If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Grafik The Evil Within do artworku kradl z The War Z

Paradoxní kopie z kopie. Jak se to mohlo přihodit?

Vlastní zpráva - V pátek oznámený, v sobotu detailně představený a v neděli v podcastu prodiskutovaný nový horor The Evil Within od Bethesdy má hned zpočátku na krku menší kauzu. A ironie osudu tomu chtěla, že ani související hra nemá čistý štít, protože byla v minulosti obviněna z přesně toho samého.

Uživatel Redditu si všiml, že zombíci na jednom ze zveřejněných artworků k The Evil Within na IGN mu něco silně připomínají. Jejich pohyby těla s nakloněnou hlavou byly tak atypické, že si nešlo nevzpomenout na provařený, vůbec první obrázek onlinovky The War Z, který se kdysi řešil kvůli tomu, že vůbec neodpovídá skutečné (ošklivější) podobě této hry, kterou provází jeden skandál za druhým. A vida, srovnání obou obrázků vedle sebe dokazuje, že jde úplně o to samé:

Bethesda se k tomu zatím raději nevyjádřila a nejspíš ani nevyjádří. Pravděpodobně by řekla něco v tom smyslu, že v preprodukční fázi čehokoli je podobná praxe častá. Tvůrci si takto zkompilují materiály z již existujících děl, kterými by se chtěli inspirovat nebo se jim stylem přiblížit, aby si více rozuměli, čeho chtějí dosáhnout a měli to stále před sebou (viz i debata v podcastu).

Jen se pak takový interní cílový artwork nesmí za žádnou cenu dostat ven, jako se tomu asi omylem stalo u The Evil Within. Moc se neví, že i třeba Rockstar se takto inspiroval modelkou Kate Upton z obálky časopisu Sports Illustrated do slavného artworku Grand Theft Auto 5 a nikdo mu to za zlé nemá, ačkoli se od sebe téměř neliší:

Jiným možným vysvětlením je, že si prostě grafik ze studia Tango jednoduše chtěl ulehčit práci nebo byl pod časovým presem a doufal, že to nikdo nepostřehne. Jistou omluvou by mohlo být, že nejde o primární motiv artworku, nýbrž jen o pozadí. Reputaci jeho hry to každopádně neprospěje, stejně jako až moc okatá podobnost jejího názvu s Resident Evil nebo pouze živý filmeček při oznámení, který se obvykle používá, když ze samotné hry ještě není moc hotovo.

Nejvíce paradoxní na tom je, že i "oběť" této kauzy, The War Z, si pro svůj ústřední artwork rovněž vypůjčila mnoho obrazových podkladů bez povolení odjinud, konkrétně z fotek ze setkání fanoušků hororových her. Nicméně jednalo se naštěstí o odlišný obrázek než ten, co se dostal do hororu Bethesdy.

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments