If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Ghost of Tsushima byl větším hitem, než Sony předpokládala

+ infografika MP odbočky Legends.

Nadále platí stav, že neznáme oficiální čísla prodejnosti k dnešnímu dnu. Ty lze pouze odvozovat ze služeb jako PlayerStats, které odhadují 5,5 milionu hráčů (za úvodní tři dny se prodalo 2,4 milionu kusů).

Ghost of Tsushima se však rozhodně stalo větším hitem, než Sony dopředu předpokládala. A to jak po komerční stránce (prodejnost), tak i v ohlasech od kritiků.

Přiznal to šéf zábavní divize Sony, Jim Ryan, v aktuálním interview pro GamesIndustry.

"Není to plod masivního rozhazování peněz, nýbrž velmi pozvolného a pečlivého organického růstu," rýpnul si do Microsoftu a jeho mnohamiliardové akvizice Bethesdy.

Mohl by prý dát za příklad studio Naughty Dog, ale ti byli skvělí vždy, takže raději chce mluvit o Sucker Punch. Má jít o výsledek postupného zlepšování a tvrdé práce tohoto studia v návaznosti na jejich předešlá díla (série inFamous).

Jak víme, poslední dobou shání posily zřejmě pro pokračování Ghost of Tsushima, což v kontextu s těmito slovy Ryana dává smysl.

Níže ještě nová oficiální infografika k multiplayerovému rozšíření Legends za začátku října:

It is going to be quite the year for Sony's first party output when everything is said and done for 2020. Not only is the PS5 launching with several first party titles, earlier this year we had some for the PS4, including Ghost of Tsushima. The game took us to feudal Japan for a quasi-historical tale of a samurai going down a dark path for the greater good, and even got a neat multiplayer expansion post-launch. It seemed to resonate well with people, more than expected in fact.

In an interview with GamesIndustry, SIE CEO Jim Ryan spoke about some of their first party titles and studios. When talking Ghost, he revealed that the game has done quite well, in fact, better than was expected on both a commercial and critical level, praising it as building well upon Sucker Punch's previous titles.

"That is the fruit of not massive spending sprees, but of very, very steadily, carefully planned organic growth. Probably the best example I give... I could obviously talk about Naughty Dog, but they've always been making great games. But let's talk about Ghost of Tsushima, which has been a critical delight and certainly a commercial delight to an extent that we didn't think it would be. That speaks volumes to the work that Sucker Punch has done to build on their previous canon of work."

Unfortunately, Ryan gave no numbers, but we know that the game sold 2.4 million within its first three days alone, and I imagine it's climbed a good deal since then. Sucker Punch is also in the process of hiring a Narrative Writer for a new project, which could be a sequel to Ghost.

Ghost of Tsushima is available now for PlayStation 4. The game has been confirmed to be playable on the PS5 via backwards compatibility with 60 FPS capability, which you can read more about through here.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments