoužený okamžik pro drtivou většinu hráčů konečně nadchází. CD Projekt RED dokončil vývoj podle svých představ (po odkladu za účelem doladění i těch posledních drobností), české obchody už naskladňují palety plné krabic na zahájení prodeje (koupit na Alza.cz) ... a do redakce Eurogameru dorazila finální konzolová (PS4) verze hry. Jde o lisovaný Blu-Ray, odpovídající obsahem tomu, co si odnesete v úterý z obchodu. Na PSN je už k dispozici také startovní patch 1.01 (velikost necelých 500 MB), po jehož aplikaci jsem tento víkend začal hrát. Zde popisovaná verze hry tedy opravdu odpovídá tomu, co vás na PS4 čeká v úterý. Samozřejmě se vyhneme všem spoilerům.

Nebylo pro mne velkým překvapením, že první hodiny hry zcela odpovídaly tomu, co jsem hrál před několika měsíci ve Varšavě (dojmy zde). Stejně tak se dalo čekat, že drobné vizuální a technické chybky, které jsem tenkrát zaznamenal, se v téhle verzi hry již nevyskytovaly. Žádnou zásadní změnu jsem si nevšiml u náplně úkolů či filmečků, ale ani u ovládání nebo inventáře. To potvrzuje slova autorů, že poslední měsíce opravdu věnovali už jen uhlazování hry a lovení posledních chybek. Opravdu smekám před testery CD Projekt RED, protože testovat takhle gigantickou a nelineární hru musí být docela peklo.

Po dohrání prvních čtyř hodin jsem pochopil, proč mě ve Varšavě právě tady vývojáři zastavili. Jakmile se totiž naplno rozjede ústřední zápletka, hra vám záměrně zadá hned několik "misí" najednou ve snaze pobídnout vás k prozkoumání všech klíčových regionů místního světa. Celá mapa se tak před vámi otevře a je opravdu jen na vás, kam se vydáte.

Číst více...

REPORTÁŽ z Varšavy, jak se ladila čeština pro Zaklínač 3

Zábavný insiderský pohled za oponu lokalizace.

V prvním článku jsme ukázali, jaké svízele musí překonávat překladatelé, a v tom druhém jsme nastínili, jak vypadá práce testerů. Přestože v drtivé většině případů nemají zahraniční vydavatelé problém s tím, aby nám hru na test dali přímo do ruky, v případě Zaklínače musela hora k Mohamedovi. Tedy do Polska.

K příležitosti vydání nejočekávanější nové hry první poloviny roku (konečně) pro vás v příštích dnech budeme mít docela dost vlastního obsahu o Zaklínač 3, až přinutil k sestavení interního plánu, abychom vás nezahltili vším naráz a také abychom na něco nezapomněli.

TÉMA: Jak se testují překlady jako Zaklínač 3?

Pokračuje seriál od šéfa české lokalizace.

V minulém článku jsme prozradili, že přeložit všechny texty ve hře ani zdaleka neznamená konec lokalizačních prací. Skutečná mravenčí práce totiž teprve začíná. Texty na překlad většinou chodí v neuspořádaném pořadí a mnohdy postrádají kontext, který překladatel pro svou práci potřebuje. Během této fáze totiž hru jako takovou ještě nikdo neviděl a lokalizátoři pracují takříkajíc naslepo. Když je tedy základní překlad hotov, je nutné jej implementovat do hry a přizvat k dílu testery, jakési specializované hráče, kteří ji prolezou křížem krážem a mají za úkol najít všechny případy, kdy překlad do vnitřního kontextu hry dobře nezapadá.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR s tvůrci hry Zaklínač 3

Co všechno nám v Polsku prozradili?

Během lednové návštěvy studia CD Projekt Red ve Varšavě (dojmy, fotoreportáž, úvod do příběhu) jsem měl možnost vyzpovídat členy vývojového týmu Zaklínač 3. Otázky pro tento rozhovor byly dány dohromady spolu s komunitou kolegů, přátel a fanoušků. Odpovídal na ně VFX grafik (grafik, zaměřený na vizuální efekty ve hře) Jose Teixeira. V minulosti se podílel na hrách jako Bulletstorm nebo Gears of War. Při rozhovoru ho podporoval a doplňoval PR specialista CD Projektu, Robert Malinowski.

TÉMA: Úvod do příběhu hry Zaklínač 3

O poutu Geralta s Yennefer a vtahujícím zážitku.

V pondělních dojmech z hraní Zaklínače 3 jsem se schválně vyhýbal veškerým zmínkám o příběhu. Úvodní hodiny hry jsou totiž plné překvapujících odhalení a nechtěl jsem nikomu kazit překvapení. Existuje ale i jiní hráči, kteří se nějakého toho spoileru jen tak nezaleknou a chtějí v předstihu vědět co nejvíce informací, nebo si dát již známé skutečnosti do souvislostí.

FOTOREPORTÁŽ z návštěvy studia tvůrců hry Zaklínač 3

Nahlédněte s námi do útrob polského CD Projektu!

Během mé návštěvy u Zaklínače 3 došlo vedle zahrání (exkluzivní dojmy) i na komentovanou exkurzi po varšavském studiu CD Projekt Red, včetně všech jeho místností, pater a oddělení. Ještě než si o povídání tvůrců hry přečtete v podrobnějším článku, můžete zatím nasát atmosféru z následujících fotografií s komentářem:

EXKLUZIVNÍ DOJMY z rozehrání Zaklínač 3

Ještě lepší, než doufáte. Vlastní zážitky bez spoilerů!

Přestože je Zaklínač 3 mimořádně vyhlížená hra, od které si mnozí slibují opravdu hodně, troufám si tvrdit, že realita všechna ta očekávání nejen naplňuje, ona je překonává. Během čtyř hodin, kdy jsme měl příležitost téměř dokončenou hru ve varšavském studiu CD Projekt osobně hrát, mi čelist padala každou druhou minutu - a ke konci mě od hry museli rvát skoro násilím. Vypadá to nepopsatelně nádherně, příběh působí vážně a lidsky, hraje se to skvěle a je to prošpikované rafinovanými nápady i nezapomenutelnými momenty. Na následujících řádcích se s vámi podělím o dojmy ze hry samotné, aniž bych brousil do teritoria příběhu a spoilerů (to si nechám do samostatného, odděleného článku za pár dnů).

ROZHOVOR o vydání Zaklínače 3 v ČR s Cenegou

O vyfouknutí Comgadu, CZ na konzolích i vedle Skyrimu.

Vlastní zpráva - V tom shonu okolo Kingdom Come trochu zapadlo úterní ohlášení české verze Zaklínače 3 nejen pro PC, ale nezvykle i ve verzích pro PlayStation 4 a Xbox One.

EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ z Polska o založení a příběhu CD Projektu

Jak se dostal z bleších trhů k celosvětovému uznání?

Reportér Eurogameru navštívil CD Projekt přímo v jejich centrále ve Varšavě a v rozhovoru s jeho zakladatelem Marcinem Iwińským se podíval do historie tohoto respektovaného studia. Dozvěděli jsme se přitom několik velmi zajímavých informací i jedno celkem překvapivé zjištění - to, že byl Zaklínač 2 málem zrušen a že celá společnost neměla daleko ke krachu.

Záznam přednášek o Watch Dogs, Batmanovi či Need for Speed

Souhrn sobotního vysílání z londýnského EG Expo.

Po čtvrtečním zahájení s Xbox One, Forza, Killzone či The Evil Within a pátečním programu s Beyond, Dying Light či FIFA 14 next-gen přichází v sobotu zlatý hřeb čtyřdenní šňůry přednášek přenášených na internet z Londýna.

E3 DOJMY ze Zaklínače 3

To nejlepší jsme viděli až na závěr.

Zaklínač 3 mi vyšel až na úplný závěr mého E3 harmonogramu a byl to závěr velmi příjemný. V průběhu týdne jsem slyšel od kolegů o téhle prezentaci jen samé superlativy, prakticky jednohlasně se shodovali na tom, že jde o nejpůsobivější hru výstavy, takže jsem se opravdu těšil.